Reklama

Niedziela Sandomierska

Opłatki, wigilie i życzenia

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 3, 6

[ TEMATY ]

święta

Andrzej Bucior

Świąteczne spotkanie w Janowie Lubelskim

Świąteczne spotkanie
w Janowie Lubelskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przestawiamy raport o tym, jak świętowaliśmy czas Bożego Narodzenia w różnych miejscach naszej diecezji.

Opatów

Ponad 600 mieszkańców wzięło udział we wspólnej Wigilii, która odbyła się 20 grudnia na opatowskim Rynku. Świętowano przy suto zastawionych wigilijnymi potrawami stołach i wspólnie śpiewano kolędy. To już po raz piąty odbyła się w Opatowie miejska Wigilia. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej mieszkańców. Kolędowali m.in. członkowie Oazy z parafii św. Marcina z Opatowa. Co warte podkreślenia, na Rynek przyszły całe rodziny. Młodzież szkolna prezentowała podczas zorganizowanego w tym dniu kiermaszu ozdoby choinkowe i świąteczne, które własnoręcznie wykonała na zajęciach w szkole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stalowa Wola

Reklama

Na pl. Piłsudskiego kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”, wykonaną przez Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury, rozpoczęto piątą Wigilię miejską. Harcerze przekazali Światełko Betlejemskie, a mieszkańcy podzielili się opłatkiem. Przybyły całe rodziny z dziećmi, harcerze, uczniowie szkół wraz z wychowawcami oraz grupy z poszczególnych parafii. Spotkanie rozpoczęto przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju przybyłemu na spotkanie bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi, przedstawicielom Parlamentu, władzom powiatu i miasta oraz instytucjom i organizacjom społecznym. Składając życzenia zebranym Ksiądz Biskup powiedział, że przekazywanie sobie Betlejemskiego Światła Pokoju zobowiązuje do obdarowywania się nawzajem tym, co najpiękniejsze i najlepsze.

Ksiądz Biskup poświęcił też opłatki, którymi zebrani na placu dzielili się składając sobie świąteczne życzenia. Po życzeniach mieszkańcy wspólnie zasiedli do stołu wigilijnego nakrytego białym obrusem siadając na siedziskach z siana. Przy okazji tego spotkania zbierano artykuły spożywcze dla najuboższych.

Sandomierz

W Ratuszu miejskim odbyło się świąteczne spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je wspólna kolęda w wykonaniu orkiestry dętej i młodych sandomierzan. Burmistrz złożył świąteczne życzenia, a Ksiądz Biskup wskazał, że przez narodzenie Chrystusa w Betlejem Bóg wypełnił Swoje obietnice. Dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń jest również swojego rodzaju obietnicą, że będziemy dla siebie lepsi. Najmłodsi sandomierzanie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe, a na świątecznym stole harcerze zapalili Światełko Betlejemskie. Po pobłogosławieniu opłatków wszyscy złożyli sobie życzenia.

Tarnobrzeg

Reklama

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się Wigilia miejska. Uroczystość rozpoczęli harcerze. Bp Nitkiewicz nawiązał w swoim słowie do hasła towarzyszącego przekazywaniu Światełka, mówiąc, że jeśli Bóg zauważył ludzką nędzę i zesłał na ratunek człowiekowi swojego Syna, tak chrześcijanin powinien być wrażliwy na potrzeby bliźniego. Podkreślił, że bliźnim jest każdy człowiek znajdujący się w potrzebie. Po poświęceniu opłatków Ordynariusz Sandomierski oraz przedstawiciele władz samorządowych składali życzenia tarnobrzeżanom. Czas łamania opłatkiem uświetnił występ zespołu „Dzikowianie”, który przygotował szereg tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek.

Ostrowiec Świętokrzyski

Mieszkańcy spotkali się na Rynku miasta, by złożyć sobie życzenia i przełamać się opłatkiem. Kolędowali: chór nauczycielski „Coro cantorum”, soliści oraz zespół folklorystyczny. Następnie zebrani wysłuchali słów Ewangelii przypominających narodzenie Jezusa Chrystusa. Bp Krzysztof Nitkiewicz złożył władzom miasta, samorządowcom oraz mieszkańcom świąteczne życzenia.

Na rynku nie zabrakło też harcerzy, którzy przekazali Światełko Pokoju. Następnie wszyscy składali sobie świąteczne życzenia. W dalszej części wystąpili zarówno soliści, jak i zespoły śpiewacze, wprowadzając wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Janów Lubelski

Andrzej Bucior poinformował nas, że na miejskim Rynku odbyło się wigilijne spotkanie mieszkańców. – Razem z zebranymi byli obecni księża proboszczowie oraz przedstawiciele miasta, powiatu i parlamentu. Ks. Jacek Staszak odczytał fragment z Pisma Świętego, a włodarze miasta i ks. Jacek Beksiński składali wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Podczas spotkania dzielono się opłatkiem, a wolontariusze roznosili różne słodkości, potrawy i napoje. Występowały zespoły dziecięce i dorosłych, grała orkiestra, a na straganach prezentowano bożonarodzeniowe ozdoby – opowiadał uczestnik spotkania.

Wspólnota KUL

Reklama

Łamanie się opłatkiem powinno wyrażać jeśli nie rzeczywistość, to przynajmniej intencję budowania relacji opartych na miłości, pojednaniu i przebaczaniu – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz na spotkaniu opłatkowym ze wspólnotą akademicką KUL w Stalowej Woli. Rozpoczęła je Msza św. w kościele akademickim pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Wspólna modlitwa zgromadziła wykładowców, studentów, duszpasterzy akademickich i parafialnych oraz zaproszonych gości. Dalsza część spotkania odbyła się w uniwersyteckiej auli. Studenci pedagogiki przygotowali inscenizację bożonarodzeniową. Władze uczelni wręczyły najzdolniejszym studentom nagrody i wyróżnienia. Następnie bp Nitkiewicz poświęcił opłatki, którymi łamiąc się zebrani składali sobie życzenia. Spotkanie zakończyła wspólna wieczerza.

Rodziny wielodzietne

Ponad 100 osób wzięło udział w „Opłatku maltańskim”, zorganizowanym dla rodzin wielodzietnych i potrzebujących pomocy przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że narodziny Chrystusa Zbawiciela pozwalają zobaczyć światło nadziei pośród różnorodnych trudności i problemów. Są bowiem znakiem miłości Boga do człowieka.

„Opłatek Maltański” to ogólnopolska akcja charytatywna, w której do świętowania zapraszane są rodziny ubogie i wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu z tych osób możliwość wzięcia udziału w „Opłatku Maltańskim” jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. Na zakończenie spotkania z workiem prezentów przybył św. Mikołaj.

Klerycy z bezdomnymi

W Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu, prowadzonym przez Caritas diecezjalną, odbyła się wieczerza wigilijna dla osób bezdomnych. Wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem w spotkaniu wzięli udział klerycy i wychowawcy sandomierskiego seminarium. Podczas spotkania bp Nitkiewicz powiedział, że duszpasterze i klerycy przygotowujący się do przyjęcia święceń kapłańskich muszą, podobnie jak Chrystus, być dla wszystkich i razem ze wszystkimi. Ordynariusz zapewnił bezdomnych zamieszkujących na terenie placówki, że wspólnota diecezjalna nie pozostawi ich bez pomocy.

Reklama

Osoby przebywające w schronisku obdarowano świątecznymi prezentami. Po złożeniu sobie życzeń i połamaniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do stołu, śpiewając kolędy.

Szkoły katolickie

Biskup Ordynariusz uczestniczył w spotkaniu opłatkowym ze wspólnotą Szkół Katolickich w Sandomierzu. Uczniowie przygotowali na tę okazję spektakl jasełkowy, w którym zwrócili uwagę na ważny aspekt przeżywania świąt w rodzinnej i pełnej pokoju atmosferze. Nie zabrakło wzajemnych podziękowań i życzeń oraz wspólnego śpiewu kolęd.

Chorzy i służba zdrowia

Bp Krzysztof Nitkiewicz odwiedził też chorych w sandomierskim szpitalu, łamiąc się opłatkiem i składając życzenia. Bożonarodzeniowe życzenia biskup przekazał także personelowi medycznemu. Następnie Ksiądz Biskup odwiedził chorych na oddziale kardiologii i wewnętrznym oraz pozostałych oddziałach szpitalnych dzieląc się z chorymi opłatkiem i składając świąteczne życzenia. Ksiądz Biskup życzył pacjentom powrotu do zdrowia oraz zapewniał o wsparciu duchowym i pamięci modlitewnej podczas Pasterki i obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Wcześniej miał miejsce opłatek zorganizowany przez sandomierski Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej. W słowie skierowanym do dyrekcji i pracowników placówki, Biskup Ordynariusz wyraził wdzięczność za to, że szpitalne drzwi są dla chorych i ich rodzin „bramą miłosierdzia”, po przekroczeniu której znajdują ratunek, współczucie i nadzieję. Życzył zgromadzonym wytrwałości w tej posłudze oraz osobistego doświadczenia bliskości i miłosierdzia Boga, które objawiły się przez narodziny Chrystusa.

Policjanci

Reklama

Również w poszczególnych komendach powiatowych odbywały się spotkania opłatkowe. W Sandomierzu wraz z Księdzem Biskupem uczestniczyli w spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych, Prokuratury, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz organizacji wspierających stróżów prawa. Komendant policji przywitał zgromadzonych, zaś policjantkom i policjantom podziękował za ofiarną służbę. Natomiast bp Nitkiewicz wyraził nadzieję, że spotkanie z Dzieciątkiem Jezus będzie dla każdego okazją doświadczenia bliskości Boga i drugiego człowieka. Wszyscy zebrani złożyli sobie świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem.

Podobnie było w Tarnobrzegu. Komendant podziękował policjantom na dobrą służbę oraz życzył funkcjonariuszom i ich rodzinom dobrego przeżycia nadchodzących świąt. Ksiądz Biskup poświęcił opłatek i zaintonował kolędę. Podczas spotkania ks. Adam Marek, kapelan tarnobrzeskich policjantów, został odznaczony medalem resortowym.

Spotkanie opłatkowe mieli też policjanci z Opatowa. Uczestniczyła w nim kadra kierownicza, funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczął Komendant składając wszystkim życzenia. Ks. kapelan Marek Łuszczyński poświęcił opłatek i odmówił modlitwę. Wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem.

2016-01-05 11:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie będą święta?

W modelach matematycznych, na których oparte są prognozowanie przebiegu pandemii i decyzje dotyczące znoszenia czy zaostrzenia restrykcji, szczyt obecnej, nazywanej przeważnie trzecią, fali pandemii jest przewidywany na przełom marca i kwietnia, czyli na najważniejsze dni w tegorocznym kalendarzu liturgicznym.

W tym roku Niedziela Palmowa przypada 28 marca, rozpoczynający Triddum Paschalne Wielki Czwartek – 1 kwietnia, a Wielkanoc – 4 kwietnia. Jak będzie wyglądała Msza Krzyżma św. w polskich katedrach? Co z wielkosobotnim poświęceniem pokarmów? I wreszcie – czy dzwony radośnie zabrzmią podczas procesji rezurekcyjnej?
CZYTAJ DALEJ

Etsurō Sotoo – w kamieniu odkrył oblicze Jezusa

2024-11-26 20:50

[ TEMATY ]

wywiad

Watykan

Nagroda Ratzingera 2024

Włodzimierz Rędzioch

Nagroda Ratzingera jest główną inicjatywą watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Przyznawana jest, jak głosi Statut, „uczonym, którzy wyróżniają się szczególnymi zasługami w publikacjach i/lub badaniach naukowych”. Nagroda przyznawana jest corocznie, począwszy od 2011 roku, każdorazowo dwóm (wyjątkowo trzem) osobom. W ostatnich latach jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury i sztuki zainspirowanych chrześcijaństwem.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Ratzingera został irlandzko-amerykański teolog prof. Cyril O’Regan oraz japoński rzeźbiarz, konwertyta Etsurō Sotoo. 22 listopada nagrody wręczył w Watykanie kard. Pietro Parolin.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesienna sesja duszpasterska

2024-11-27 16:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

"Trzy przykazania Ostatniej Wieczerzy" – to tytuł tegorocznej jesiennej Sesji Duszpasterskiej, która w dniach 25-27 listopada br. odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Do udziału w zostali zaproszeni duchowni diecezjalni i zakonni posługujący w parafiach archidiecezji łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję