Reklama

Niedziela Świdnicka

Drzewko Adwentowe – serce dla serca

Niedziela świdnicka 50/2016, str. 1

[ TEMATY ]

adwent

drzewko adwentowe

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W okresie Adwentu wiele organizacji katolickich tradycyjnie organizuje akcje charytatywne mające na celu wsparcie materialne i duchowe osób potrzebujących – samotnych matek z dziećmi, ubogich rodzin oraz bezdomnych i uzależnionych. Jedną z takich form jest „Drzewko Adwentowe”, które od 8 lat organizuje Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Ks. prał dr Stanisław Chomiak, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie, wyjaśnia, że akcja „Drzewko Adwentowe” ma na celu pomoc najuboższym dzieciom z parafii. W kościele umieszczane jest drzewko lub choinka z koszyczkami, serduszkami czy aniołkami, na których znajdują się informacje o dziecku potrzebującym pomocy”. – Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas oraz pedagodzy ze szkół podstawowych wcześniej opracowują listę dzieci potrzebujących. W tym roku naszą akcją obejmujemy także dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego prowadzonego przez siostry augustianki z Bielawy – informuje ks. Chomiak.

– Od początku tej szlachetnej akcji jako rodzina włączamy się w pomoc dzieciom najbardziej potrzebującym. Sami nie możemy mieć potomstwa. Dlatego, gdy tylko pojawił się ten pomysł w naszej parafii, nie wahaliśmy się z mężem, aby wziąć w nim udział – wyjaśnia Krystyna z Bielawy. – Co więcej, mój mąż robi takiego samego anioła bądź serduszko, lub jak jest w tym roku koszyczek, który zabieramy z „Drzewka Adwentowego” po to, by na stole wigilijnym ten anioł był z nami przy miejscu, które pozostawiamy puste. Daje nam to ogromną satysfakcję, że dziecko, które obdarowaliśmy w danym roku, jest w dniu Bożego Narodzenia duchowo razem z nami. Oczywiście, nie brakuje wzruszenia, na które czekamy cały rok – dodaje Krystyna.

– Mamy pragnienie, aby dzieci z uboższych rodzin miały weselsze święta. Każdy, kto ma do czynienia z dziećmi, wie, jak bardzo potrzebne jest takie wsparcie. Parafia to idealne miejsce do przeprowadzania tej formy pomocy – powiedział Krystian, mąż i ojciec trójki dzieci z Bielawy.

Reklama

– Czas Adwentu mobilizuje nie tylko do przeżyć duchowych, związanych z Roratami, rekolekcjami, przemianą duchową. To również czas miłosierdzia, czyli dzielenia się tym, co mam, z najbardziej potrzebującymi, w tym przypadku z dziećmi – mówi Urszula. – W tym roku przygotuję dwie paczki, już zabrałam koszyczki z drzewka, gdyż przez cały rok odkładałam na ten cel pieniądze – dodaje.

W tym roku akcją adwentowego drzewka pomocy zostanie objęte blisko siedemdziesiąt dzieci z całej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

2016-12-07 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję