Reklama

Niedziela Małopolska

Będziemy to wspominać latami

Paula Szydłowska jako przedstawicielka młodzieży przemawiała do św. Jana Pawła II podczas ŚDM w Rzymie w 2004 r. Na koniec pamiętnego wystąpienia gorąco przytuliła się do Inicjatora światowych spotkań młodych, wywołując niemałe wzruszenie zebranych. Sama uczestniczyła w pięciu tego typu zjazdach. Dziś angażuje się w ewangelizację i pracuje w departamencie logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, podobnie jak pochodzący ze Słopnic pod Limanową Sylwester Gaik, odpowiedzialny za koordynację prac komitetów parafialnych

Niedziela małopolska 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Paula Szydłowska i Sylwester Gaik z Komitetu Organizcyjnego ŚDM Kraków 2016

Paula Szydłowska i Sylwester Gaik
z Komitetu Organizcyjnego ŚDM
Kraków 2016

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Od 25 do 31 lipca rządy w Krakowie przejmują młodzi! Czy każdy może wziąć udział w spotkaniu z Franciszkiem na Błoniach i w Brzegach, czy potrzebne są odpowiednie wejściówki?

PAULA SZYDŁOWSKA: – Młodzi pielgrzymi wykupują pakiety na cały tydzień lub na weekend. One upoważniają ich nie tylko do wejścia do sektorów, ale także do bezpłatnego transportu, wyżywienia, ŚDM-owych gadżetów, itp. Wykupienie pakietu nie jest jednak koniecznie dla krakowian – można mieć tylko zwykłe wejściówki.

– Jak je zdobyć?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SYLWESTER GAIK: – W najbliższym czasie księża proboszczowie na prośbę Kurii Metropolitalnej będą pytać parafian, ile osób byłoby chętnych, by bez rejestrowania się, otrzymać wejściówki na wydarzenia centralne, czyli powitanie Ojca Świętego na Błoniach w czwartek po południu, Drogę Krzyżową w piątek wieczorem albo sobotnie czuwanie i niedzielną Eucharystię na Kampusie Miłosierdzia w Brzegach. Gdy poznamy to zapotrzebowanie, w miarę możliwości (w zależności od tego, ile zostanie miejsc wolnych po rejestracji grup pielgrzymów) będziemy starali się rozdysponować wejściówki po parafiach.
PAULA: – Spotkania z Papieżem nie są zarezerwowane tylko dla młodych. Ci, którzy wykupili pakiety, będą mieli oczywiście pierwszeństwo, jeśli chodzi o przeznaczenie im bliższych sektorów. Ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

– Zanim wybierzemy się na wydarzenia związane z ŚDM, ważne by sprawdzić dojazdy. Na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (mpk.krakow.pl) znajdują się przydatne mapy...

SYLWESTER: – Warto też sprawdzać stronę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (zikit.krakow.pl). Obie instytucje zarządzają ruchem podczas ŚDM, informacje uaktualniają na bieżąco. Polecam również, by korzystać z portalu krakow.pl, gdzie jest zakładka ŚDM 2016. Znajdują się tam do pobrania różne rodzaje identyfikatorów, które będą umożliwiały krakowianom w określonych przypadkach wjazd do stref. Przygotowano też interaktywną mapę utrudnień: zaznaczając interesującą nas datę, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał ruch w konkretnym miejscu.

Reklama

– Czy to prawda, że niektóre większe zakłady pracy będą zamknięte?

SYLWESTER: – Niektóre korporacje informowały nas, że na czas ŚDM przenoszą swą działalność poza Kraków. Z kolei część zakładów umożliwia pracownikom pracę zdalną.

– Co jeszcze warto przekazać mieszkańcom, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście w ostatni tydzień lipca?

SYLWESTER: – Strefa stałego zamknięcia ruchu to ta w obrębie Starego Miasta i miejsc wydarzeń centralnych. Na innych obszarach będą obowiązywać czasowe zamknięcia ruchu. Aleje Trzech Wieszczów, tak ważna dla krakowian trasa, będzie zazwyczaj dostępna, ale na pewno nie w trakcie głównych spotkań z papieżem Franciszkiem. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ZIKIT przygotował parkingi dla przyjeżdżających z zewnętrznych stref Krakowa pielgrzymów, którzy będą używać swoich autokarów w trakcie tygodnia ŚDM. Mają oni odpowiednie identyfikatory parkingowe. Z kolei na stronie internetowej krakow2016.com będzie można znaleźć dane na temat piktogramów informacyjnych. Będą nimi oznaczone drogi dojścia na Błonia, do Łagiewnik, na Kampus Miłosierdzia – jedyne możliwości dostania się tam na podstawie wejściówek czy identyfikatorów, jeśli ktoś się zarejestrował i ma wyznaczony sektor. Na tej oficjalniej stronie ŚDM w Krakowie zamieścimy też informacje o Festiwalu Młodych, miejscach katechez, itp. Wszystko to będzie dostępne również w aplikacji „pielgrzym”.
PAULA: – Wiele osób martwi się, jak będzie wyglądało ich życie codzienne w trakcie ŚDM. Obawy są normalne, bo większość krakowian przeżywa takie wydarzenie po raz pierwszy. Oczywiście, może się zdarzyć, że w tych dniach ktoś spóźni się do pracy. Jednak to nie będzie zwykły tydzień i na pewno wszyscy będą wyrozumiali, bo życie miasta będzie trochę podporządkowane temu wydarzeniu. Jako uczestniczka już pięciu światowych spotkań młodych, zapewniam, że zawsze towarzyszyły im pewne obawy mieszkańców. Mijały one wraz z przyjazdem pielgrzymów. Ich radość, entuzjazm i wiara sprawia, że każdy tęskni potem za tym wyjątkowym tygodniem i wspomina go latami!

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Lubelska modli się przed peregrynacją znaków ŚDM

[ TEMATY ]

Lublin

ŚDM w Krakowie

Marek Matacz

Abp Stanisław Budzik wraz z ks. Adamem Babem – diecezjalnym koordynatorem ŚDM i młodzieżą zapraszają do udziału w peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży

Abp Stanisław Budzik wraz z ks. Adamem
Babem – diecezjalnym koordynatorem ŚDM
i młodzieżą zapraszają do udziału w peregrynacji
znaków Światowych Dni Młodzieży

W parafiach archidiecezji lubelskiej rozpoczęła się uroczysta nowenna z inicjatywy młodych ludzi, która ma przygotować wiernych na peregrynację znaków Światowych Dni Młodzieży: Krzyża oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, która rozpocznie się 21 sierpnia.

- To młodzi ludzie wpadli na jej pomysł, są to diecezjalni wolontariusze ŚDM – podkreśla Ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Dodaje, że poprzez tę modlitewną inicjatywę chcą oni dotrzeć do jak największej ilości wiernych z dobrą nowiną, że Światowe Dni Młodzieży są już bardzo blisko.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję