Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pielgrzymi wiary, tradycji i patriotyzmu

Tradycja kolędowania u górali na Żywiecczyźnie jest ciągle żywa i powszechna, i jest sposobem na wyrażenie przywiązania do wiary i tradycji. 29 stycznia w Żywcu-Sporyszu odbędzie się tradycyjny opłatek Związku Podhalan, który – jak co roku – gromadzi setki członków i sympatyków organizacji

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Marek Jurasz

Członkowie Związku Podhalan z bp. Romanem Pindlem na jubileuszowym spotkaniu w Radziechowach

Członkowie Związku Podhalan z bp. Romanem Pindlem na jubileuszowym spotkaniu w Radziechowach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jubileusz 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej wpisuje się działalność Związku Podhalan. Jeden z odnowicieli Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, Władysław Motyka z Milówki, zaznacza, że w ciągu roku kalendarzowego w ich organizacji są dwa główne wydarzenia związane z rokiem liturgicznym. Jednym jest „święcone” w okresie świąt wielkanocnych, a drugim – słynne już opłatki Związku Podhalan. Co roku opłatek odbywa się w innym miejscu. – Pielgrzymujemy od parafii do parafii, od gminy do gminy i tym samym, spotykając się w różnych miejscach, objechaliśmy ze związkowymi spotkaniami i kolędowaniem całą Żywiecczyznę. Gościliśmy także w powiecie bielskim, gdzie ostatnio powstały oddziały w Szczyrku i Wilkowicach. W 2016 r. mieliśmy opłatek w Cięcinie, rozpoczęty Mszą św. w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tym roku, 29 stycznia, rozpoczniemy opłatek Mszą św. o godz. 11 w parafii Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu. Zawsze nasze spotkania opłatkowe rozpoczynają się Mszą św. w uroczystej oprawie, w której element kolęd i pastorałek mocno wybrzmiewa. W czasie tej Mszy św. odbywa się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków Związku Podhalan, które prowadzi nasz ks. kapelan. Składają oni ślubowanie na sztandar według Roty przysięgi Związku Podhalan. To wielkie przeżycie dla całej naszej społeczności. Następnie udajemy się na spotkanie opłatkowe, gdzie kolędujemy. Nasze „opłatki” mają charakter radosny i integracyjny, tak jak święta Bożego Narodzenia – mówi Władysław Motyka.

We współpracy z Kościołem i parafiami

Związek Podhalan od początku istnienia ma rodowód patriotyczny i niepodległościowy z mocnym akcentem na sprawy społeczne. Ale środowisko, w którym organizacja wzrastała, żyło blisko we wspólnocie parafialnej, i ten rys religijny jest wyraźny w Związku Podhalan. – Mamy charakter organizacji konserwatywnej, katolickiej – staramy się o to dbać i dawać tego świadectwo w bieżącej działalności. W 1981 r., w czasie przełomu Solidarności, Związek Podhalan był jedną z pierwszych organizacji w Polsce, które poprosiły księży o sprawowanie posługi kapelanów. Pierwszymi kapelanami był ks. prof. Józef Tischner i ks. prał. Władysław Zązel z Kamesznicy, który wraz z innymi księżmi z Żywiecczyzny pomaga nam w naszej działalności – podkreśla Władysław Motyka, zaznaczając, że mocnym czynnikiem, który wpłynął współcześnie na rozwój Związku, była pełna aprobata biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego dla ich działalności. – Chętnie i często brał udział w naszych dużych uroczystościach. Zjazd Podhalan wyróżnił biskupa Tadeusza swoim najwyższym tytułem – Honorowego Członka Związku Podhalan. W czasie I Światowego Zjazdu Górali Polskich w sierpniu 2000 r. na Ochodzitej bp Rakoczy nazwał naszą działalność pielgrzymowaniem wiary, tradycji i patriotyzmu. W ten piękny sposób pokazał, co kieruje ludźmi w pracy dla drugich – mówi Władysław Motyka. Zauważa, że od samych początków praca organizacji szła w bliskiej współpracy z parafiami i z Kościołem katolickim. – Pierwsze Ognisko Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstało w Radziechowach w 1926 r. Tam skupiali się ludzie zaangażowani społecznie i bardzo aktywni w działalności parafii. To połączenie troski o lokalne sprawy z żywą wiarą i uczestnictwem w życiu Kościoła dało imponujące rezultaty. Np. w samych Radziechowach drugim prezesem Ogniska był ks. proboszcz Józef Bienias, rodem z Krauszowa na Podhalu. Z kolei ks. prał. Stanisław Słonka pochodzący z Jeleśni na Żywiecczyźnie był w 1927 r. założycielem i pierwszym prezesem Ogniska Związku Podhalan w Poroninie na Podhalu. Te bliskie związki i wzajemne oddziaływanie Żywiecczyzny i Podhala są nadal żywe – mówi p. Władysław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Unikatowe publikacje

Władysław Motyka jest autorem kilku książek i opracowań dokumentujących dorobek góralszczyzny w jej różnych aspektach. W jego dorobku znalazły się m.in. słynne już góralskie śpiewniki. – W 2004 r., na 85-lecie Związku Podhalan i 100-lecie Góralskiego Ruchu Regionalnego wydałem „Śpiewnik górali polskich”. W tej książce po raz pierwszy zebrano ponad 300 pieśni wszystkich 12 grup górali polskich, dodatkowo ubogaconej zbiorem pastorałek góralskich i okolicznościowych pieśni przygotowanych na spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Po latach wydałem coś szerszego – „Śpiewnik Karpacki” (2013 r.), który zawiera blisko 400 pieśni z całego Łuku Karpat, a wśród nich refleksyjne pieśni śpiewane przy różnych uroczystościach roku liturgicznego czy kalendarzowego. Pieśni podane są w 7 językach z zapisami nutowymi. Śpiewniki mają charakter unikatowy. Myślimy o tym, żeby je wznowić, bo zainteresowanie nimi jest w kraju i za granicą. Często słyszę też pytania o moje wcześniejsze książki: „Tam trza kwitnoć ka sie rośnie”, „Tu był Piotr. Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami”, „Za nasom ślebode za Ojcyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim”, czy biografie „Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla” i „Józef Szczotka piewca góralszczyzny” – podkreśla Władysław Motyka.

Reklama

W 1992 r. Władysław Motyka z grupą osób założył Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe (BTO) w Milówce, które w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia i od początku istnienia ma siedzibę w Domu Katolickim w Milówce. Jak zaznacza jego założyciel: – BTO prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną. Wiodącym kierunkiem działalności jest dokumentowanie rodzimej kultury poprzez własne wydawnictwa, książki, ale również płyty z muzyką góralską. Kolejnym naszym wyzwaniem jest upowszechnienie edukacji regionalnej. BTO wspiera również od lat organizacyjne Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan, kierowany obecnie przez prezesa Stanisława Lizaka z Radziechów. Oddział wydaje od kilku lat Kalendarz Katolicki, w którym podawane są ważne święta poszczególnych parafii na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. W wielu z nich uczestniczą delegacje i poczty sztandarowe Związku Podhalan – zauważa.

Przy okazji obchodzonego w 2016 r. 90-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, Władysław Motyka opracował obszerną i bogatą w ilustracje publikację pt. „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”. Chciał w ten sposób przypomnieć, jak się górale organizowali od czasów II Rzeczypospolitej aż po dzień dzisiejszy. Obecnie promuje ją na różnych spotkaniach. W grudniu 2016 opowiedział o niej w Gminnej Bibliotece w Lipowej i w Domu Katolickim w Milówce, a 12 stycznia o godz. 17.00 pojawi się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. – Po wielu latach zapomnienia przywracam pamięć o tych, którzy dla tej idei wiele czasu i życia poświęcili. Książka jubileuszowa zawiera liczne fotografie na potwierdzenie naszej działalności i pokazuje istotę oraz zasady ideowe i programowe Związku Podhalan oraz sposób, w jaki Związek rozszerzał się w całym paśmie Karpat Polskich i objął w 2005 r. wszystkie grupy górali polskich. Do tego w publikacji prezentuję sylwetki działaczy i kapłanów zasłużonych dla Związku Podhalan. W książce zamieściłem również kazania bp. Tadeusza Rakoczego skierowane do nas przy okazji ważnych wydarzeń związkowych. Znalazło się też w niej nasze zdjęcie z bp. Romanem Pindlem, który wziął udział w zakończeniu naszego jubileuszu w Radziechowach – podkreśla autor książki, dodając: – Myślę, że ta publikacja to pouczająca historia i przykład budującej aktywności społecznej. Książkę dedykowałem młodym, gdyż w tej działalności zawsze najistotniejsze jest szukanie swoich następców. Cieszy mnie też zaangażowanie młodych ludzi. Mogę mieć nadzieję, że góralszczyzna nie zaginie i to, co pokazuje wielowiekowa tradycja będzie dalej trwać na chwałę Bożą i ku pożytkowi ludzi.

2017-01-04 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i katechetów

[ TEMATY ]

Kraków

spotkanie opłatkowe

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Nauczyciele i katecheci z archidiecezji krakowskiej składali sobie noworoczne życzenia z abp. Markiem Jędraszewskim i kurator Barbarą Nowak w czasie spotkania opłatkowego w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. W czasie homilii Dyrektor Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej zwrócił uwagę na największy dar, jaki człowiek otrzymał od Boga, czyli wolność i zachęcał nauczycieli i katechetów do dawania wolności swoim uczniom. – Życzę, abyśmy byli wolnymi ludźmi i byśmy zostawiali przestrzeń wolności innym, szczególnie tym, których uczymy i katechizujemy – składał życzenia ks. Stanisław Czernik.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję