Reklama

Niedziela Legnicka

Ruch Focolari cz.2

W poprzednim rozważaniu cyklu zostało przedstawione życie Chiary Lubich. Dzisiejsza jego część prezentuje dzieło Sługi Bożej – Ruch Focolari, który jest też obecny na terenie diecezji legnickiej. Podjęty cykl popularyzuje jego założenia i twórców

Niedziela legnicka 7/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Ruch Focolari

CSC Audiovisini

Początki Ruchu Focolari sięgają 1943 r. i wiążą się z osobą Chiary Lubich. Była jego założycielką, jednakże uważała, że Ruchu Focolari nie wymyślił ludzki umysł, lecz jest on owocem pochodzącego z Wysoka charyzmatu, a członkowie Ruchu starają się podążać, dzień po dniu, za wolą Bożą.

W 1944 r. wokół Lubich i jej przyjaciółek w zniszczonym działaniami wojennymi Trydencie, powstała wspólnota ludzi pragnących udzielać sobie wzajemnie pomocy, wspierać się materialnie i duchowo. W krótkim okresie wspólnota rozrosła się do kilkuset osób. Tak powstało pierwsze focolare – słowo to oznacza w miejscowym dialekcie ognisko domowe. Lubich prowadziła tu formację ewangelizacyjną, dawała świadectwo prawdziwości Ewangelii w życiu codziennym. W focolare była i jest realizowana komunia dóbr materialnych. Z czasem były tworzone żeńskie i męskie focolare.

Reklama

W ich skład wchodzą osoby świeckie, które żyją w dziewictwie lub w małżeństwie i są całkowicie poświęcone Bogu zgodnie ze swoim stanem, a także zaangażowane zwłaszcza w utrzymywanie żywej obecności Jezusa Zmartwychwstałego.

Duchowość Ruchu Focolari koncentruje się na dążeniu do uzyskania jedności w życiu codziennym i w drodze relacji międzyosobowych. Duchowość jedności ma charakter powszechny i wspólnotowy (a nie indywidualistyczny), a z punktu widzenia religijnego unikalny.

Ruch Focolari, w swoim zamierzeniu, ma przyczyniać się do powszechnego braterstwa oraz zjednoczenia rodziny ludzkiej, zgodnie ze słowami Jezusa: „Aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21). Jest to realizowane poprzez pięć dialogów: w ramach Kościoła katolickiego, z chrześcijanami rozmaitych Kościołów i wspólnot kościelnych, z wyznawcami innych religii, z osobami mającymi niereligijne przekonania i w rozmaitych środowiskach kultury.

Reklama

W obrębie Ruchu Focolari istnieją też inne ruchy, takie jak: Nowe Rodziny, Nowa Ludzkość, Młodzi dla Jedności, Młodzi dla Zjednoczonego Świata, Ruch Kapłański, Ruch Parafialny i Diecezjalny, Ruch Zakonników i Zakonnic. Są to tzw. instrumenty jedności. Natomiast z punktu widzenia społeczeństwa istotną rolę pełnią: Ruch Polityków dla Jedności, ekonomia komunii, współpraca międzynarodowa.

W ramach Ruchu Focolari został skonstruowany model nowego społeczeństwa – miasteczka, będące de facto miastami w miniaturze. Obejmują one domy, firmy, szkoły i miejsca kultu religijnego. Na świecie jest ich 35. Ponadto utworzono 63 Centra Mariapoli w 46 krajach. Służą one formacji do jedności – formacji duchowej i społecznej członków Ruchu Focolari.

W obszarze kultury jedności została powołana Szkoła Abba. W jej ramach pracują wykładowcy, aktywni na polu opracowania pierwszych idei kultury z punktu widzenia charyzmatu jedności. Ponadto powołano międzynarodowe grupy fachowców zgłebiających różne dziedziny nauki i zajmujących się promocją zjazdów, kursów formacyjnych, a także publikacji.

Kościół katolicki zatwierdził Ruch Focolari pod nazwą Dzieło Maryi. Zatwierdzenia miały miejsce – pierwsze na poziomie Kościoła lokalnego (1947 r.), a następne papieskie: pierwsze w 1962 r., a drugie w 2007 r.

Reasumując powyższe treści można stwierdzić, że Ruch Focolari prowadzi rozległą działalność obejmującą różne sfery życia człowieka. Ma on więc charakter wieloaspektowy.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Voce: charyzmat Chiary Lubich ma światu wiele do powiedzenia

[ TEMATY ]

kobieta

charyzmat

Ruch Focolari

Vatican News

Chiara Lubich

Chiara Lubich

„Chiara Lubich była kobietą zdolną do patrzenia daleko” - tak scharakteryzowała założycielkę ruchu Focolari określiła jego obecna liderka, Maria Voce. 7 grudnia rozpoczną się obchody 100-lecia urodzin tej kobiety obdarzonej profetycznym zmysłem. W Trydencie zostanie otwarta międzynarodowa wystawa: „Chiara Lubich Miasto Świat”.

Będzie ukazywała poprzez dokumenty, osobiste zapiski, zdjęcia, materiały wideo i instalacje multimedialne najbardziej znaczące etapy jej życia. Wystawa opowie o duchowej, kulturalnej oraz społecznej przygodzie kobiety, która począwszy od lat trzydziestych ubiegłego stulecia, jeszcze przed czasem globalizacji, była i pozostaje świadkiem kultury braterstwa między narodami. Ekspozycja zostanie otwarta w dwóch nieużywanych od 2007 roku tunelach drogowych, zaadoptowanych na miejsca poświęcone historii oraz pamięci. Mówi Maria Voce, liderka ruchu Focolari.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję