Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Syria

Apokalipsa w Aleppo

Coraz bardziej dramatyczna staje się sytuacja największego syryjskiego miasta – Aleppo. Z rozejmu zawartego w połowie września br. między Rosją a USA nie pozostało już praktycznie nic. Miejscowe źródła alarmują, że miasto jest świadkiem apokalipsy. Syryjskie siły rządowe próbują z pomocą Iranu i rosyjskiego lotnictwa zdobyć je w całości. Około 270 tys. ludzi jest uwięzionych w jego murach, szpitale są przepełnione, brakuje leków, na Aleppo spadają bomby.

– Niestety, nikt nigdy nie rozwiązał tutaj kwestii ochrony ludności cywilnej – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Sytuację w Aleppo nuncjusz nazwał „straszliwą i nie do zaakceptowania”. – To jest hańba całej społeczności międzynarodowej, że tak wielu bezbronnych ludzi pozostawia się ich własnemu losowi – powiedział abp Zenari.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ oskarżono Rosję o barbarzyństwo i popełnianie zbrodni wojennych na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii twierdzą, że rosyjskie i syryjskie siły przeprowadziły w ostatnich dniach września kilkaset nalotów.

Reklama

6 października br. chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci z całej Syrii będą modlić się wspólnie o pokój. W czasie modlitwy najmłodsi zwrócą się z dramatycznym apelem do mocarstw o zakończenie wojny, która trwa od ponad 5 lat i przyniosła tysiące ofiar.

RV

Węgry

Poparcie dla premiera Orbána

W referendum, które odbyło się na Węgrzech 2 października br., Węgrzy udzielili zdecydowanego poparcia premierowi Viktorowi Orbánowi. W odpowiedzi na pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”, ponad 98 proc. osób, które wzięły udział w głosowaniu, wyraziło sprzeciw wobec obowiązkowych kwot uchodźców. Chociaż z powodu zbyt niskiej frekwencji – głosy oddało tylko nieco ponad 40 proc. uprawnionych – referendum nie jest ważne, stanowi ono istotne odzwierciedlenie zapatrywań narodu węgierskiego. Premier Orbán określił wynik głosowania jako „wspaniały” i zapowiedział złożenie propozycji poprawek do konstytucji. Zaznaczył, że na świecie trwa wędrówka ludów, a propozycja Unii Europejskiej w odpowiedzi na to jest taka, by „wpuścić imigrantów i podzielić obowiązkowo między państwa członkowskie”. – Obywatele dziś rozważyli tę propozycję i ją odrzucili. Zdecydowali, że tylko my, Węgrzy, możemy decydować o tym, z kim chcemy razem żyć – powiedział Orbán.

Red.

* * *

Cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie.
Jan Paweł II

Krótko

Reklama

• Papież Franciszek na hasło 51. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego 1 stycznia 2017 r., wybrał słowa: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”.

• Rosja będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły prezydenta Baszara al-Asada mimo apeli Waszyngtonu, by powstrzymać działania ofensywne w Aleppo – ogłosił Kreml.

• W Kolumbii uroczyście podpisano wynegocjowane wcześniej porozumienie pokojowe między rządem a komunistyczną partyzantką FARC. Kończy ono wojnę domową, w której zginęło ćwierć miliona osób.

• W USA odbyła się pierwsza z trzech przedwyborczych debat między Hillary Clinton i Donaldem Trumpem. Każda ze stron uważa, że wyszła ze słownej potyczki zwycięsko.

• Szimon Peres, w przeszłości prezydent i dwukrotny premier Izraela, zmarł po długiej chorobie w wieku 93 lat. Był współautorem porozumienia izraelsko-palestyńskiego podpisanego w Oslo w 1993 r., za co wraz z Jaserem Arafatem i Icchakiem Rabinem otrzymali pokojowego Nobla.

• Holenderscy śledczy ustalili przyczyny zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą w lipcu 2014 r. Maszynę trafiła rosyjska rakieta Buk wystrzelona z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Zestaw wrócił następnie do Rosji.

• Miliarder Elon Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa. Zakłada on wystrzelenie olbrzymich rakiet wyposażonych w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu na Czerwoną Planetę dużej liczby ludzi oraz dużej ilości towarów.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta. Zaskakująca reakcja pracownicy banku

2026-05-06 17:52

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

zadzwonił

dział obsługi klienta

Vatican Media

Papież Leon XIV ma Pałac Apostolski, Gwardię Szwajcarską i papamobile. Ale ma też codzienne problemy, jak każdy inny człowiek. Nawet Namiestnik Chrystusa może zostać wezwany przez pracownika działu obsługi klienta. Zabawne wydarzenie opisała Julia Bosma z amerykańskiego dziennika “New York Times”.

Około dwa miesiące po tym, jak urodzony w Chicago kard. Robert Francis Prevost został w Watykanie papieżem Leonem XIV, zadzwonił do swojego banku w rodzinnych stronach, opowiadał podczas spotkania katolików w Naperville w stanie Illinois jego bliski przyjaciel, ks. Tom McCarthy. Nowy papież przedstawił się jako Robert Prevost i wyjaśnił, że chciałby zmienić numer telefonu oraz adres zapisany w bankowych danych. Papież sumiennie odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania pomocnicze. Jednak pracownica banku powiedziała mu, że to nie wystarczy, musi osobiście stawić się w oddziale. „Powiedział: `Cóż, nie będę w stanie tego zrobić`” - wspominał ks. McCarthy w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych, opisując narastającą frustrację nowego papieża, podczas gdy publiczność wybuchła śmiechem. „Przecież odpowiedziałem na wszystkie pytania zabezpieczające.” Pracownica przeprosiła. Papież spróbował więc innego podejścia.
CZYTAJ DALEJ

BBC: kapitanem statku, na którym wykryto przypadki hantawirusa jest Polak - Jan Dobrogowski

2026-05-07 17:25

[ TEMATY ]

Polak

wirus

statek

Wikipedia/Stefan Brending

MV Hondius

MV Hondius

Kapitanem wycieczkowca MV Hondius, na którym wykryto przypadki hantawirusa, jest Polak - Jan Dobrogowski - wynika z materiału zamieszczonego na portalu telewizji BBC; na nagraniu wideo kapitan informuje pasażerów o śmierci jednego z nich.

Jan Dobrogowski jest absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, doświadczonym kapitanem żeglugi wielkiej, specjalizującym się między innymi w ekspedycjach polarnych - czytamy na jego stronie.
CZYTAJ DALEJ

Rok Leona XIV: Pokój i budowanie mostów jako program

2026-05-08 08:43

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

„Pokój z wami wszystkimi!” – te słowa, pierwsze wypowiedziane publicznie przez Leona XIV, stały się pieczęcią definiującą początek jego pontyfikatu. W swym przemówieniu z loggii Bazyliki św. Piotra Papież użył także innego charakterystycznego sformułowania – o pokoju „nieuzbrojonym i rozbrajającym”.

Kiedy w ciepłe popołudnie 8 maja 2025 roku dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się, by po pojawieniu się białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską być świadkami pierwszego przemówienia nowego Ojca Świętego, wielu zastanawiało się nie tylko, kim będzie 267 papież, ale także, jakie treści przekaże w swym pierwszym przemówieniu po wyborze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję