Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Narzędzia miłości Boga

Pomimo naszych niedoskonałości Pan Bóg sprawia, że możemy żyć wspaniałym przykazaniem miłości i stawać się narzędziami miłości Boga – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej 15 marca br. W swojej katechezie Ojciec Święty, opierając się na fragmencie z Listu do Rzymian (12, 9-13), poruszył kwestię realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego.

Franciszek zauważył, że z powołaniem człowieka do miłości wiąże się radość chrześcijańskiej nadziei. Św. Paweł przestrzega jednak, że grozi nam, iż nasza miłość i nasze miłosierdzie mogą być obłudne. Dzieje się tak, gdy nasza miłość jest interesowna, kiedy służba charytatywna, której się poświęcamy, pełniona jest po to, aby się pokazać albo żeby poczuć zadowolenie; również wtedy, kiedy dążymy do rzeczy mających „widzialność”, aby popisywać się naszą inteligencją czy też zdolnościami. Ojciec Święty wskazał, że kryje się za tym fałszywa, zwodnicza idea, jakoby zdolność do kochania i czynienia dobra była naszą zasługą. Tymczasem miłosierdzie jest przede wszystkim łaską i nie może się wyrazić w spotkaniu z innymi, jeśli wcześniej nie zrodziło się ze spotkania z łagodnym i miłosiernym obliczem Jezusa.

Reklama

Papież podkreślił, że człowiek pomimo swojej grzeszności jest zdolny do życia wspaniałym przykazaniem miłości i stawania się narzędziem miłości Boga. Wskazał, że nasze doświadczenie, iż niedoskonale żyjemy przykazaniem miłości, jest łaską, uświadamia nam, że sami z siebie nie jesteśmy w stanie prawdziwie kochać: potrzebujemy, aby Pan stale odnawiał ten dar w naszych sercach przez doświadczenie Jego nieskończonego miłosierdzia.

KAI

Wielki Post

Liturgia pokutna i spowiedź z Franciszkiem w Bazylice św. Piotra

Bazylika św. Piotra w Watykanie zapełniła się w piątek 17 marca br. konfesjonałami. Zostały ustawione z myślą o wieczornej liturgii pokutnej z indywidualną spowiedzią sakramentalną. Wśród 92 spowiedników był też sam papież Franciszek.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia papieska liturgia była połączona z ogólnoświatową akcją „24 godziny dla Pana”. Nabożeństwa pokutne w Wielkim Poście prowadził również Benedykt XVI. Jan Paweł II zasiadał do konfesjonału w Wielki Piątek.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Idźmy do braci

Reklama

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, czas Wielkiego Postu jest szczególnie sposobny, abyśmy otwierali serca na łaskę miłosierdzia Boga i doświadczali Jego miłości. Z rodzącą się z tego doświadczenia nadzieją idźmy do braci, szczególnie do tych, którzy potrzebują miłości i konkretnego wsparcia, aby nasze świadectwo pomogło im stawać się przyjaciółmi przebaczającego Boga. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Audiencja generalna, 15 marca 2017 r.

RV

Papież powiedział

Droga do deprawacji

Uważajmy, abyśmy nie weszli na drogę, która od grzechu prowadzi do deprawacji – powiedział Franciszek 16 marca br. podczas Mszy św. w Domu św. Marty. Nawiązując do Ewangelii o bogaczu i Łazarzu, podkreślił, że ktoś, kto żyje zamknięty we własnym świecie, oddycha atmosferą swoich dóbr, próżnością, czuje się bezpiecznie i polega tylko na sobie – traci życiową orientację i nie zna ograniczeń. Papież podkreślił konieczność dostrzeżenia tego, kiedy znajdujemy się na śliskiej drodze od grzechu ku deprawacji. Zapytał, czy nie zobojętnieliśmy na ludzkie dramaty.

RV

Dyplomatyczne spotkanie

Prezydent Libanu u Papieża

Międzynarodowe wysiłki mające na celu położenie kresu wojnie w Syrii oraz sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmowy Franciszka z prezydentem Libanu. Wizyta Michela Aouna w Watykanie była jego pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną. Libański polityk – chrześcijanin, członek Kościoła maronickiego – został wybrany na urząd prezydenta 31 października 2016 r. Po audiencji u Papieża rozmawiał on także z watykańskimi odpowiednikami premiera iministra spraw zagranicznych.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy umieli otworzyć nasze drzwi dla osób słabych i ubogich.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję