Reklama

Rodzina

Rodzice Prezydenta: chcemy mu towarzyszyć

Z Janiną Milewską-Dudą i Janem Tadeuszem Dudą – rodzicami Prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozmawia Milena Kindziuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa instytucja w Polsce: Rodzice Prezydenta

– Skoro nasz syn został wybrany na prezydenta, to znaczy, że mamy obowiązek o nim mówić. Także o naszej rodzinie. Po to, by ludzie wiedzieli, skąd wywodzi się Andrzej Duda, co jest dla niego istotne, jaki system wartości wyznaje. Polacy mają do tego prawo – mówią Janina Milewska-Duda i Jan T. Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk.

Takie świadectwo rodziców prezydenta Andrzeja Dudy znajdujemy w wywiadzie rzece Mileny Kindziuk, redaktor prowadzącej warszawską edycję „Niedzieli”, opublikowanym przez krakowskie wydawnictwo Esprit.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Rodzice Prezydenta” to rozmowa o sprawach, które są najważniejsze: o wierze, wartościach, zaufaniu i odpowiedzialności. Janina i Jan Dudowie szczerze opowiadają o swoich korzeniach, o domu, o tym, jak zmieniło się ich życie po wyborze syna na urząd Prezydenta RP, ale także jak przeżywają medialne ataki na niego.

Ich opowieść, bogata w rodzinne historie, anegdoty, uzupełniona fotografiami z rodzinnego albumu, pozwala zobaczyć, kim naprawdę jest i skąd pochodzi Andrzej Duda.

* * *

Archiwum rodzinne

Janina i Jan T. Dudowie z synem Andrzejem i córką Anią

Janina i Jan T. Dudowie z synem Andrzejem i córką Anią

MILENA KINDZIUK: – Pierwsze spotkanie rodziców z synem prezydentem odbyło się na Wawelu w poniedziałek 25 maja 2015 r. wieczorem. Dlaczego właśnie tam?

Reklama

JANINA MILEWSKA-DUDA: – Nazajutrz po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów Andrzej postanowił złożyć kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Gdy dojeżdżał do Krakowa, zadzwonił do nas i poprosił, żebyśmy za pół godziny przyjechali na Wawel. Tam na chwilę mieliśmy się spotkać.
JAN T. DUDA: – Akurat byliśmy wtedy u naszej córki Ani. Żona w codziennym ubraniu prasowała coś dzieciom, a ja zajmowałem się najmłodszą wnuczką. Nie mieliśmy nawet już czasu jechać do domu, żeby się przebrać. Trzeba było szybko wsiadać do samochodu i ruszać.

– Pan Prezydent wracał wtedy z Częstochowy...

J.M.D.: – Kiedy Andrzej zadzwonił do nas z drogi, powiedział, że był na Jasnej Górze i że właśnie stamtąd jedzie teraz do Krakowa. Ucieszyłam się, że miał taki odruch serca, by w tak przełomowej chwili pomodlić się przed Obrazem Matki Bożej. To był chyba największy prezent, jaki mógł nam wtedy zrobić.

– Przybyli Państwo na Wawel i...?

J.D.: –...i ku naszemu zdziwieniu przed katedrą stała grupa dziennikarzy. Czuliśmy się trochę zaskoczeni, bo spodziewaliśmy się, że będzie to nasze prywatne spotkanie z synem. Po chwili nadjechał prezydent elekt. Z ochroną. Dziwne uczucie nam towarzyszyło...

– Jakie?

J.M.D.: – Trudno to nawet określić. Na pewno ogromne wzruszenie.
J.D.: – Powitał nas proboszcz katedry i siostry zakonne.
J.M.D.: – Dokładnie osiem sióstr w białych fartuchach. Było to wzruszające. Wyglądały jak gołąbeczki. Przywitały się z prezydentem, a potem przeszliśmy wszyscy pod krzyż św. Jadwigi, żeby się tam pomodlić. Dopiero stamtąd udaliśmy się do krypt, gdzie Andrzej... prezydent elekt... złożył kwiaty na grobie prezydenta Kaczyńskiego i jego żony.

– Trudno się przyzwyczaić do mówienia o synu: „prezydent”?

Reklama

J.D.: – Na pewno to duża zmiana. Mamy poczucie, że on nie jest już nasz. Nie należy do nas...

– Z katedry na Wawelu pojechali Państwo do syna do domu...

J.M.D.: – Tak, syn odprowadził nas do samochodu, ale do domu przyjechał dużo później, dopiero koło północy czy po północy. To już był 26 maja, Dzień Matki. Pamiętam, że Andrzej jako pierwszy z dzieci złożył mi wtedy życzenia.

– Był już z ochroną prezydencką, prawda?

J.M.D.: – Tak. Do mieszkania jednak ochrona nie wchodzi. Podprowadza tylko prezydenta pod drzwi i sprawdza, kto je otwiera. Mamy więc w domu czas zupełnie prywatny. Jak dawniej. Poza tym, że nie będziemy mogli na tych wspólnych rozmowach siedzieć do trzeciej, czwartej nad ranem, jak bywało wcześniej, bo teraz pod domem będzie stała ochrona. Nie będziemy ich tam przecież trzymać do rana (śmiech).
J.D.: – Tak naprawdę nic nie jest już tak jak dawniej. Choćby dlatego, że teraz nie rozmawiamy o polityce.

– Dlaczego?

J.D.: – Po pierwsze, nie ma na to czasu. Nie starcza go zazwyczaj na omówienie bieżących spraw rodzinnych i osobistych. Po drugie, Andrzej jest prezydentem, o wielu sprawach nie może mówić i nie chce, by je analizować. Uważamy też, że musi mieć chwile, kiedy jest „na luzie”, wśród nas. Cieszymy się, że może pobyć z nami i porozmawiać jak syn z rodzicami.

Reklama

– „Rodzice Prezydenta” to teraz nowa instytucja w Polsce, tak to Pan sam określił.

J.D.: – Powiedziałem to żartem, ale coś w tym jest. Bo rodzice poprzednich prezydentów nie byli tak eksponowani. O nich się mówiło bardzo niewiele albo wcale.

– Dla wielu osób Andrzej Duda przed kampanią nie był osobą znaną.

Reklama

J.D.: – Tak, rzeczywiście. To wynikało z jego filozofii życiowej, z tego, że – jak się mówi – „nie miał parcia na szkło”. My też nie lubimy się eksponować. Chociaż pozory mogą mówić co innego, bo akurat teraz udzielamy wywiadu! (śmiech).
J.M.D.: – W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że publiczne wypowiedzi są naszą powinnością. To nie jest kaprys, tylko obowiązek.
J.D.: – Skoro na scenie politycznej pojawia się człowiek, który nie jest powszechnie znany, to opinia publiczna ma prawo wiedzieć, „gdzie dom twój, gdzie są rodzice”, jak pisał Mickiewicz w „Balladach i romansach”. I w ten sposób się ujawniliśmy. To było jeszcze podczas prezydenckiej kampanii wyborczej.
J.D.: – Tak. Chyba najpierw był wywiad zamieszczony w kwietniu w Internecie. To była szczera, autentyczna rozmowa. Zupełnie spontaniczna. Nie przygotowujemy sobie wcześniej na kartce tego, co mamy powiedzieć. Nie boimy się też, że możemy być sprzeczni w swych wypowiedziach, bo mówimy od serca. I zawsze tak samo (śmiech). Staramy się być autentyczni. Tak zaczęły się wywiady. W sposób bardzo naturalny.
J.M.D: – Chociaż ja swój debiut w udzielaniu szczerych wywiadów zaliczyłam jeszcze w szkole podstawowej, kiedy moja szkoła wygrała zawody w czwórboju, które odbywały się w Warszawie. Po zawodach przyjechała do nas telewizja i zapytali mnie, dlaczego ćwiczę. A ja, nie zastanawiając się wiele, odpowiedziałam: „Bo lubię naszego trenera”. Zawsze odpowiadałam szczerze (śmiech).

– Bycie rodzicami prezydenta traktują Państwo jako swoją powinność i nowe zadanie?

J.D.: – Skoro nasz syn został wybrany na prezydenta, to znaczy, że mamy obowiązek o nim mówić. Także o naszej rodzinie. Po to, by ludzie wiedzieli, skąd wywodzi się Andrzej Duda, co jest dla niego istotne, jaki system wartości wyznaje. Polacy mają do tego prawo.
J.M.D.: – Nie możemy powiedzieć, że nie chcemy się wypowiadać, że to nas nie obchodzi. Cieszymy się, jeśli przekaz o nim jest prawdziwy, rzetelny. I chcemy do tego się przyczyniać, w miarę naszych możliwości. Pragniemy służyć ludziom także w roli rodziców prezydenta.

– Podkreślali Państwo w wywiadach, że bycie rodzicami prezydenta to także służba. W jakim sensie?

J.D.: – To dla nas nowy obowiązek i nowy ciężar nałożony na nasze barki. Ciężar odpowiedzialności. My sobie zdajemy sprawę z tego, że syn odpowiada za wiele rzeczy w Polsce. I w jakimś stopniu współodczuwamy jego trud. Współniesiemy ten ciężar, ale tylko w sercu i umyśle.
J.M.D.: – On wziął na siebie wielkie brzemię. Tym bardziej jako rodzice chcemy mu towarzyszyć.

– Mówi Pan, że polityka to święta rzecz...

Reklama

J.D.: – Jeżeli politykę traktujemy jako troskę o dobro wspólne, to z założenia jest ona święta. Bo świętość polega na tym, że ludzie są gotowi poświęcić swoje prywatne życie i służyć innym, mając jak najbardziej uczciwe zamiary, nawet narażając się na krytykę, a życie na niebezpieczeństwo. Sam po 1989 r. chciałem wejść do różnych komitetów obywatelskich, uważając, że katolicy winni włączać się w życie publiczne. Najpierw działałem w komitetach osiedlowych, w pracach samorządu, potem próbowałem wyżej, na poziomie miasta, ale też uczelni. Starałem się uaktywniać na różne sposoby, ponieważ chciałem być pomocny i pożyteczny społecznie. I uważam, że każdy powinien tego rodzaju misję publiczną w sobie odkrywać.

– Czy martwili się Państwo, kiedy syn zdecydował się na działalność polityczną?

J.D.: – Andrzej wszedł do polityki, by realizować idee, które jasno sobie wyznaczał. Poszedł tam, gdzie mógł je zrealizować, a więc do obozu Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Nie dlatego, by robić tam karierę. Przeciwnie, wówczas wydawało się, że taki krok zamyka mu wszystko. Ale poszedł tam, gdzie miał szansę realizować swoje idee: państwa silnego i zarazem służebnego. To jest główna myśl polityczna. Państwo silne, które zarazem służy ludziom. On chciał takie państwo budować. Podczas wyborów [prezydenckich w maju 2015 r.] wielu ludzi pozytywnie odpowiedziało na taką wizję polityczną. Bardzo się cieszymy z tego, ale też mamy świadomość, jak wielki trud on podejmuje.

– Powiedzieli Państwo, że syn wziął na siebie ciężkie brzemię.

J.D.: – W każdym razie to poważny ciężar.
J.M.D.: – Andrzej całkowicie poświęcił się służbie publicznej.
J.D.: – Takie poczucie mieliśmy już wtedy, gdy został posłem, potem europosłem. Wtedy jednak był jednym z wielu. Teraz, jako prezydent, jest jeden.

Fragment książki pt.: „Rodzice Prezydenta. Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk”, wydawnictwo Esprit, Kraków 2015. Książka trafi do księgarń 17 listopada br.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr M. Studenski: XI Tydzień Wychowania to okazja do pogłębienia znaczenia ojcostwa i macierzyństwa

[ TEMATY ]

wychowanie

rodzice

rodzicielstwo

Adobe.Stock.pl

Tydzień Wychowania może być okazją do pogłębienia w sobie świadomości znaczenia ojcostwa i macierzyństwa, a także konsekwencji wypływających z faktu bycia ojcem czy matką – uważa konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 12 września br. XI Tydzień Wychowania. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej zachęcił do m.in. „przestawienia akcentów w życiu” i dowartościowania swojego rodzicielstwa. Tegoroczny Tydzień Wychowania jest obchodzony pod hasłem: „W blasku ojcostwa św. Józefa”.

W rozważaniach składających się na dołączoną do materiałów konferencję ks. Studenski, przywołując przykłady z literatury, życiorysy ludzi Kościoła i liczne świadectwa ludzi, z którymi osobiście rozmawiał, wskazał na powszechną potrzebę̨ budowania mocnej relacji z tak znaczącą osobą, jaką w życiu każdego człowieka jest ojciec. Zdaniem duchownego, relacja ta opiera się m.in. na bezwarunkowej miłości i przebaczeniu.
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (III Niedziela Adwentu)

2024-12-14 10:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego Pana, prostować nasze drogi…

2024-12-15 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

Niejednorodnie w życiu zostajemy niezrozumiani przez inne, nawet bliskie nam osoby. Nasze czyny zostają ukazane w złym świetle, nasze motywy przeinaczone. Budowanie relacji i komunikacja jest sztuką, której musimy się uczyć przez całe życie.

Trudności te nie ominęły Jezusa. Szczególnie Jego rozmowy i dyskusje z faryzeuszami pełne są napięć i niedopowiedzeń. Faryzeusze próbują przyłapać Jezusa na słowie, chcą znaleźć dobrą podstawę do tego, aby Go oskarżyć, skazać i odrzucić – usunąć z życia narodu. Próbują wszelkich sposobów. Jezus naucza: „Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie” (Mt 10,16) i sam postępuje w ten sposób. Znajduje odpowiednie zawsze słowo, aby odpowiedzieć z godnością, cierpliwością, sprowokować do myślenia…
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję