Reklama

Edytorial

Edytorial

Nie ma drugiego takiego narodu

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Nasza polska droga to droga maryjna. Wielkie rzesze pielgrzymów podążających w sztafecie pokoleń poprzez polską ziemię wciąż wydeptują ścieżki do Maryi, czczonej w różnych wizerunkach, stanowiących prawdziwe skarbce pobożności. Wzywanie Maryi jako Królowej Polski jest podkreśleniem Jej wyjątkowej roli w dziejach narodu polskiego. Uznanie Maryi za Królową wiąże się z oddawaniem Jej królewskiej czci, czego bezprecedensowy wyraz mamy w naszych czasach: obok Kościoła bowiem wielki hołd Maryi Królowej złożył polski parlament, ustanawiając rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. A więc władza państwowa w Polsce uznaje władzę Królowej z Nieba! Czy jest taki drugi naród na świecie...? Kolejnym jubileuszowym darem jest reaktywowanie Komisji Maryjnej KEP, której przewodniczącym został abp Wacław Depo.

Posłuchaj: Edytorial 13/2017

Reklama

Maryjny rok jubileuszowy wyzwolił wiele inicjatyw. Ojcowie paulini zaskakują swoimi pomysłami. Bardzo popularna jest już ewangelizacja pod nazwą Żywa Korona Maryi, zachęcająca nas do duchowej mobilizacji, aby dać się zobaczyć Maryi. Dlatego wysyłamy na Jasną Górę swoje zdjęcie, na którym zapisujemy postanowienie wymagające otwarcia wnętrza i pracy nad sobą. W ten sposób dajemy sygnał, że chcemy się stać duchowym diamentem w koronie Maryi. Kolejny pomysł ojców paulinów to uruchomienie specjalnej aplikacji pod nazwą „Diament z Korony”, dzięki której każdego dnia przed godz. 21, czyli przed Apelem Jasnogórskim, można otrzymać myśl – inspirację do wzmocnienia relacji z Matką Bożą. Niedawno ruszyła inicjatywa określona jako „Strefa świadectw – dowód chwały”. Możemy przesyłać mailem, w plikach audio lub wideo, refleksje dotyczące naszych związków z Matką Bożą Jasnogórską i otrzymanych za Jej wstawiennictwem łask. Ojcowie paulini zapewniają, że najlepszym sposobem wychwalania Boga jest rozgłaszanie Jego cudów: „Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14) – wyjaśniają. I zachęcają, aby w „Strefie świadectw” podzielić się tym, co Maryja Jasnogórska uczyniła w naszym życiu. W maju 2017 r. ruszy kolejna inicjatywa: „Zdobądź dla Maryi nowy kontynent”. Razem rozpoczniemy podbój Internetu. W ramach akcji „Selfie dla Maryi” zbudujemy gigantyczną mozaikę Matki Bożej Jasnogórskiej ze zdjęć przesłanych wraz z duchowym darem pod wskazanym adresem, tym razem elektronicznym. Gotowy obraz będziemy oglądać w Internecie oraz na wałach jasnogórskich. Każdy będzie miał szansę odnaleźć wtedy siebie w obliczu Maryi. Trwa również cykl dziewięciu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, odbywających się w 8. dniu każdego miesiąca, których uczestnicy odkrywają poszczególne tajemnice różańcowe w życiu Matki Bożej i w swoim osobistym życiu. Paulini planują nawet tegoroczny Dzień Dziecka u Królowej.

Pamiętajmy też, że w roku jubileuszowym na Jasnej Górze można każdego dnia uzyskać odpust zupełny pod warunkami wskazanymi przez papieża Franciszka. Nie przegapmy tego czasu łaski. Tak więc odnowieni duchowo, jako klejnoty w Koronie Maryi, będziemy zmierzać do finału, czyli wielkiej celebracji w dniu 8 września 2017 r., stanowiącej podsumowanie dzieł Bożych dokonanych za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, ukoronowanej 300 lat temu koronami papieża Klemensa XI. Ufam, że wszyscy spotkamy się wtedy w obliczu Maryi.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblicza nadziei

W encyklice „Spe salvi” papież Benedykt XVI zauważa, iż „prawdziwą i wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, jest sam Bóg”. Zwraca on również uwagę na oblicza nadziei, tak często marginalizowane we współczesnej teologii, a są nimi: Sąd Boży, czyściec i modlitwa za zmarłych. Sprawiedliwy Bóg usunie w czasie Sądu Ostatecznego już na zawsze wszelką niesprawiedliwość. Zostanie ona uleczona sprawiedliwością, a śmiertelność nieśmiertelnością. Z owym sądem Papież ściśle wiąże czyściec. Według niego, u większości ludzi w najgłębszej sferze ich istoty istnieje wewnętrzne otwarcie się na prawdę, miłość i Boga. Jednak konkretne wybory życiowe pokazują, że jest ono przesłonięte przez coraz to nowe kompromisy ze złem. Czyściec zatem oznacza dla Papieża „przedsionek nieba”, w którym wielu przeżywa „błogosławione cierpienie, w którym święta moc Jego miłości przenika nas jak ogień, abyśmy w końcu całkowicie należeli do siebie, a przez to całkowicie do Boga” („Spe salvi” p. 47).

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję