Reklama

Niedziela Podlaska

Nowy Rok, idą zmiany…

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 9 stycznia rano zebrała się młodzież z oddziałów KSM z całej diecezji, aby kolejny raz wybrać skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu minionej kadencji została wybrana komisja skrutacyjna, która poprowadziła wybory. Kandydaci do zarządu i komisji rewizyjnej powiedzieli kilka słów o sobie, po czym przystąpiono do głosowania.

Głosowanie i czas podziękowań

Decyzją uprawnionych do głosowania na funkcję prezesa zostały wybrane trzy osoby: Mateusz Stefaniuk, Ewelina Wawrzyniak i Katarzyna Krynicka. Największą liczbę głosów uzyskał Mateusz Stefaniuk. Decyzję o tym, kto spośród tych trzech osób zostanie prezesem, podejmie bp Tadeusz Pikus (na mocy dekretu z 18 stycznia br. został nim Mateusz Stefaniuk – red.). W skład zarządu weszli także: Wioleta Pietraszko, Kamila Dębska, Jakub Akonom oraz Paweł Żuromski. Do komisji rewizyjnej weszli: Łukasz Pietraszko (przewodniczący), Anna Ołowska (zastępca przewodniczącego) oraz Angelika Jankowska (członek komisji).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zakończenie wyborów głos zabrały odchodzące członkinie zarządu, w tym Monika Pietraszko – ustępująca prezes (w zarządzie diecezjalnym od 2006 r.), która ukończyła statutowe 30 lat, przez co nie mogła startować w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem i łzami w oczach podziękowała za lata spędzone w KSM i za wszystko, co ją tu spotkało. Zapewniła również, że jest zawsze gotowa do współpracy i w jej sercu na zawsze będą trzy literki KSM. W swoim przemówieniu podziękowała także Panu Bogu za to, że postawił na jej drodze różnych ludzi, dzięki którym jest dzisiaj tym, kim jest, i posiada tak ogromną wiedzę i doświadczenie. W szczególności podziękowała ks. Andrzejowi Lubowickiemu, którego poznała na jego pierwszej parafii w Hajnówce (2001 r.), a który rzucił ją na głęboką wodę oraz zaufał i dał możliwość, by mogła rozwijać się w KSM. Ewelina Trusiak – ustępująca skarbnik (w zarządzie diecezjalnym od 2011 r.) i Anna Młynarczyk (w zarządzie diecezjalnym od 2009 r.) tego dnia również zakończyły swoją przygodę z KSM, nie startując w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem w głosie podziękowały za czas spędzony w KSM oraz rozwój, który był możliwy dzięki pełnieniu poszczególnych funkcji w zarządzie przez minione lata. Zapewniły, że będą zawsze pamiętać o stowarzyszeniu oraz modlitwie za jego członków.

O wartości rodziny i związkach sakramentalnych

Kolejnym punktem w planie była Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii mówił o wartości rodziny i miejscu, jakim zajmuje miłość w życiu każdego człowieka. Ksiądz Biskup zaapelował do zebranej młodzieży, aby pielęgnowała miłość małżeńską w zawartych związkach i dążyła do ich zawierania, a nie żyła w konkubinacie.

Podsumowania i plany na przyszłość

Po Mszy św. wszyscy udali się na aulę seminaryjną, na której odbyła się dalsza część spotkania. Tam pracę stypendystów z diecezji drohiczyńskiej podsumował ks. Krzysztof Mielnicki – diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O pracy całej fundacji na szczeblu ogólnopolskim oraz planach na najbliższy rok opowiedział ks. Dariusz Kowalczyk – członek zarządu fundacji. Następnie Kamila Dębska (członek nowo wybranego Zarządu KSM) podsumowała rok pracy KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a Mateusz Stefaniuk, kandydat na prezesa Zarządu KSM, przedstawił plany stowarzyszenia na 2016 r. Następnie młodzież z oddziału KSM Węgrów klasztor przedstawiła montaż słowno-muzyczny, uświetniając całe spotkanie pięknym śpiewaniem kolęd. Przedstawiciele przybyłych oddziałów KSM złożyli na ręce Pasterza naszej diecezji roczne sprawozdania ze swojej działalności. Następnie KSM-owicze i stypendyści złożyli Księdzu Biskupowi życzenia i wręczyli drobny upominek.

Bp Tadeusz Pikus na zakończenie w swoim przemówieniu i życzeniach podziękował za wszelkie dobro, jakie ma miejsce przez działalność KSM i Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, a także wyraził radość ze spotkania. Podziękował także ustępującej prezes Monice Pietraszko za zaangażowanie i pracę w zarządzie przez ostatnie kilka lat. Podkreślił fakt, iż pozytywny wynik kontroli z Najwyższej Izby Kontroli jest dowodem na to, że nie ma wątpliwości do działalności prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Po przemówieniu Księdza Biskupa podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem na refektarzu seminaryjnym.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: KSM zorganizowało „Grę patriotyczną”

[ TEMATY ]

KSM

Bożena Sztajner/ Niedziela

Osiemdziesiąt osób wzięło udział w „Grze patriotycznej”, zorganizowanej już po raz dziewiąty przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W tym roku w święto niepodległości dziewięć drużyn poszerzało swoją wiedzę na temat historii Polski za Andegawenów i Jagiellonów.

Tegoroczna gra rozpoczęła się w parku Chopina w Poznaniu, a zakończyła w Auli im. Abp. Antoniego Baraniaka na Ostrowie Tumskim. Gracze odwiedzili też m.in. os. Jagiellońskie w Poznaniu.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję