Reklama

Aktualności

Turcja: prasa pozytywnie ocenia pokojowy apel papieża

Z szerokim i na ogół pozytywnym odzewem w tureckich środkach przekazu spotkał się wczorajszy apel Franciszka do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o podjęcie dialogu między religiami i o wspólne działania przeciwko ekstremizmowi. Ale były też nieliczne komentarze, zamieszczane na łamach prasy islamistycznej, krytykujące Ojca Świętego i cele jego wizyty.

[ TEMATY ]

Franciszek w Turcji

Grzegorz Gałązka

„Walczmy razem” – zatytułowała swój artykuł wstępny gazeta „Vatan”, która w wydaniu z 29 listopada poświęca wiele miejsca piątkowemu spotkaniu papieża z prezydentem, podobnie zresztą jak większość ukazującej się w tym dniu prasy tureckiej. „Sojusz na rzecz pokoju” – to tytuł komentarza z pierwszej strony prorządowego dziennika „Star”.

Obraz wspólnego wystąpienia Erdogana i papieża „budzi nadzieję dla świata” – czytamy w innej prorządowej gazecie „Sabah”. Jeszcze inny dziennik „Milliyet” podkreśla z kolei, że papież w Ankarze modlił się o pokój. Zbliżony do rządu „Aksam” odnotował, że Franciszek wyraził uznanie dla troski władz tureckich o zaopatrzenie uchodźców z wojny domowej w Syrii. „Niech Bóg strzeże Turcji” – głosi tytuł na pierwszej stronie tej gazety. A bliski Erdoganowi dziennik „Yeni Safak” podkreśla, że szef państwa mówił w obecności papieża o zagrożeniu islamofobią na Zachodzie.

Erdogan podarował swemu gościowi wygrawerowany w srebrze edykt osmańskiego sułtana Mehmeta II z XV wieku, w którym gwarantował on chrześcijanom w Bośni pełną wolność religijną. Podczas swojego 30-letniego panowania Mehmet stał się głównym twórcą Imperium Osmańskiego, stworzył regularną armię turecką i ogłosił kodeks prawny „Kanunname”, ustanowił zasady funkcjonowania administracji państwowej i miejskiej oraz organizacji handlu. Zdobywca Konstantynopola w 1453 roku zmienił nazwę miasta na Stambuł. W chwili jego śmierci państwo to miało powierzchnię ponad 2,2 mln kilometrów kwadratowych.

Uwagę prezydenta, że zamachy stanu są tolerowane w niektórych krajach, opozycyjny wobec Erdogana dziennik „Hürriyet” odczytuje jako dyskretną krytykę papieża, który kilka dni temu przyjął w Watykanie prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego. Podobnie uważa krytyczny wobec rządu „Cumhuriyet”.

Wyraźnie niechętnie odnosi się do podróży papieża islamistyczna „Milli Gazete” – organ religijnej Partii Szczęśliwości (SP). Przytacza ona słowa szefa partii Mustafy Kamalaka, że podczas tej wizyty gościowi chodzi nie o Turcję, lecz o wsparcie dążeń prawosławnego patriarchatu w Stambule do uzyskania „specjalnego statusu”. Także inny dziennik „Habertürk” zwraca uwagę, że na termin swojej wizyty w Turcji papież wybrał 30 listopada – święto św. Andrzeja – aby w ten sposób wyrazić uznanie dla Kościoła prawosławnego.

Reklama

Jeden z bliskich doradców prezydenta Erdogana – Ibrahim Kalin podkreśla „wyraźną wolę porozumienia” między religiami, o której mówił Franciszek. Wyraził on gotowość osiągnięcia porozumienia między chrześcijanami a muzułmanami – napisał autor w swoim komentarzu na łamach prorządowego, anglojęzycznego „Daily Sabah”. Zaznaczył, że wyznawcy obu religii powinni wspólnie występować zarówno przeciw przemocy w imię islamu, jak i islamofobii na Zachodzie.

Jednocześnie Kalin wyraził uznanie dla roli prawosławnego patriarchy Bartłomieja I, który dziś i jutro gości papieża. W swoim komentarzu polityk wyraźnie określa patriarchę jako „duchowego zwierzchnika 300 milionów wyznawców prawosławia” na świecie. Ta jego rola jako ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, a tym samym honorowego zwierzchnika światowego prawosławia, nie była dotychczas uznawana przez władze tureckie, dla których oficjalnie jest on jedynie zwierzchnikiem kilkutysięcznej garstki wyznawców prawosławia i Greków w tym kraju.

Kalin w swoim komentarzu nie tylko wyraża uznanie dla obu hierarchów kościelnych, ale także zwraca uwagę na poprawę sytuacji chrześcijan w Turcji od chwili objęcia przed 12 laty rządów przez partię Erdogana – AKP. Przypomina, że państwo zwraca własności odebrane niegdyś mniejszościom, przyznając jednocześnie, że „niewątpliwie” wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.

Reklama

Krytyczny wobec rządu adwokat i felietonista Orhan Kemal Cengiz wezwał władze w Ankarze do okazania należnego szacunku nie tylko papieżowi, ale właśnie patriarsze. Dotychczasowy brak takiego szacunku jest wyrazem lęku państwa przed mniejszościami religijnymi, napisał Cengiz w gazecie „Bugün”.

Po pierwszym dniu wizyty Franciszka w Turcji dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział na krótkiej konferencji prasowej, że podczas spotkania z prezydentem w Ankarze papież zaapelował o poszanowanie praw człowieka, podkreślając ich znaczenie. Innym tematem rozmowy była wolność religijna. Z kolei Erdogan przedstawił papieżowi projekty reform, które mają zapewnić chrześcijanom w Turcji większe swobody. Ponadto widzi on potrzebę wspólnej walki z wrogością wobec islamu.

Rozmowa obu przywódców w nowym pałacu prezydenckim trwała godzinę, powiedział ks. Lombardi, W drugiej jej części dołączyły delegacje obu stron. Apel o wolność religijną papież zawarł również w przemówieniu końcowym, wygłoszonym w pałacu prezydenckim do czołowych polityków i przedstawicieli życia społecznego Turcji.

Po rozmowach z prezydentem, przedstawicielami rządu i z kierownikiem Urzędu do Spraw Religijnych Mehmetem Görmezem Ojciec Święty spotkał się wieczorem w nuncjaturze apostolskiej w Ankarze z kilkunastoosobową grupą reprezentującą wspólnotę katolicką w stolicy Turcji. Duszpasterstwo nad nią sprawują jezuici.

2014-11-29 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia dlaczego i o co modlił się w meczecie

[ TEMATY ]

Franciszek w Turcji

Grzegorz Gałązka

Dlaczego i o co modlił się w Błękitnym Meczecie w Stambule wyjaśnił papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, którym wczoraj wieczorem wracał do Rzymu.

- Pojechałem do Turcji jako pielgrzym, a nie jako turysta. Gdy poszedłem do meczetu, nie mogłem powiedzieć: teraz jestem turystą! - stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję