Reklama

Świat

Białoruś: w Mińsku obchodzono 25-lecie sakry abp. Tadeusza Kondrusiewicza

Pierwszy powojenny biskup na Białorusi, obecny metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz obchodzi 25-lecie sakry. Przyjął ją 20 października 1989 r. w bazylice watykańskiej z rąk Jana Pawła II (wraz m.in. z prymasem Polski-seniorem abp. Józefem Kowalczykiem). Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 28 października, we wspomnienie liturgiczne św. Judy Tadeusza Apostoła - patrona hierarchy - w kościele archikatedralnym w Mińsku.

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzięli w nich udział wszyscy biskupi Białorusi, przedstawiciele episkopatów Polski, Ukrainy i Rosji, a także licznie przybyli duchowni i świeccy z całego kraju. Specjalny list z gratulacjami przesłał już wcześniej papież Franciszek.

Mówiąc o swoim jubileuszu, abp Kondrusiewicz zaznaczył, że jest to dobra okazja, by ocenić lata swojej posługi, podziękować Bogu za wszystko, czego udało się dokonać, przeprosić za wszystkie braki i błędy, a także prosić o błogosławieństwo Boże na przyszłość. „Czy zawsze troszczyłem się o powierzony mojej pasterskiej posłudze lud wierny? Czy zawsze byłem wierny swojemu powołaniu?” – pytał hierarcha sam siebie w dniu jubileuszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Pokornie dziękuję Panu Bogu i Matce Najświętszej za 25 lat posługi biskupiej. Przepraszam, że może nie zawsze do końca wykorzystałem wszystkie możliwości, jakie dała mi Opatrzność Boża. Chcę jednak zapewnić, że zawsze celem mojej posługi jest i nadal będzie dobro Kościoła, społeczeństwa i zbawienie ludzi” – powiedział metropolita mińsko-mohylewski.

Szczególnie podziękował św. Janowi Pawłowi II, którego nazwał prorokiem współczesności. Przypomniał, że doskonale odczytał on znaki czasu, kiedy mianował go w 1989 r. administratorem apostolskim dla wszystkich katolików Białorusi, a w dwa lata później utworzył struktury kościelne w tym kraju i mianował dalszych biskupów.

Abp Tadeusz Kondrusiewicz urodził się 3 stycznia 1946 w Odelsku koło Grodna na terenie tej części ówczesnej archidiecezji wileńskiej, która znalazła się po wojnie na Białorusi. W 1962 rozpoczął studia na Wydziale Fizyki i Matematyki Grodzieńskiego Instytutu Pedagogicznego, ale po roku usunięto go stamtąd za przekonania religijne. W 1964 zaczął więc studiować na Wydziale Energetyki i Konstrukcji Maszyn Politechniki Leningradzkiej, który ukończył w 1970 jako inżynier mechanik. Pracował potem w Wileńskiej Fabryce Obrabiarek, gdzie m.in. był współtwórcą projektu wysokoobrotowej obrabiarki.

Reklama

Ale w 1976 porzucił tę pracę i wstąpił do Seminarium Duchownego w Kownie, po którego ukończeniu przyjął 31 maja 1981 święcenia kapłańskie. W 1985 uzyskał na Wydziale Teologicznym w Kownie licencjat nauk kościelnych, a w 5 lat później obronił tam doktorat z teologii. W latach 1981–86 był wikariuszem w Wilnie, Druskienikach i ponownie w Wilnie, po czym 13 lutego 1988 został proboszczem dwóch parafii w Grodnie.

Na tym stanowisku zastała go decyzja Jana Pawła II z 25 lipca 1989 o mianowaniu go biskupem tytularnym Hippo Diarhytus i administratorem apostolskim diecezji mińskiej. Była to pierwsza nominacja biskupia dla Kościoła katolickiego na Białorusi po II wojnie światowej. Sakrę przyjął 20 października tegoż roku w bazylice św. Piotra w Watykanie z rąk papieża. Jako dewizę biskupią T. Kondrusiewicz przyjął słowa "Quis ut Deus" (Któż jak Bóg).

43-letni wówczas biskup sprzyjał odradzaniu się życia religijnego na Białorusi, otworzył w Grodnie Wyższe Seminarium Duchowne, przyczynił się do zwrotu i otwarcia ok. 100 kościołów oraz do wydania Mszału i Katechizmu po białorusku. Aby umożliwić w miarę normalną działalność Kościoła katolickiego w tym kraju, udało mu się sprowadzić tam ok. 50 kapłanów z Polski.

13 kwietnia 1991 Ojciec Święty utworzył pierwsze struktury katolickie w Rosji: administratury apostolskie dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej i azjatyckiej części tego kraju. Na czele pierwszej z nich stanął właśnie bp Kondrusiewicz, wyniesiony do godności arcybiskupa. Na tym stanowisku doprowadził on do oficjalnego zarejestrowania nowej jednostki kościelnej w Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej (31 lipca 1991), dzięki czemu uzyskała ona status osoby prawnej i mogła legalnie działać. Odbudowywano i rozbudowywano struktury Kościoła w Rosji. Powstały Instytut Teologii Katolickiej im. Św. Tomasza z Akwinu w Moskwie i Wyższe Seminarium Duchowne pw. Maryi Królowej Apostołów (początkowo w Moskwie, po kilku latach przeniesione do Sankt-Petersburga). Zaczęło nadawać rosyjskie Radio Maria i powołano do życia rosyjską Caritas.

Reklama

W lutym 1999 Tadeusz Kondrusiewicz został pierwszym przewodniczącym świeżo powstałej Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej (pełnił je przez dwie kadencje, do 2006). Po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego, 23 listopada 1999 został administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego północnoeuropejskiej części Rosji z siedzibą w Moskwie. 11 lutego 2002 Jan Paweł II zreorganizował struktury katolickie, podnosząc dotychczasowe administratury apostolskie do rangi diecezji, a w Moskwie - archidiecezji pod nazwą archidiecezja Matki Bożej. Jej pierwszym ordynariuszem-metropolitą został abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Jeszcze bardziej rozwinęła się wówczas działalność wydawnicza, informacyjna i edukacyjna Kościoła, powstały Komisje: Liturgiczna, odpowiedzialna za opracowanie rosyjskich tłumaczeń tekstów liturgicznych, Katechetyczna i ds. Rodziny.

Przez cały ten okres Rosyjski Kościół Prawosławny z większym lub mniejszym nasileniem atakował tamtejszy Kościół katolicki, zarzucając mu prozelityzm, działalność misyjną i inne "grzechy" na szkodę prawosławia. Arcybiskup, sam również wielokrotnie krytykowany, zawsze z godnością i spokojem odpierał te zarzuty, wykazując ich bezpodstawność. Jednocześnie Patriarchat Moskiewski wielokrotnie dawał do zrozumienia m.in. Watykanowi, że to właśnie metropolita w Moskwie jest jedną z głównych przeszkód na drodze do poprawy stosunków prawosławno-katolickich w Rosji.

21 września 2007 Benedykt XVI odwołał abp. T. Kondrusiewicza z dotychczasowego urzędu i przeniósł go stanowisko metropolity mińsko-mohylewskiego na Białorusi. Jego ingres do mińskiej archikatedry pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny odbył się 10 listopada 2007. 30 czerwca 2011 papież mianował arcybiskupa dodatkowo administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Pełnił on ten urząd do 16 czerwca 2012, gdy nowym pasterzem pińskim został bp Antoni Dziemianko.

W latach 1994–99 abp T. Kondrusiewicz był członkiem Kongregacji Kościołów Wschodnich, a od 2004 zasiada w Kongregacji do spraw Duchowieństwa i w Papieskiej Radzie "Iustitia et Pax". Jest doktorem honoris causa dwóch uniwersytetów w USA i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (25 września 2008).

2014-10-29 20:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UE: wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe; możliwa reakcja

[ TEMATY ]

Unia Europejska

wybory

Białoruś

EU flags/pl.fotolia.com

Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Możliwe jest podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, nieuzasadnione zatrzymania i fałszowanie wyników wyborów na Białorusi - informuje Unia Europejska w wydanym we wtorek wspólnym oświadczeniu.

We wtorek 27 państw UE uzgodniło wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi. W imieniu Wspólnoty wydał je szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję