Reklama

Edytorial

Edytorial

Nie ma drugiego takiego narodu

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Nasza polska droga to droga maryjna. Wielkie rzesze pielgrzymów podążających w sztafecie pokoleń poprzez polską ziemię wciąż wydeptują ścieżki do Maryi, czczonej w różnych wizerunkach, stanowiących prawdziwe skarbce pobożności. Wzywanie Maryi jako Królowej Polski jest podkreśleniem Jej wyjątkowej roli w dziejach narodu polskiego. Uznanie Maryi za Królową wiąże się z oddawaniem Jej królewskiej czci, czego bezprecedensowy wyraz mamy w naszych czasach: obok Kościoła bowiem wielki hołd Maryi Królowej złożył polski parlament, ustanawiając rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. A więc władza państwowa w Polsce uznaje władzę Królowej z Nieba! Czy jest taki drugi naród na świecie...? Kolejnym jubileuszowym darem jest reaktywowanie Komisji Maryjnej KEP, której przewodniczącym został abp Wacław Depo.

Maryjny rok jubileuszowy wyzwolił wiele inicjatyw. Ojcowie paulini zaskakują swoimi pomysłami. Bardzo popularna jest już ewangelizacja pod nazwą Żywa Korona Maryi, zachęcająca nas do duchowej mobilizacji, aby dać się zobaczyć Maryi. Dlatego wysyłamy na Jasną Górę swoje zdjęcie, na którym zapisujemy postanowienie wymagające otwarcia wnętrza i pracy nad sobą. W ten sposób dajemy sygnał, że chcemy się stać duchowym diamentem w koronie Maryi. Kolejny pomysł ojców paulinów to uruchomienie specjalnej aplikacji pod nazwą „Diament z Korony”, dzięki której każdego dnia przed godz. 21, czyli przed Apelem Jasnogórskim, można otrzymać myśl – inspirację do wzmocnienia relacji z Matką Bożą. Niedawno ruszyła inicjatywa określona jako „Strefa świadectw – dowód chwały”. Możemy przesyłać mailem, w plikach audio lub wideo, refleksje dotyczące naszych związków z Matką Bożą Jasnogórską i otrzymanych za Jej wstawiennictwem łask. Ojcowie paulini zapewniają, że najlepszym sposobem wychwalania Boga jest rozgłaszanie Jego cudów: „Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14) – wyjaśniają. I zachęcają, aby w „Strefie świadectw” podzielić się tym, co Maryja Jasnogórska uczyniła w naszym życiu. W maju 2017 r. ruszy kolejna inicjatywa: „Zdobądź dla Maryi nowy kontynent”. Razem rozpoczniemy podbój Internetu. W ramach akcji „Selfie dla Maryi” zbudujemy gigantyczną mozaikę Matki Bożej Jasnogórskiej ze zdjęć przesłanych wraz z duchowym darem pod wskazanym adresem, tym razem elektronicznym. Gotowy obraz będziemy oglądać w Internecie oraz na wałach jasnogórskich. Każdy będzie miał szansę odnaleźć wtedy siebie w obliczu Maryi. Trwa również cykl dziewięciu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, odbywających się w 8. dniu każdego miesiąca, których uczestnicy odkrywają poszczególne tajemnice różańcowe w życiu Matki Bożej i w swoim osobistym życiu. Paulini planują nawet tegoroczny Dzień Dziecka u Królowej.

Pamiętajmy też, że w roku jubileuszowym na Jasnej Górze można każdego dnia uzyskać odpust zupełny pod warunkami wskazanymi przez papieża Franciszka. Nie przegapmy tego czasu łaski. Tak więc odnowieni duchowo, jako klejnoty w Koronie Maryi, będziemy zmierzać do finału, czyli wielkiej celebracji w dniu 8 września 2017 r., stanowiącej podsumowanie dzieł Bożych dokonanych za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, ukoronowanej 300 lat temu koronami papieża Klemensa XI. Ufam, że wszyscy spotkamy się wtedy w obliczu Maryi.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół częstochowski dziękuje

Niedziela częstochowska 43/2017, str. 2

[ TEMATY ]

edytorial

duszpasterstwo akademickie

Bożena Sztajner/Niedziela

Emaus dziś

Emaus dziś

W Częstochowie 11 października br. odbył się pogrzeb mjr. Zygmunta Kempy, artysty metaloplastyka, nauczyciela w szkole plastycznej, autora tabernakulów w wielu kościołach w Częstochowie, m.in. w Bazylice Jasnogórskiej, kościele św. Zygmunta, kościele św. Jadwigi Królowej, kościele św. Wojciecha, w archikatedrze Świętej Rodziny, ale także epitafiów (m.in. bp. Zdzisława Golińskiego – katedra częstochowska) czy wystroju wnętrz (kaplica Wieczystej Adoracji – kościół św. Wojciecha). Św. Zygmunt Kempa był człowiekiem wielkiej klasy, mocno związanym z Kościołem. Wspominam go jako duszpasterz akademicki, gdyż zarówno państwo Kempowie, jak i ich córki, Jaga i Zosia, czynnie uczestniczyli w duszpasterstwie akademickim. Szczególnie Jaga odznaczała się niezwykłą werwą i pogodą ducha. Potem zmogła ją ciężka choroba, cierpi, ale w duchu miłości Bożej znosi wszystkie dolegliwości swojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję