Bliski Wschód
Turcja pożałuje – zapowiada Putin
Podczas wystąpienia przed parlamentem prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział zdecydowane działania wobec Turcji, której lotnictwo 24 listopada br. zestrzeliło rosyjski myśliwiec na pograniczu turecko-syryjskim. Moskwa zaprzestała kupowania żywności z Turcji, nadal jednak sprzedaje temu krajowi gaz. Nie zerwała także kontraktów na usługi z tureckimi firmami. Wstrzymała za to kontakty polityczne. Ogłosiła też, że Ankara handluje ropą, którą kupuje od terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.
* * *
– To, co rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego wyciągnęła na światło dzienne w temacie zaangażowania rodziny prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w handel ropą z IS, jest prawdą – mówi „Niedzieli” reporter Witold Gadowski, współautor filmu o sytuacji na Bliskim Wschodzie. – To wiadomo od dawna. Na granicy turecko-syryjskiej kwitnie handel ropą, artefaktami archeologicznymi i uchodźcami. Putin zapomniał natomiast dodać, że to samo robią rosyjskie organizacje przestępcze, kontrolowane przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej. Z Państwem Islamskim handluje ropą także prezydent Syrii Baszar al-Asad, dlatego nie zbombardowano rurociągów łączących Damaszek z terenami kalifatu. Podobny handel prowadzi Iran, kolejny sojusznik Rosji – dodaje Gadowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
jj
USA
Strzelanina w ośrodku dla niepełnosprawnych
Reklama
Przynajmniej 14 osób zginęło, a 21 odniosło rany w wyniku ataku na stanowy ośrodek dla niepełnosprawnych w San Bernardino w Kalifornii. Napastnicy otworzyli ogień z broni półautomatycznej do osób zebranych na świątecznej imprezie dla pracowników instytucji. Według policji, sprawcami byli 28-letni Syed Farook i młodsza o rok Tashfeen Malik. Gdy funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania samochodu, którym jechali zamachowcy, doszło do wymiany ognia. Farook i Malik zginęli. W ich aucie oraz przeszukanym później domu znaleziono broń i ładunki wybuchowe. Śledczy uważają, że w zamachu brała udział trzecia osoba, a kolejne mogły przygotowywać atak.
Do związków z zabójcami przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Farook i Malik dotychczas nie byli znani policji. Od dwóch lat byli małżeństwem i mieli 6-miesięczną córkę. Znajomi uważali ich za spokojnych i nieśmiałych.
CNN, telegraph.co.uk
RPA
Wraca sprawa Pistoriusa
Południowoafrykański Sąd Najwyższy stwierdził, że słynny niepełnosprawny biegacz Oscar Pistorius celowo zamordował swoją narzeczoną Reevę Steenkamp. W późniejszym czasie sędziowie zadecydują o wymiarze kary. Wcześniej sąd niższej instancji przyjął linię obrony sportowca. Twierdził on, że zastrzelił kobietę przez pomyłkę, ponieważ myślał, że ktoś włamał się do jego domu. Pistorius został wówczas skazany na 5 lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci. Spędził w więzieniu rok, po czym został poddany aresztowi domowemu. Teraz jednak grozi mu przynajmniej 15 lat więzienia.
Hiszpania
Katalonia hiszpańska
Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał za bezprawną rezolucję w sprawie niepodległości Katalonii, uchwaloną przez parlament tego regionu. Sprzeciw złożył w Trybunale Konstytucyjnym premier rządu w Madrycie Mariano Rajoy.
Katalonia jest zamieszkana przez 7,5 mln ludzi. Wytwarza 20 proc. PKB Hiszpanii. W wyniku wrześniowych wyborów w lokalnym parlamencie przewagę uzyskali zwolennicy niepodległości regionu.
telesurtv.net, theguardian.com
Brazylia
Podejrzenia o nadużycia
Przewodniczący brazylijskiego parlamentu Eduardo Cunha wszczął procedurę mającą na celu postawienie prezydent Dilmy Rousseff w stan oskarżenia (tzw. impeachment). Według analiz prawnych, na które powołuje się Cunha, Rousseff dopuściła się nadużyć związanych z rozporządzaniem finansami państwa, co miało jej ułatwić spełnianie obietnic wyborczych. Wniosek Eduarda Cunhy zostanie zrealizowany, jeśli poprze go 2/3 członków niższej izby parlamentu. Dilma Rousseff odrzuca oskarżenia i przypomina, że sam Cunha jest podejrzany o korupcję w związku z aferą ws. Petrobrasu, brazylijskiego giganta paliwowego.