Reklama

Niedziela Częstochowska

Łowco słów, zapomniany i smutny

Pod takim tytułem w poniedziałek 6 lutego 2017 r. Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku zorganizował I Galę Poetycką z okazji 115. rocznicy urodzin Władysława Sebyły, poety, krytyka literackiego, malarza, muzyka, kłobucczanina

Niedziela częstochowska 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

poezja

konkurs

Julia A. Lewandowska

Laureaci konkursu plastycznego wraz z dyrektorem MOK w Kłobucku Olgą Skwarą i burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim

Laureaci konkursu plastycznego wraz z dyrektorem MOK w Kłobucku Olgą Skwarą i burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wczesnych lat przejawiał talenty artystyczne: rysował, malował, grał na skrzypcach, które za dobre wyniki w nauce kupił mu ojciec, ale najważniejsze w życiu było dla niego pisanie. Jeszcze przed maturą wziął udział w trzecim powstaniu śląskim. Potem po studiach na Wydziale Filologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył przeszkolenie w Szkole Podchorążych w Warszawie. Utalentowany poeta należał do grupy literackiej „Kwadryga”, pracował w Polskim Radiu, a swoimi wierszami nawiązywał do romantycznych tradycji Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Polska Akademia Literatury odznaczyła go „Złotym Wawrzynem” za wybitną twórczość literacką. We wrześniu 1939 r. podporucznika rezerwy Władysława Sebyłę powołano do wojska. Na wschodzie Polski został wzięty do sowieckiej niewoli i posadzony w Starobielsku. Wiosną 1940 r. zamordowano go strzałem w tył głowy w więzieniu NKWD w Piatichatkach pod Charkowem. W czasach PRL-u utwory poety dopuszczane były przez cenzurę sporadycznie. O jego tragicznej śmierci świat dowiedział się oficjalne w 1991 r. Tego samego roku Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka – w 50. rocznicę zamordowania poety – wystąpiło do władz miejskich o nadanie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Kłobucku imienia Władysława Sebyły.

* * *

Rano w kościele pw. św. Marcina i Małgorzaty odprawiono Mszę św. za śp. Władysława Sebyłę, natomiast w południe grupa młodzieży ze szkoły w Zagórzu wraz z opiekunami oraz grupką kłobucczan, miłośników poety, na czele ze Stefanem Sitkiewiczem, przyjacielem ośrodka, odbyła wędrówkę po miasteczku pod hasłem „Wędrówka śladami Władysława Sebyły”. Spacer rozpoczęto od Rynku i pomnika bp. Jana Długosza, a pierwszym miejscem związanym z Władysławem był dom rodziny Smolińskich, w którym mieszkali Sebyłowie. Spacer zakończył się przy Miejskim Ośrodku Kultury przy głazie z tablicą pamiątkową poświęconą kłobuckiemu twórcy. W tym samym miejscu rozpoczęto popołudniowe uroczystości. Tuż przed otwarciem ekspozycji, zorganizowanej dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przy pomniku poety złożono kwiaty i zapalono znicze. A w budynku MOK – na dwupoziomowej wystawie – zaprezentowano pamiątki, zdjęcia, dokumenty i grafiki związane z poetą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród gości na gali obecni byli: członek zarządu powiatu Krzysztof Nowak, burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, sekretarz gminy Magdalena Kasprzak, radni, przedstawiciele Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół i grona pedagogiczne, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzata Majer, przewodnicząca składu jury prof. dr hab. Elżbieta Hurnik i malarka Zofia Trzepióra-Noga.

Podczas gali zostały rozdane nagrody w dwóch konkursach – X Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Wł. Sebyły i I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Wł. Sebyły – które zorganizował MOK w Kłobucku pod patronatem Burmistrza Kłobucka, by popularyzować dorobek literacki poety, inspirować i promować twórczość poetycką, integrować środowisko literackie i promować miasto Kłobuck.

Nagrody wręczyli laureatom: Olga Skwara, dyrektor MOK w Kłobucku, i Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka, który przypomniał, że pamięć o wybitnym kłobucczaninie, poecie i żołnierzu, tragicznej postaci, musi trwać i być przekazywana następnym pokoleniom, stąd pomysł na zorganizowanie gali jako początku pewnej tradycji, która powinna się wpisać i ukorzenić w mieście.

Zwycięzców konkursu poetyckiego wyłoniło jury w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – wykładowca Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, literaturoznawca, przewodnicząca Jury, Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Małgorzata Niezgoda – dziennikarka, Anna Onichimowska – poetka, prozaik, tłumaczka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Przyznano trzy nagrody i trzy wyróżnienia. I miejsce za wiersz „Poezja” zdobył Janusz Lisicki, II i III miejsce otrzymała Katarzyna Mikołajczyk za wiersze „Tak banalnie” i „Fumum vendere”. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Mikołajczyk za wiersz „Jesionka”, Andrzej Waszkiewicz za wiersz „lekka śmierć” i Ramona Wiora za wiersz „Poezjo! ...”.

Reklama

Natomiast jury w składzie: Joanna Jeżewska-Desperak – artystka, plastyczka, malarka, Zofia Trzepióra-Noga – malarka, poetka, Tadeusz Ogonek – grafik komputerowy, plastyk, wyłoniło zwycięzców konkursu plastycznego. W kategorii „szkoły podstawowe” I miejsce zdobyła Sylwia Janik, II – Julia Nowak, III – Maja Mroczek. W kategorii „gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne” I miejsce otrzymała Ewa Wręczycka, II – Dorota Smolińska, III – Zuzanna Gancarek. Nagrodę specjalną Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku otrzymała Izabella Pudłowska.

Organizatorzy zadbali o bardzo interesujący program artystyczny, który zapowiadali: Kinga Raczyńska i Stefan Sitkiewicz. Scenografia przygotowana na tę okazję stanowiła tło programu: powitał nas brzozowy las i bezimienne krzyże – symbol ofiary, ale i wolności, a w tle piosenka zespołu Horytnica pt. „Katyńskie Łzy”, opowiadająca o polskich oficerach pomordowanych w Katyńskim Lesie. Oprócz miniatury filmowej o Sebyle z cyklu „Epitafia katyńskie”, wiersza Sebyły „Poeta” – który był inspiracją do zorganizowania I Gali Poetyckiej, a także występu muzyka, kompozytora i aranżera Andrzeja Jelonka, który zagrał utwór „Daleko został cały świat” Karola Szymanowskiego, kompozytora niezwykle cenionego przez Sebyłę, uczniowie Michał Błaszczak i Damian Bernaś z grupy teatralnej „aMok”, działającej w MOK w Kłobucku, prowadzonej przez Beatę Górską-Cieślińską, przedstawili monodram o poecie. Na zakończenie odbył się koncert, podczas którego wystąpili twórcy zespołu „Słowiany” – ukraińskie małżeństwo Irina i Oleksander Draczowie. Wszystkim gościom gali została wręczona publikacja wydana specjalnie na tę okazję przez MOK w Kłobucku, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i dzięki uprzejmości Jana Borkowskiego.

2017-02-22 14:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater katechezy po raz drugi

Niedziela sosnowiecka 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs

Civitas Christiana

Piotr Lorenc

Ubiegłoroczni laureaci konkursu z patronem i organizatorami

Ubiegłoroczni laureaci konkursu z patronem i organizatorami

Po poprzedniej udanej edycji Stowarzyszenie „Civitas Christiana” postanowiło i w tym roku szkolnym zorganizować plebiscyt „Bohater katechezy diecezji sosnowieckiej”. Honorowy patronat nad konkursem objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak

Plebiscyt będzie prowadzony dwuetapowo w dniach od 19 listopada br. do 31 maja 2019 r. W pierwszym etapie: od 19 listopada br. do 28 lutego 2019 r. uczniowie oraz dyrektorzy szkół mogą zgłaszać kandydatury nauczycieli religii wyróżniających się metodami nauczania i podejściem do uczniów. Spośród nadesłanych kandydatur kapituła plebiscytu wyłoni i dopuści do dalszej rozgrywki kandydatów spełniających wymagania regulaminowe. Drugi etap, trwający od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r., to głosowanie internetowe na zakwalifikowanych do konkursu nauczycieli. W skład kapituły przyjmującej wnioski wchodzi Diecezjalny Wizytator Katechizacji, przedstawiciel Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. – Kandydatem do tytułu „Bohater katechezy” może zostać katecheta pracujący w szkole podstawowej, gimnazjum oraz we wszystkich rodzajach szkół średnich znajdujących się na terenie diecezji sosnowieckiej, charakteryzujący się bardzo dobrą opinią, posiadający osiągnięcia na polu katechetycznym, spełniający kryteria określone w zasadach pełnienia posługi katechetycznej, które określa Konferencja Episkopatu Polski – wyjaśnia Michał Kosche ze Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję