Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź gotowa na ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Dni w Diecezji pozostało już niewiele czasu. W minionym tygodniu Urząd Miasta Łodzi wraz z Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej podsumowali stan przygotowań i przedstawili program wydarzeń na 20-25 lipca tego roku.

Do Łodzi na programy przygotowane przez Diecezjalne Centrum ŚDM, przez wspólnotę Chemin Neuf i przez łódzkich jezuitów przyjedzie łącznie 12 tys. młodych ludzi. Miasto przygotowało 1400 miejsc dla pielgrzymów w szkołach i bursach. Pozostała młodzież znalazła miejsca noclegowe dzięki zaangażowaniu wielu parafian i księży. Będą nocować w domach, poznając język i zwyczaje mieszkańców. W wydarzeniach organizowanych przez Diecezjalne Centrum ŚDM ma wziąć udział ok. 1500 młodych ludzi z Polski i 2000 zagranicznej młodzieży, głównie z Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Węgier, USA, Kolumbii i Kanady. Każdy uczestnik otrzyma swój przewodnik tak, by mógł go później zabrać ze sobą i jeszcze nie raz wrócić do Łodzi po Światowych Dniach Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Łodzi program ŚDM będzie realizowany w regionach: Łódź-Radogoszcz, Łódź-Widzew, Łódź-Retkinia i Łódź-Śródmieście, w których program przygotowuje wspólnota Chemin Neuf. Oprócz tego osobne programy będą realizowane w pozostałych 8 regionach skupionych w mniejszych miejscowościach archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Do południa będą odbywać się spotkania, Msze święte, fraternie i konferencje w parafiach mające na celu rozważanie Pisma Świętego i pogłębianie wiedzy religijnej. Po południu będzie część rekreacyjna, a więc zwiedzanie, zajęcia sportowe i wycieczki. Dzięki współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną udało się przygotować dwa wspólne wyjazdy do Łęczycy i Tumu oraz szlakiem św. Maksymiliana Pabianice – Zduńska Wola.

Wspólnym elementem łączącym będzie piątek 22 lipca. Wtedy młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej szlakiem Bożego Miłosierdzia, szlakiem św. Faustyny. Trasa będzie wiodła z dawnego Parku Wenecja, gdzie Faustyna miała pierwsze widzenie Jezusa, do łódzkiej katedry.

Drugim centralnym wydarzeniem skupiającym młodzież będzie Msza św. rozesłania w łódzkiej Atlas Arenie, 24 lipca o godz. 15, sprawowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego. Później będzie wspólny poczęstunek, a całość zakończy się koncertem uwielbienia przygotowanym przez wspólnotę Chemin Neuf.

Dni w Diecezji przygotowuje kilkuset wolontariuszy wraz z duszpasterzami.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Kościół w nauczaniu Papieża Franciszka

[ TEMATY ]

synod

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

W sesji popołudniowej inaugurującej trzeci etap IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej swoje wystąpienie na temat „Kościół w nauczaniu Papieża Franciszka” zaprezentował ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Przyglądając się Adhortacji Papieża Franciszka Evangelii gaudium łódzki pasterz wskazał na trzy najważniejsze wątki tego dokumentu. Są nimi: nawrócenie pastoralne, horyzont synodalny i fundamentalna opcja na rzecz ubogich.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

2025-04-19 10:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję