Reklama
Forum rozpoczęła Eucharystia w najstarszej katedrze na ziemiach polskich – w Poznaniu. W homilii bp Grzegorz Balcerek podkreślił, jak wyjątkowy jest ten rok dla Polski z powodu nadchodzących wydarzeń. – Nigdy nie wiemy, kiedy i w jaki sposób Pan Bóg będzie chciał nas zaangażować w dzieło zbawienia. Dlatego bądźmy wciąż gotowi! Dajmy Bogu szansę, aby mógł nas spotkać – mówił bp Balcerek. Podczas wieczornego panelu „U źródła” bp Henryk Tomasik, delegat KEP ds. Światowych Dni Młodzieży, przypomniał słowa, które do młodych całego świata skierował papież Franciszek na zakończenie ŚDM w Rio de Janeiro: „Idźcie bez obawy, aby służyć”. Bp Balcerek mówił natomiast: – ŚDM to wielkie dzieło, ale i wielki trud, który nas czeka. Będziemy gospodarzami nie tylko wydarzeń w Krakowie, ale też Dni w Diecezjach, podczas których przyjmiemy młodych z całego świata. Zapraszam was, byście odważnie tworzyli tę piękną ikonę pielgrzymującego Kościoła. Z kolei szef Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski zaapelował, by duszpasterstwo młodzieży zeszło na poziom parafii, gdzie wszyscy byliśmy ochrzczeni. – Tam młodzi odnajdą wspólnotę, która pomoże im wzrastać w wierze i odnaleźć swoje korzenie, swoją tożsamość – powiedział. Agnieszka Chrostowska ze Wspólnoty LEDNICA 2000 przypomniała, że, zgodnie z prośbą śp. ojca Jana Góry, Brama Ryba w tym roku stanie się Jubileuszową Bramą Miłosierdzia. Uczestnicy spotkania przejdą przez nią 4 czerwca.
Drugi dzień uczestnicy forum spędzili w Gnieźnie, gdzie młodych przyjął Prymas Polski. Podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak zachęcał młodzież, by zastanowiła się nad sensem własnego chrztu i poznała datę tego wydarzenia. – Chrzest łączy nas na teraz i na wieczność, czyni nas raz na zawsze dzieckiem Boga. (...) Do wydarzenia chrztu św. wraca się właśnie po to, aby odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Z tego przecież wypływają nawrócenie, nadzieja, moc i pamięć, że Bóg, łącząc nas ze sobą w sakramencie chrztu św., dał nam ducha nie bojaźni, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia. I właśnie do tego trzeba nam wciąż powracać – mówił abp Polak. Po obiedzie w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM opowiedzieli o aspektach logistyki przygotowań, o rejestracji uczestników, wolontariacie, liturgii, mediach społecznościowych oraz odpowiadali na liczne pytania kapłanów i młodzieży. – Jeśli coś z pozoru wydaje się niewykonalne, jest możliwe. To rodzi życie i patrząc na was, mam nie tylko nadzieję, ale i pewność, że się uda! – podsumował spotkanie Prymas Polski, który udzielił błogosławieństwa młodym na dalszą pracę. Na koniec dnia młodzież wzięła udział w nabożeństwie pasyjnym „Gorzkich żali”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ostatnim dniu spotkania Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, który zwrócił uwagę młodych na słowo „Amen” wypowiadane na zakończenie obrzędu chrztu św. – „Amen” to całe nasze życie. Dziś prosimy o moc, by każdy z nas wyszedł i uwierzył w to słowo, będące potwierdzeniem naszego chrztu. Czy ty wiesz i czy ty to rozumiesz? – pytał bp Tomasik. Forum Młodych zakończył panel „Oblicze miłosierdzia”, poprowadzony przez Marka Zająca, w którym uczestniczyły: s. Małgorzata Chmielewska, dziennikarka Katarzyna Olubińska i wolontariuszka hospicjum Magdalena Wolnik. – Boże Miłosierdzie to po prostu szansa na nowe życie dla kogoś, kto stracił już nadzieję. Wystarczy, że pojawi się druga osoba, która wesprze, zamiast skreślać. (...) Żyjemy na co dzień otuleni miłosierdziem Bożym i jesteśmy wezwani, by dzielić się tym miłosierdziem z innym – mówiła s. Małgorzata Chmielewska. – Dzięki forum zyskałam motywację do działania na te parę miesięcy przed ŚDM. To, co robimy, jest kroplą w morzu, ale trzeba pamiętać, że każdy działający daje swoją kroplę i stąd powstaje morze – podsumowała spotkanie Patrycja Kiełbik z centrum ŚDM diecezji łowickiej.
Forum zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej i Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej.