Reklama

Niedziela Kielecka

Chrzest łączy kraje i pokolenia

Jest rok 980, a może 990. Wiślanie z „grodziszcza” Kije obawiają się niespodziewanej wizyty władyki Polan, księcia Mieszka, rada obraduje w kamiennym kręgu, żony, dzieci, dobytek – wszystko jest starannie ukryte. I Mieszko przybywa...

Niedziela kielecka 31/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

T.D.

Mieszkańcy Kij odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w obecności delegata papieskiego i księcia Mieszka

Mieszkańcy Kij odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w obecności
delegata papieskiego i księcia Mieszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widowisko plenerowe z udziałem ok. sześćdziesięciu aktorów nawiązujące do rocznicy 1050-lecia chrztu Polski zostało pokazane dwukrotnie: w Kijach 16 lipca i w Wiślicy 21 lipca, dla pielgrzymów ŚDM.

Teatr na sześćdziesięciu aktorów

Plenerowy spektakl został pomyślany także w ten sposób, aby historię Polski przybliżyć pielgrzymom ŚDM goszczącym w diecezji kieleckiej. – Najlepszą ku temu okazją okazało się międzynarodowe spotkanie w Wiślicy z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych – mówi proboszcz z Kij, ks. Wiesław Kita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei w Kijach tym wydarzeniem zainaugurowano obchody 900-lecia jednej z najstarszych parafii diecezji kieleckiej. – Parafia Kije jest dumna ze swej przeszłości, ze związków z Wiślicą i jej pamiątkami chrzcielnymi. W kontekście 1050-lecia Chrztu Polski przypominamy tę spuściznę – dodaje ks. Kita, który w widowisku zagrał rolę delegata papieskiego, prowadzącego orszak z Rzymu.

Widowisko wyreżyserował kielecki pisarz, scenarzysta, autor tekstów – Arkadiusz Szostak. Wzięło w nim udział ok. 60 artystów amatorów, mieszkańców gminy. To m.in. parafianie z Kij i Górek, księża z parafii, młodzież szkolna, strażacy, koła gospodyń wiejskich, starsi i młodsi.

„To piękna historia”

– Mieszko I ze swym dworem przybywa do Kij, aby zjednoczyć te ziemie przy pomocy krzyża i ze zdumieniem odkrywa, że tutaj ludzie byli już ochrzczeni, razem z Wiślanami. Ostatni ksiądz jednak nie żyje („pomarł i leży tu pod dębem”), podnosi głowę pogaństwo, jest pilna potrzeba odnowienia sakramentu chrztu – tak Andrzej Żądło, pomysłodawca widowiska, autor muzyki i dyrektor Instytucji Kultury „Kasztelania” wyjaśnia ideę spektaklu.

– My, chrześcijanie. Nasze przeddziady chrzest przyjęli, ale żaden z nas nie pamięta , jako to było – tymi słowami starszyzna zwraca się do polańskiego księcia.

Następuje akt odnowienia przyrzeczeń chrztu. Namiestnik papieża po łacinie pyta o wiarę, o wyrzeczenie się grzechu, długi orszak – dorosłych i dzieci zbliża się doń po wodę chrzcielną, głośno wykrzykując nowe imiona.

Reklama

– Tedy po odnowieniu waszego chrztu dziećmi Bożymi was ogłaszam (…), i lokacją Kościoła powszechnego w grodziszczu Kije ustanawiam – obwieszcza Namiestnik papieża głosem Księdza Proboszcza.

Alice Morello przyjechała na ŚDM z dalekiego włoskiego Sorrento. – Jestem zachwycona tym, co tutaj odkrywam. Piękny, zielony kraj, cudny deszcz, gościnni ludzie – mówi. Kijskie widowisko nazywa „piękną historią”. – Wiedziałam, że kraj papieża Jana Pawła II jest niezwykły. Okrywanie tego to wielka frajda – dodaje.

Zakochani w swojej ziemi

W „Kasztelanii” działał niegdyś zespół śpiewaczo-teatralny „Kasztelanie”, na tej bazie stworzono grupę pasjonatów, która przygotowała już kilka widowisk, m.in. „Z dziejów ziemi naszej” – rekonstrukcję powrotu rycerzy spod Grunwaldu, „Wesele kijskie pod Klerykowem”, „Pociąg do przeszłości”. Podczas ostatniego spektaklu pt. „Pastorałka kijska” na widowni zasiadło ok. 1,5 tys. osób.

– Teatr rośnie, a oni – aktorzy, rosną razem z nim, teatr stał się czymś bardzo ważnym w środowisku, zintegrował ludzi – uważa Andrzej Żądło. Podkreśla wysiłek aktorów, od kwietnia próby odbywały się 3-4 razy w tygodniu. Najmłodszy z grających liczy sobie 6 lat, najstarszy – 64. Wójt Krzysztof Słonina jest, a jakże, jednym z aktorów. – Ludzie są tutaj na pewno nie z obowiązku. Każdy, kto wypowiada się gestem, strojem interpretuje naszą historię – nawiązuje wyjątkowe więzi z widownią. Dla mnie osobiście jest ważne, że my, ludzie mieszkający na tym skrawku ziemi, zawsze mówiliśmy po polsku. Jesteśmy przykładem ciągłości historycznej, co chcieliśmy także przekazać gościom – pielgrzymom – mówi.

* * *

Kije wczoraj i dziś

We wczesnym średniowieczu miejscowość Kije była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I poł. XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny. Wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt. Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII wieku. W barokowym ołtarzu głównym – słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Parafia przygotowując się do jubileuszu 900-lecia, codziennie w tej intencji ofiaruje odmówiony w kościele dziesiątek Różańca podczas każdej Mszy św.

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan XXIII na drodze do Millennium chrztu Polski

Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 20-21

[ TEMATY ]

historia

chrzest

Chrzest Polski

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieża Pawła VI na uroczystości milenijne w 1966 r. Władze komunistyczne nie wpuściły wtedy Ojca Świętego do Polski. Ksiądz Prymas podąża na Jasną Górę z biskupem częstochowskim Stefanem Barełą

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieża Pawła VI na uroczystości milenijne w 1966 r.
Władze komunistyczne nie wpuściły wtedy Ojca Świętego do Polski. Ksiądz Prymas podąża
na Jasną Górę z biskupem częstochowskim Stefanem Barełą

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, pełen nawiązań do uroczystości milenijnych 1966 r., poza tym, że ma wiele właściwych sobie zadań, jest też czasem utrwalania w polskiej pamięci wielkich postaci, które kształtowały ponadtysiącletnie dzieje naszego ochrzczonego Narodu i państwa. Wśród nich na czas przygotowań do Tysiąclecia Chrztu, realizowanych wśród zmagań z agresywną, zorganizowaną ateizacją Polski, Opatrzność Boża przygotowała Narodowi polskiemu wielką pomoc w osobie papieża Jana XXIII

Podczas konklawe, które rozpoczęło się po śmierci Piusa XII, niewielu zapewne przewidywało, że papieżem zostanie patriarcha Wenecji Angelo Roncalli. A właśnie on został wybrany 28 października 1958 r. Wybór ten okazał się błogosławieństwem dla świata i wyjątkowym darem Bożym dla Polaków. Urząd Piotrowy powierzony został pasterzowi, który od dziecka z opowiadań rodzinnych dowiadywał się o bohaterskim narodzie, gdzieś na północ od Italii, walczącym o swoją niepodległość, co zaszczepiło w sercu przyszłego papieża trwałe nim zainteresowanie, a z czasem też troskę o jego samostanowienie. Namiestnikiem Chrystusa został pasterz mianowany kardynałem podczas tego samego konsystorza co kard. Wyszyński (12 stycznia 1953 r.), żywo zainteresowany losem „brata w kardynalacie” uwięzionego w latach 1953-56. A gdy Prymas Polski po 3-letnim odosobnieniu odbył podróż do Rzymu, aby spotkać się z Piusem XII, abp Roncalli jako rządca patriarchatu weneckiego dwukrotnie gościł go w mieście św. Marka i, jak sam to zapisał, nikomu nie dał się wyprzedzić w okazaniu czci bratu doświadczonemu więzieniem dla Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję