Reklama

Niedziela Podlaska

Od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego Kłoptowskiego

Jubileusz 150. rocznicy urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego, pochodzącego z naszej diecezji, stał się inspiracją do zorganizowania pieszej pielgrzymki z drohiczyńskiej katedry – miejsca chrztu błogosławionego do Loretto – miejsca, które założył, gdzie żył, pracował, a także został pochowany bł. Ignacy

Niedziela podlaska 39/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Artur Płachno

Pątnicy wyruszają z drohiczyńskiej katedry

Pątnicy wyruszają z drohiczyńskiej katedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Bożą pomocą w dniach 9-11 września uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki pokonali trasę z Drohiczyna do Loretto. Pan dał im dobrą pogodę i wspaniałych ludzi, którzy wspierali ich na różne sposoby w pątniczym trudzie.

Drohiczyn – Loretto

Wyruszająca z Drohiczyna Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto w ciągu trzech dni pokonała 90 km. Grupie pątników liczącej 140 osób przewodniczyli ks. Zenon Czumaj, dyrektor Archiwum i Muzeum Diecezjalnego, i ks. Marcin Szymanik, prefekt WSD. Wśród pielgrzymów nie zabrakło sióstr zakonnych. Obecne były siostry loretanki – s. Elwira Bilska z Drohiczyna oraz s. Daria Witkowicz, mistrzyni nowicjatu z Loretto wraz z 3 nowicjuszkami oraz siostry służki z Sokołowa Podl. – s. Iwona Klebanowska i s. Mariola Nacewicz. Swoją pomocą służyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: dk. Grzegorz Konopacki, al. Michał Siduniak, al. Radosław Kalicki, al. Lesław Rzemieniec i al. Wojciech Jakubowski. Ponadto jeden dzień szli: ks. Krzysztof Rzepczyński, wikariusz w Drohiczynie, ks. Tomasz Żukowski, wikariusz w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, oraz s. Wioletta Ostrowska, loretanka z Warszawy. Ostatniego dnia do pielgrzymki dołączyła grupa parafialna ze Stoczka Węgrowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzydniowa trasa pielgrzymki obejmowała etapy: Drohiczyn – Sokołów Podlaski – Stoczek – Loretto. Pątnicy nawiedzili dwa sanktuaria diecezjalne – Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, gdzie 10 września porannej Mszy św. przewodniczył bp senior Antoni Dydycz, oraz maryjne w Miedznie.

Pielgrzymka z Drohiczyna do grobu bł. Ignacego nie była jedyną z terenu naszej diecezji. Oprócz niej wyruszyły dwie inne. Po raz czwarty pielgrzymka z Łochowa (trasa 10 km, 320 uczestników). Pielgrzymce przewodniczył ks. Piotr Jarosiewicz, wikariusz z Łochowa, z pomocą sióstr loretanek z Warszawy s. Marceliny Chindris i s. Aliny Sieńkowskiej. Po raz dwunasty wyruszyła grupa z Kamionny i Ostrówka (trasa 19 km, 315 uczestników). Grupie tej przewodniczył ks. Łukasz Kuźma, wikariusz z Ostrówka, wraz z dk. Łukaszem Grabowskim z parafii Kamionna oraz s. Bogumiłą Kaczorek, loretanką z Drohiczyna. Na uroczystości do Loretto przybyły również 2 pielgrzymki autokarowe – z Węgrowa i Drohiczyna.

Reklama

Drohiczyńskie „Te Deum” w Loretto

Uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Loretańskiej, połączonym z dziękczynieniem z okazji 150. rocznicy urodzin i chrztu bł. Ignacego Kłopotowskiego, przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Uczestniczyło w nich 10 kapłanów i 16 alumnów z naszej diecezji. Wśród ponad 15 tys. wiernych znaczącą część stanowili diecezjanie drohiczyńscy.

Mszę św. poprzedziły konferencja pt. „Chrześcijański prymat miłosierdzia”, wygłoszona przez ks. Roberta Grzybowskiego, dyrektora Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Drohiczynie, a następnie koncert pieśni religijno-patriotycznych z recytacją tekstów bł. Ignacego Kłopotowskiego w wykonaniu Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które śpiewały również podczas Eucharystii pod kierunkiem al. Mateusza Gołosia.

W uroczystościach uczestniczyli księża z naszej diecezji: ks. Tadeusz Osiński, emeryt z Łochowa, ks. Artur Płachno, korespondent Katolickiego Radia Podlasie, ks. Tomasz Szmurło, sekretarz Księdza Biskupa, ks. Henryk Nowak i ks. Edward Chętnik, emeryci z Drohiczyna. Nie zabrakło alumnów z naszego seminarium – dk. Krzysztofa Antolika, al. Rafała Oleksiuka oraz 7 alumnów z I roku.

Podziękowania

Bł. Ignacy Kłopotowski, do którego grobu w sanktuarium loretańskim wędrowaliśmy, mawiał: „Wiele czyni, kto wiele kocha”. Podczas pielgrzymowania stale doświadczaliśmy chrześcijańskiej miłości. Obejmując wdzięcznością wszystkich, którzy okazali nam tak wiele serca, w imieniu wszystkich pątników Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej do Loretto, ks. Marcina Szymanika, sióstr loretanek i służek oraz alumnów naszego seminarium pragnę szczególnie podziękować bp. Tadeuszowi Pikusowi za zachętę do wyruszenia na tę pielgrzymkę i pasterskie błogosławieństwo, gdy ją rozpoczynaliśmy; bp. Antoniemu Dydyczowi za dar Eucharystii i umocnienie duchowe w kolejnym dniu wędrówki.

Reklama

Na ręce komendantów powiatowych – Macieja Wesołowskiego z Siemiatycz, Wiesława Nasiłowskiego z Sokołowa Podlaskiego i Andrzeja Styrczuli z Węgrowa – dziękuję wszystkim policjantom (i policjantce! ) za troskę o nasze bezpieczeństwo podczas marszu.

S. Stefanii Korbuszewskiej, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek, za troskę o pielgrzymkę, wsparcie duchowe i organizacyjne oraz towarzyszenie w drodze do Loretto; ks. Andrzejowi Falkowskiemu ze Stoczka, ks. Andrzejowi Witerskiemu z Łysowa i ks. Januszowi Bolewskiemu z Wirowa za pomoc organizacyjną; księżom proboszczom: Krzysztofowi Ksielewiczowi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Zbigniewowi Grabowskiemu ze Stoczka oraz ich wikariuszom za zorganizowanie noclegów, a mieszkańcom całego Sokołowa i parafianom stoczkowskim za przyjęcie nas pod swój dach; duszpasterzom parafii, przez które przechodziliśmy: ks. Zbigniewowi Średzińskiemu z Drohiczyna, ks. Sławomirowi Mazurowi ze Skrzeszewa, ks. Andrzejowi Dryżałowskiemu z Repek, ks. Andrzejowi Oleszczukowi z Miedzny, ks. Marianowi Dobrowolskiemu z Kamionny, ks. Romanowi Kowerdziejowi z Łochowa i o. Rafałowi Kapale z Gwizdał oraz ich współpracownikom za bardzo życzliwe podjęcie pielgrzymów.

Mieszkańcom Tonkiel, Skrzeszewa, Repek, Karlusina, Ząbkowa, Miedzny, Międzylesia, Wieliczny, Baczek i Łochowa za ich wielką gościnność, przygotowane napoje i posiłki oraz możliwość odpoczynku; redakcji „Niedzieli Podlaskiej”, Katolickiego Radia Podlasie i portalu „Podlasie24”, szczególnie ks. Arturowi Płachnie oraz Monice Zając z „Naszego Dziennika” – za informowanie o pielgrzymce i relacje z pątniczego szlaku; ks. Krzysztofowi Rzepczyńskiemu i ks. Tomaszowi Żukowskiemu, s. Wioletcie Ostrowskiej za towarzyszenie w pielgrzymowaniu i wsparcie duszpasterskie.

Reklama

Doktor Cecylii Strąk ze Stoczka za samarytańską posługę cierpiącym pątnikom; Albinowi Łukasiewiczowi z Drohiczyna za pomoc w transporcie bagaży; Markowi Skupiewskiemu z Sokołowa i Wojciechowi Jakubikowi z Prostyni za użyczenie potrzebnego sprzętu; wszystkim służbom naszej pielgrzymki: muzycznej, medycznej, porządkowej oraz medialnej za dodatkowy trud, abyśmy wszyscy łatwiej i szczęśliwie dotarli do celu.

Niech Pan Wam błogosławi, Matka Boża wspiera, a bł. Ignacy Kłopotowski wyprasza potrzebne łaski!

Obszerna fotorelacja z pielgrzymki na stronie diecezjalnej: www.drohiczynska.pl

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium w Międzyrzeczu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

mężczyźni

Karolina Krasowska

W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko dorośli, ale również ci nieco młodsi mężczyźni

W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko dorośli, ale również ci nieco młodsi mężczyźni

Panowie i wikariusze naszej diecezji, podobnie jak pogoda, nie zawiedli. 21 września licznie uczestniczyli w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Hasło spotkania brzmiało: "Współpracownicy Pana".

Pielgrzymkę rozpoczęła Jutrznia ku czci Męczenników Międzyrzeckich we wsi Święty Wojciech. Po niej mężczyźni udali się z relikwiami Pierwszych Męczenników Polski do sanktuarium w Międzyrzeczu, gdzie zostały dla nich przygotowane konferencja i świadectwa. Głównym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Waldemara Szlachetki ze Szkoły Nowej Ewangelizacji w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

[ TEMATY ]

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w Królewie przywołał Ewangelię o winnym krzewie i latoroślach (J 15,1-8). Przekazał, że przypowieść ta opisuje istotę relacji między ludźmi a Jezusem. Jezus, to prawdziwy krzew winny, złączony z Kościołem. U źródła życia i działania wiernych od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie. To warunek przynoszenia owocu - miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję