Reklama

Watykan

Watykan: kard. Pell nie mówił o funduszach nielegalnych

„W opublikowanym dziś przez angielski tygodnik katolicki «The Catholic Herald» wywiadzie kard. George Pell nie mówił o funduszach nielegalnych, zakazanych czy niewłaściwe zarządzanych, ale jedynie o środkach, które nie były ujmowane w oficjalnych rozliczeniach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego” - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.

[ TEMATY ]

Watykan

episkopat

Włodzimierz Rędzioch

Dodał, że o tych funduszach Sekretariat ds. Gospodarczych dowiedział się w trakcie trwającego obecnie procesu analizy i rewizji administracji watykańskich, którego celem jest ich kompleksowe i dokładniejsze poznanie w perspektywie racjonalizacji zarządzania. Jest to znakiem i owocem konstruktywnej współpracy różnych instytucji watykańskich – pokreślił ks. Lombardi.

Zaznaczył, że już wcześniej wyjaśniano, że prezentowany co roku bilans Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego za miniony rok nie obejmował wszystkich licznych administracji watykańskich, ale tylko główne instytucje Kurii i Państwa Watykańskiego.

W wywiadzie dla tygodnika „The Catholic Herald” kard. Pell, odpowiedzialny za reformę watykańskich finansów z zadowoleniem podkreślił, że „Watykan nie jest spłukany”. Wprawdzie z powodu zwiększonego zapotrzebowania trzeba będzie za 15 lub 20 lat wzmocnić fundusz emerytalny, ale Stolica Apostolska jest wypłacalna, posiada bowiem „istotne aktywa i inwestycje”.

- Odkryliśmy, że sytuacja jest znacznie zdrowsza niż na to wyglądało, ponieważ kilkaset milionów euro było ukrytych na specjalnych grupowych kontach i nie pojawiały się one w zestawieniach bilansowych - wyjaśnił australijski purpurat kurialny. Zastanawia się jednak, „czy Watykan powinien mieć aż tak duże rezerwy” finansowe.

Przypomnijmy, że ostatnie bilanse Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego za rok 2013 wykazały 10 mln euro na plusie. Bilans Stolicy Apostolskiej za miniony rok zamknął się deficytem 24 470 549 euro, zaś oddzielny bilans Gubernatoratu Państwa Watykańskiego - zyskiem 33 040 583 euro.

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych zaznaczył, że reforma finansów musi stawić czoła dążeniom do niezależności, przejawianym przez różne urzędy watykańskie. - Kongregacje, rady, a szczególnie Sekretariat Stanu korzystały i broniły zdrowej niezależności. Problemy były zachowywane „w domu” (jak do niedawna było w zwyczaju większości instytucji, świeckich i religijnych). Tylko nieliczne zdobywały się na powiedzenie zewnętrznemu światu, co się działo, chyba, że potrzebowały dodatkowej pomocy - zaznaczył purpurat.

Reklama

Zasugerował, że przez wieki, pozbawione skrupułów osoby wykorzystywały finansową naiwność i poufność procedur w Watykanie. Tamtejsze finanse były pozbawione regulacji i nowoczesnych standardów księgowości. Teraz jednak nowe struktury i sposób organizacji wprowadzają watykańskie finanse w XXI wiek, co wiąże się z ich przejrzystością i pełną sprawozdawczością.

- Niemiecka księżniczka powiedziała mi kiedyś, że wielu uważało, że Watykan jest niczym stara rodzina powoli popadająca w bankructwo. Że jest niekompetentna, ekstrawagancka i będąca łatwym łupem dla złodziei. To nieporozumienie właśnie się rozpływa - wskazał kard. Pell.

Dodał, że „darczyńcy oczekują, iż ich ofiary będą wykorzystywane w sposób skuteczny i uczciwy, tak aby jak największe zyski były przeznaczane na działania Kościoła, szczególnie te, mające na celu głoszenie Ewangelii i pomoc ubogim. Kościół ubogich nie powinien być ubogo zarządzany - podkreślił prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych.

Wskazał na kluczową rolę świeckich specjalistów w reformie watykańskich finansów. Zapowiedział, że w 2015 r. zostanie mianowany audytor generalny i będzie nim osoba świecka. Będzie podlegała papieżowi i będzie mogła w każdej chwili prowadzić audyty każdej instytucji Stolicy Apostolskiej.

- Reformy te są prowadzone po to, by wszystkie watykańskie instytucje finansowe były nużąco skuteczne i nie zasługiwały więcej na uwagę na uwagę mediów - zadeklarował hierarcha.

Zauważył też, że biskupi z całego świata chcą nauczyć czegoś się z przeglądu watykańskich finansów. - Odpowiedzialność Sekretariatu ds. Gospodarczych jest ograniczona do Stolicy Apostolskiej, Państwa Miasta Watykańskiego i prawie 200 podmiotów bezpośrednio podporządkowanych Watykanowi. Ale niektórzy kardynałowie i biskupi głośno zastanawiają się czy nowy pakiet procedur finansowych i rachunkowości, wprowadzony w listopadzie tego roku w Watykanie nie mógłby zostać rozesłany do biskupów do rozważenia i używania. Jest to sprawa na przyszłość - zakończył kard. Pell.

2014-12-05 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się Rada Biskupów Diecezjalnych

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczęła się w czwartek Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem spotkania jest proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

Podczas spotkania osoby odpowiedzialne za proces synodalny w Polsce podzielą się z biskupami informacjami na temat przebiegu części diecezjalnej i opracowania syntezy ogólnokrajowej.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję