Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bruksela

Tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej

W parafii pw. św. Elżbiety w Brukseli 24 kwietnia br. odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu, europosłowie, posłowie, rodziny ofiar katastrofy i licznie zgromadzona Polonia.

Mszę św. w intencji ofiar odprawili ks. Stanisław Dziura i ks. Stanisław Małkowski. W wydarzeniu uczestniczyła honorowa asysta wojskowa, a dodatkowo uświetnił je koncert Zofii Wenclik. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli m.in. europosłanka Beata Gosiewska, wdowa po śp. Przemysławie Gosiewskim, z rodziną, poseł Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, szef gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Łukasz Kudlicki, reżyser Maria Dłużewska oraz prof. Kazimierz Nowaczyk. Podczas Mszy św. odczytano listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skierowane do uczestników wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy smoleńskiej – jest to replika tablicy, którą Rosjanie usunęli z miejsca katastrofy smoleńskiej w noc przed uroczystościami upamiętniającymi pierwszą rocznicę tego wydarzenia. Tablicę odsłonili europosłanka Beata Gosiewska, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki i poseł Andrzej Melak. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Stanisław Małkowski, po czym nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów.

KAI

Belgia

Eutanazja to nie jest zwykła śmierć

Reklama

Eutanazja w Belgii jest coraz bardziej popularna. W ciągu roku zanotowano 2 tys. przypadków eutanazji, co stanowi 2 proc. wszystkich zgonów w tym kraju. W latach 2008-13 podwoiła się liczba osób proszących o ten rodzaj śmierci. 65 z nich zdecydowało się na to z powodu depresji. Do eutanazji uciekają się także osoby tracące wzrok, chore na alzheimera w fazie początkowej, zmęczone życiem, przestępcy seksualni, ludzie w podeszłym wieku i samotni.

Onkolog z katolickiego uniwersytetu w Leuven – Benoît Beuselinck podkreśla, że eutanazja stała się już „śmiercią jak każda inna”. Jego zdaniem, doświadczenie Belgii potwierdza teorię równi pochyłej. Gdy tylko naruszymy jasną zasadę, mówiącą, że „lekarz nie może bezpośrednio i dobrowolnie zabić chorego”, wówczas znajdą się coraz liczniejsze wskazania, utrudniające, a nawet uniemożliwiające wytyczenie wyraźnych granic eutanazji.

KAI

Rzym

Fontanna di Trevi jak krew męczenników

W Rzymie 29 kwietnia br. doszło do wymownego wydarzenia. Fontanna di Trevi zabarwiła się na czerwono, by w ten sposób upamiętnić krew męczenników, także dziś przelewaną za Chrystusa. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które w ten sposób przypomina o dramacie tysięcy chrześcijan każdego dnia prześladowanych za swą wiarę.

W tym dniu ta najsłynniejsza fontanna świata stała się też sceną, na której zabrzmiały świadectwa męczeństwa. O trudnej sytuacji wyznawców Chrystusa w Syrii mówił m.in. chaldejski biskup Aleppo – Antoine Audo.

RV

* * *

Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.
Jan Paweł II

Krótko

• Korea Płn. przeprowadziła dwie próby wystrzelenia rakiet balistycznych średniego zasięgu. Według służb Korei Płd., obydwie były nieudane. W trybie pilnym zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Reklama

• Polskę i Niemcy łączy sojusz w ramach NATO. Okazuje się jednak, że ponad połowa Niemców jest przeciwna wysłaniu do Polski niemieckich żołnierzy w sytuacji, gdyby przyszło bronić naszego kraju przed Rosją.

• Rosyjska telewizja podała, że na Bałtyku doszło do zderzenia dwóch okrętów podwodnych – rosyjskiego i polskiego. Polski MON zaprzeczył tej informacji i ostrzegł, że przed szczytem NATO będzie więcej tego typu prowokacji.

• Tzw. Państwo Islamskie ma tajne komórki terrorystyczne w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech – ostrzegł szef wywiadu USA James R. Clapper. Podobne oddziały zorganizowały zamachy w Paryżu i Brukseli.

• Do Grecji i Macedonii wyjechało bądź jeszcze wyjedzie prawie 100 polskich pograniczników. Będą pomagali tamtejszym funkcjonariuszom w strzeżeniu granic.

• Mediator ONZ w konflikcie syryjskim – Staffan de Mistura zaapelował do USA i Rosji o ożywienie rozmów pokojowych. Jego zdaniem, utknęły one w martwym punkcie, a w ostatnim czasie zanotowano nasilenie walk.

• Unii Europejskiej ufa tylko 37 proc. Czechów. To najniższy poziom od czasów wejścia tego kraju do UE. W 2004 r. zaufanie deklarowało prawie dwie trzecie naszych południowych sąsiadów.

• W Paryżu, w ramach ograniczania kosztów, kończy swą działalność edytorską i techniczno-drukarską amerykańska spółka New York Times. Zlikwidowanych zostanie ok. 70 miejsc pracy.

• Unia Europejska chce wprowadzić od 2018 r. zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia. Ta grupa będzie mogła korzystać z tej części wirtualnego świata tylko za zgodą rodziców.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do odwagi miłości i przebaczania w nowym roku

2026-01-01 10:43

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Na początku nowego roku, liturgia przypomina nam, że każdy dzień może być dla każdego z nas początkiem nowego życia dzięki hojnej miłości Boga, Jego miłosierdziu i naszej wolnej odpowiedzi – podkreślił Leon XIV podczas homilii w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki oraz w 59. Światowy Dzień Pokoju.

Jak podaje Vatican News, Papież przypomniał błogosławieństwo z dzisiejszej liturgii Słowa: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech Pan zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.
CZYTAJ DALEJ

Na ten Nowy Rok

Niedziela przemyska 51/2002

Krzysztof Świderski

W Nowy Rok od świtu po kolędzie chodzą "szczodraki-szczodroki" składając mieszkańcom życzenia pomyślności, dostatku i zdrowia. Kiedyś gospodynie obdarzały ich małymi bułeczkami - "szczodrokami" wypiekanymi z pszennej mąki. Starsi chłopcy chodzili po kolędzie z "drobami" (okolice Sieniawy). Przebierali się w kożuchy odwrócone włosiem na zewnątrz lub okręcali się słomianymi powrósłami. Na twarze zakładali malowane maski. Często kolędowali w towarzystwie muzykantów. Obdarowywano ich miarką zboża lub drobnymi kwotami pieniężnymi. "Szczodroki" i "droby" śpiewali kolędy i składali rymowane życzenia: "Na szczęście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok. Oby wam się urodziła kapusta i groch, Ziemniaki jak pniaki, Reczki pełne beczki. Jęczmień, żyto, pszenica i proso, Żebyście nie chodzili gospodarzu boso". Dawniej we wsi Nienadowa po szczodrokach chodzili dwaj parobcy przebrani za stary i nowy rok. Inscenizowali oni odejście starego i przybycie nowego roku, posługując się następującym tekstem: Stary rok: "Jestem sobie starym rokiem, Idę do was smutnym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Nowy rok potwierdzał to słowami: "Jestem sobie nowym rokiem, Idę do was śmiałym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Wynagrodzeni podarkiem lub poczęstunkiem śpiewali: "Wiwat, wiwat, już idziemy, Za kolędę dziękujemy. Przez narodzenie Chrystusa Będzie w niebie wasza dusza". Natomiast we wsi Słonne z życzeniami po szczodrokach chodziły dzieci i zbierały datki na ołówki szkolne. Z życzeniami po domach chodzili też starsi gospodarze, rozrzucając po podłodze ziarno pszenicy, owsa jęczmienia, co miało zapewnić im urodzaje. My także nie zapominajmy o noworocznych życzeniach. Niech "szerokim strumieniem" płyną z naszych serc.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski na Groniu Jana Pawła II: uczmy się chodzić po ziemi, mając niebo w sobie

2026-01-01 20:34

[ TEMATY ]

abp Andrzej Przybylski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Kilkaset osób wzięło udział w noworocznej Mszy św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Eucharystii przewodniczył arcybiskup katowicki Andrzej Przybylski. W homilii zachęcił wiernych, aby rozpoczynając nowy rok, uczyli się „chodzić po ziemi, mając niebo w sobie”. Wskazał na godność każdego człowieka jako dziecka Bożego i wezwał do porzucenia postawy niewolnika na rzecz ufnej relacji z Ojcem.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że choć wraz z początkiem roku wszyscy stajemy się o rok starsi, to w perspektywie wiary człowiek może pozostawać duchowo młody. - Dla ziemi dojrzewamy i starzejemy się, ale dla nieba możemy stawać się coraz młodsi - podkreślił. Wyjaśnił, że bliskość Boga nadaje sens upływowi czasu i pozwala przeżywać go z nadzieją.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję