Do etapu okręgowego zakwalifikowały się osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w etapie szkolnym konkursu 26 października 2015 r. Wzięło w nich udział blisko 300 uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska.
Młodzież, która uzyskała najwięcej punktów podczas pisania testu, zakwalifikowała się do etapu okręgowego. Na tym etapie uczniowie musieli napisać pracę na jeden z podanych tematów. Do wyboru były: „Personalistyczna wizja kultury wyeksponowana na tle innych nurtów filozofii współczesnej”, „W jaki sposób przez kulturę człowiek dociera do prawdy, dobra i piękna?” i „Człowiek dla kultury czy kultura dla człowieka. Opisz związek zachodzący pomiędzy kulturą a człowiekiem”.
– Konkurs przerósł nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania – mówi w imieniu organizatorów ks. Andrzej Ziombra. – Wydawałoby się, że filozofia młodzież odstrasza, że jest trudna, a okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Widzimy, że młodzież jest zainteresowana filozofią. I jak się okazuje, filozofia nie tylko nie zamiera, ale ma swoich fascynatów, a to nas bardzo cieszy. My ze swojej strony obiecujemy, że będziemy temat filozofii dalej rozwijali. Mamy już pomysł i projekt robienia podobnych konkursów na etapie szkół gimnazjalnych – dodaje ks. Ziombra.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po etapie okręgowym, który odbył się w Legnicy, Wrocławiu i Świdnicy zostanie wyłonionych 5 finalistów, którzy 21 kwietnia br. wezmą udział w etapie wojewódzkim tego konkursu na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Warto dodać, że organizatorami konkursu był Instytut Filozofii Chrześcijańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objął kurator oświaty we Wrocławiu oraz marszałek województwa dolnośląskiego.