Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie pokoleń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz drugi Stowarzyszenie „Czas na pomoc” w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach 9 stycznia zorganizowało Spotkanie Pokoleń. Jego celem było utrwalenie pamięci o tych mieszkańcach powiatu lubaczowskiego, którzy doznali deportacji na „nieludzką ziemię”.

10 lutego 1940 r. z powiatu lubaczowskiego deportowano 89 rodzin z liczbą 473 osób. Podczas drugiej deportacji, która odbyła się 13 kwietnia 1940 r., wywieziono 37 rodzin liczących 116 osób. Deportowani trafili do aktiubińskiej obłasti, w stepy Kazachstanu. Trzeci wywóz 29 czerwca 1940 r. obejmował uchodźców, którzy w zawierusze wojennej, uciekając przed Niemcami, znaleźli się na wschodnich rubieżach Polski. Z powiatu lubaczowskiego w rejon Ałtajskiego Kraju wywieziono 8 rodzin polskich liczących 27 osób i dwie siostry zakonne – Władysławę Krzyszkowską i Janinę Szczepaniak, pracujące jako pielęgniarki w lubaczowskim szpitalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Spotkaniu Pokoleń wzięli także udział mieszkańcy nieistniejącej dziś wsi Miłków, którzy byli wywiezieni na Besarabię. W prezentacji multimedialnej przypomniano fragmenty ubiegłorocznego spotkania. Z dużym zainteresowaniem przyjęto wystąpienie Wiktorii Babiarz, uczennicy kl. III Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach, która ukazała wojenne losy rodziny Gerhardtów. Szczególnie wzruszające były listy pisane z Kazachstanu. Dopełnieniem tej relacji była recytacja przez Agnieszkę Balicką wiersza napisanego przez Polaka – zesłańca na Sybir.

O tragicznych wydarzeniach II wojny światowej mówi też otwarta wystawa pt. „Podkarpacki wrzesień 1939 r.”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Spotkanie to zorganizowano w okresie świątecznym. Ten nastrój podtrzymali artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, którzy dali ponadgodzinny koncert zatytułowany „Zadumany cały świat…”. W jego programie znalazły się w większości nieznane pastorałki i kolędy, zaśpiewane w ciekawych aranżacjach i interpretacjach, z ruchem scenicznym i elementami gry aktorskiej. Nic dziwnego, że grupa artystyczna musiała bisować. Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie działa od 2000 r. pod dyrekcją Anny Czenczek. Młodzi artyści mają na swoim koncie liczne sukcesy wokalne w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki w kraju i za granicą, zdobywając główne nagrody. Brali udział w 30 ogólnopolskich programach telewizyjnych, takich jak: „Twoja droga do gwiazd”, „Droga do gwiazd”, „Od przedszkola do Opola”, „Szansa na sukces”, „Przebojowe dzieci”, „Fabryka gwiazd”, „Nowa generacja” „X factor”, „Mam talent”, „Kawa czy herbata”, „Mali Giganci”. Przygotowują liczne koncerty okolicznościowe i spektakle wokalno-taneczne, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta Rzeszowa i Podkarpacia. Uczniowie CSW biorą udział w nagraniach płyt m.in. „Maryjo, Matko Kościoła, bądź z nami” i z kolędami – „Zadumany cały świat”. Absolwenci Centrum Sztuki Wokalnej studiują na wydziałach wokalnych najlepszych uczelni muzycznych w kraju i za granicą. Śpiewają w musicalach i programach muzycznych, gdzie współpracują z najlepszymi artystami polskiej estrady.

Za organizację spotkania podziękował prezes Koła Związku Sybiraków w Oleszycach Mikołaj Szymoniak.

2016-01-28 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce promieniujące świętym

Kolejnym punktem na mapie naszej diecezji, które odznacza się pamięcią o św. Janie Pawle II, jest miejscowość Potoczek położona na skraju pięknych lasów janowskich.

Słowa Papieża Polaka „Wy jesteście moją nadzieją. Wy jesteście nadzieją świata”, które widnieją w szkolnej izbie pamięci Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku, stanowią wciąż aktualne wezwanie dla kolejnych pokoleń. Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Potoczku w 2005 r. z racji obchodów 40-lecia istnienia szkoły podjęła starania o wybranie patrona. W związku z jubileuszem dyrektor szkoły Jan Brzozowski wspólnie z radą pedagogiczną, radą rodziców, samorządem uczniowskim i środowiskiem lokalnym podjęli jednomyślnie decyzję o nadaniu szkole imienia wielkiego syna narodu polskiego i Kościoła – Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Droga z synem

2025-05-02 12:04

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 160 mężczyzn pielgrzymowało z Janowa Lubelskiego do Kocudzy w V Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za rodzinę.

- Pielgrzymka mężczyzn na św. Józefa do Kocudzy na stałe wpisała się w nasz kalendarz duszpasterski i pielgrzymkowy. Tym razem chcieliśmy zainspirować wspólnym pielgrzymowaniem młodych mężczyzn i chłopców. Dlatego pomysł na hasło „Droga z synem”. Święty Józef bardzo często wędrował z rodziną i Jezusem więc na opierając się na tym wzorze postanowiliśmy, aby ojcowie zaprosili i zabrali na wspólne pielgrzymowanie synów. Spotkało się to z bardzo dużym odzewem i wielu ojców pielgrzymowało wraz synami. Myślę, że był to wspaniały czas który mogli ofiarować sobie nawzajem na modlitwę i rozmowę – podkreślił ks. Tomasz Lis, przewodnik pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję