Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowy święty z Mazowsza

Ogłoszenie kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, to ważne wydarzenie dla Polski i Mazowsza. A szczególnie dla Księży Marianów. Nowy Święty to założyciel ich Zgromadzenia

Niedziela warszawska 13/2016, str. 1

[ TEMATY ]

święty

Archiwum

o. Stanisław Papczyński

o. Stanisław Papczyński

Gdy konsystorz w sprawach kanonizacyjnych, któremu przewodniczył papież Franciszek, wskazał datę kanonizacji o. Papczyńskiego, założyciela pierwszego powstałego na ziemiach polskich zakonu męskiego, Marianie nie kryli zadowolenia. – To dzień radości dla wszystkich, dla których o. Papczyński jest kimś ważnym – mówi ks. Paweł Naumowicz MIC, prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

Zdaniem ks. Naumowicza zbliżająca się kanonizacja, która ma się odbyć 5 czerwca, jest okazją dla całej wspólnoty zakonnej i wszystkich wiernych do większego umiłowania godności życia, do tego, że Bóg każdego z nas zapragnął przed wiekami i obdarzył miłością. – Wciąż aktualne jest przesłanie o. Papczyńskiego o tym, że życie na ziemi jest znakiem powołania do świętości w niebie – mówi.

Prowincjał podkreśla, że dla Marianów jest to szczególny czas odkrycia na nowo charyzmatów Zgromadzenia: kultu Niepokalanego Poczęcia, głoszenia Ewangelii i modlitwy za zmarłych.

– Informacja o kanonizacji jest dobrą nowiną dla wszystkich, którzy są udręczeni, którzy mają kłopot z odnalezieniem sensu życia – dodaje.

Ks. Andrzej Pakuła, przełożony generalny Marianów, a zarazem postulator w procesie kanonizacyjnym, zaznacza, że kanonizacja o. Papczyńskiego w czasie trwania Roku Świętego jest nadzwyczajną łaską miłosierdzia, jaką Bóg wyświadczył Zgromadzeniu i Kościołowi. Jak powiedział ks. Pakuła Radiu Watykańskiemu, o. Papczyński jest świętym na trudne czasy, jakie dzisiaj przeżywamy. Sam żył w trudnych czasach, w XVII wieku, gdy nie brakowało krwawych wojen i konfliktów, m.in. potopu szwedzkiego, a także ogromnych kataklizmów związanych z epidemiami i zniszczeniami. Biografia o. Papczyńskiego naznaczona była historią Polski – przypominał postulator.

O. Papczyński, oprócz szerzenia czci tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, otaczał szczególną troską modlitewną odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i pokrzywdzonych. Jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

Reklama

O. Papczyński został beatyfikowany za pontyfikatu Benedykta XVI w 2007 r. w Licheniu. – Bliski termin kanonizacji jest dużym wyzwaniem. Czasu na przygotowania nie ma zbyt wiele, ale staramy się podejść do tego ze spokojem i podjąć kroki, które umożliwią piękne przeżycie uroczystości w Rzymie, ale potem także w Polsce – mówi ks. Wojciechem Skóra MIC, kustoszem sanktuarium bł. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.

11 czerwca są przewidziane uroczystości pokanonizacyjne w Górze Kalwarii, przy grobie Świętego. We wrześniu ma się odbyć ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Mając zaledwie piętnaście lat, przywdział habit dominikański. Został potem biskupem i kardynałem. Po śmierci Piusa IV wybrano go na papieża. Przybrał imię Piusa V. Od razu przystąpił do wprowadzania w życie uchwał zakończonego 3 lata wcześniej Soboru Trydenckiego. Pius V zwracał baczną uwagę, by do godności i urzędów kościelnych dopuszczać tylko najgodniejszych. Odrzucał więc stanowczo względy rodzinne, dyplomatyczne czy też polityczne. Przeprowadził do końca reformę w Kurii Rzymskiej. Papież starał się zaprowadzić ład także w państwie kościelnym. Za jego pontyfikatu 7 października 1571 r. cesarz Jan Austriacki odniósł pod Lepanto słynne zwycięstwo nad Turkami podczas jednej z najkrwawszych bitew morskich.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję