Reklama

Dookoła Polski

Niemcy instruują dziennikarzy

Ujawnienie pisma szefa koncernu Ringier Axel Springer musiało wywołać burzę. Mark Dekan, oczekując od polskich dziennikarzy krytyki działań rządu w związku z brakiem jego poparcia dla Donalda Tuska w wyborach na szefa Rady Europejskiej, wyraźnie przesadził, bo list brzmi jak instrukcja napisana w Kanzleramcie w Berlinie. To jednak nie pierwsza tego typu instrukcja RAS, niemiecko-szwajcarskiego wydawcy m.in. „Faktu”, „Newsweeka”, a także Onetu, dla dziennikarzy (łajanych za to m.in., że są za mało krytyczni wobec rządu), ale pierwsza promująca przy okazji niemiecki pomysł Europy różnych prędkości, co może zepchnąć Polskę na margines.

Ostrą krytykę polskiego rządu tytuły RAS rozpoczęły po ostatnich wyborach, a wzmogła się ona, gdy rozpoczęto pracę nad ograniczeniem udziału zagranicznego kapitału w polskich mediach. Autorzy prac, po ujawnieniu pisma Dekana, mają dodatkową motywację do ich przyspieszenia. A ci, którzy nie wierzyli w niemieckie naciski na polskich dziennikarzy, próby wpływania na ich przekaz medialny itp., mają dowód, że kapitał ma narodowość. Wezwanie do bojkotu „Faktu” czy „Newseeka” (pomysł prof. Krystyny Pawłowicz) ma jakiś sens, tyle że trzy czwarte polskich gazet należy do zagranicznych, najczęściej niemieckich, wydawców. Czas to zmienić systemowo.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Lecą bociany

Mówienie o baby boomie w Polsce to przesada, wstępne dane o urodzeniach są jednak optymistyczne. Liczba porodów w styczniu 2017 r. w porównaniu ze styczniem zeszłego roku zwiększyła się o 2,25 tys. – do 32,1 tys. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci, najwięcej od lat. Do systemu PESEL, zbierającego rejestracje wszystkich dzieci, wpisano 34,4 tys. osób, czyli o 1234 więcej niż rok temu. Powodem wzrostu liczby urodzeń może być program „Rodzina 500+”, wprowadzony przed rokiem. – Program „Rodzina 500+” jest dobrze skonstruowany, bo szczęściem w nieszczęściu demograficznym jest to, że barierą dla dzietności w Polsce są czynniki ekonomiczne, a nie kulturowe – stwierdził wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Specjaliści uważają, że do wzrostu urodzeń przyczynia się także dobra sytuacja na rynku pracy i w gospodarce. To zachęca do decyzji o dziecku pokolenie trzydziestoparolatków.

Reklama

wd

* * *

G20 w Baden-Baden

Zaproszenie jest ważnym sygnałem, że Polska się liczy i jest stabilna – powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki o udziale w spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 w niemieckim Baden-Baden. Czy to rzeczywiście sukces Polski? Nawet krytycy rządu przyznają, że to nie tylko symboliczny gest. Polska na takim spotkaniu była bowiem po raz pierwszy – została w ten sposób doceniona. To ważne w kontekście naszych nie najlepszych relacji z krajami dominującymi w Unii Europejskiej. G20 to forum dyskusji krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo nad globalnymi wyzwaniami gospodarczymi. Morawiecki mówił w Baden-Baden m.in. o walce z oszustwami podatkowymi i uszczelnianiu systemu VAT. Spore zainteresowanie wzbudziła jego zapowiedź zbudowania w Polsce centralnego portu lotniczego.

wd

* * *

Strzał w 10 tysięcy

Warto kibicować pomysłowi wprowadzenia 10 tys. zł premii dla każdego, kto nie przejdzie na emeryturę w terminie i przepracuje dodatkowo 2 lata. I rzeczywiście Polacy temu kibicują, co pokazuje sondaż SW Research. Pomysł wprowadzenia programu 10 000+, czyli bonusów zachęcających do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, przedstawił rząd. Po 2 latach pracujący emeryt miałby dostać ok. 10 tys. zł, a kwota ta rosłaby z każdym kolejnym rokiem. Według obliczeń, może to skłonić do dalszej pracy 10-20 proc. osób. Dla społeczeństwa, budżetu, rynku pracy, FUS, ale i dla samego emeryta byłby to spory zysk – jak wskazują szacunki resortu finansów. Takie osoby płaciłyby składki i podatki, a same miałyby potem wyższą emeryturę.

Reklama

wd

* * *

Żył kolorowo

Śmierć Wojciecha Młynarskiego, poety i satyryka, uświadomiła wielu, jak bardzo jego piosenki były ważne. Towarzyszyły zabawie, np. „Jesteśmy na wczasach” czy „Żyj kolorowo”, ale przede wszystkim skupieniu, ważnym wydarzeniom w Polsce, szczególnie w latach 80. ubiegłego wieku, gdy zachęcał: „Róbmy swoje!”. Był mistrzem aluzji. Gdy śpiewał: „Po co babcię denerwować”, „A wójta się nie bójta” czy „Lubię wrony” – nie chodziło o babcię, wójta czy o ptaki. Gdy pisał: „Och, życie, kocham cię nad życie”, jego znajomi wiedzieli, jak bardzo jest szczery. Kochał życie, życie kochało jego. Wojciech Młynarski, autor ponad 2 tys. piosenek, zmarł 15 marca 2017 r. w wieku 76 lat.

wd

* * *

Kraków

Order Orła Białego dla kard. Jaworskiego

Kard. Marian Jaworski otrzymał Order Orła Białego: „W uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii”. – To bardzo ważny moment dla budowania pewnej opowieści o historii Rzeczypospolitej, o tym, jak odzyskiwała siłę – powiedział prezydent RP Andrzej Duda 13 marca br., gdy wręczał order kard. Jaworskiemu. Prezydent przypomniał drogę Kardynała od czasu, gdy we Lwowie został klerykiem, a chwilę później musiał opuścić rodzinne strony i wraz z abp. Eugeniuszem Baziakiem przenieść się do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Krakowa. Jak zaznaczył prezydent Duda, 17 lat posługi abp. Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas „spektakularnego sukcesu” i odradzania się Kościoła, bo gdy duchowny zaczynał swoją misję, było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył – księży było 490, parafii – 290. Funkcjonowały 122 domy zakonne i 7 seminariów duchownych. Przypomniał też, że m.in. za to kard. Jaworski został odznaczony przez dwóch kolejnych prezydentów Ukrainy Orderami Jarosława Mądrego.

Reklama

Marta Mastyło

* * *

Warszawa

Posiedzenie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Katolickie pisma dla dzieci, współpraca rozgłośni diecezjalnych skupionych w Spółce Producenckiej Plus Polska oraz Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, a także kwestia szybkiego reagowania przez media katolickie – to główne tematy spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się w Warszawie 15 marca br. Obradom przewodniczył abp Wacław Depo, stojący na czele rady. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele redakcji i dyrektorzy czasopism katolickich adresowanych do najmłodszych czytelników. Obecni byli ojcowie paulini z Jasnej Góry, którzy zaprezentowali inicjatywę zorganizowania „Dnia Dziecka u Królowej” z udziałem redaktorów pism katolickich dla dzieci i młodzieży oraz ich czytelników.

KAI

* * *

Weź i czytaj!

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się 30 kwietnia br. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacji Dabar. Jej celem jest refleksja nad wybranym fragmentem słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z Listu św. Pawła do Galatów.

Wydarzenie, którego hasło brzmi: „Weź i czytaj!”, ma charakter ogólnopolski i będzie przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach, a w miarę możliwości także w świeckich instytucjach, stowarzyszeniach, placówkach dydaktyczno-wychowawczych, organizacjach i ruchach.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Prawość wywodzi się z prawdy. Im człowiek więcej ma w sobie ducha prawdy, tym więcej ma prawości.

* * *

Krótko

• W Sejmie działa Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia. W jego prace włączyło się 10 parlamentarzystów z różnych ugrupowań i klubów.

• Rządowy projekt nowelizacji Ustawy o służbie zagranicznej jest już gotowy. Gdy wejdzie w życie, wygaśnie stosunek pracy byłych pracowników i współpracowników służb PRL zatrudnionych do dziś w MSZ.

• Posłowie, którzy podpisali się pod projektem okolicznościowej uchwały, mającej uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich, uważają, że przesłanie fatimskiego orędzia Matki Bożej jest nadal aktualne. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną Polski, nabiera ono szczególnego znaczenia również dla naszej Ojczyzny” – stwierdzili.

Reklama

• Centralny port lotniczy powstanie między Łodzią a Warszawą. Taki projekt został przyjęty przez rząd Beaty Szydło. Budowa lotniska, które skomunikuje Polskę z całym światem, potrwa ponad 10 lat.

• Katar został strategicznym partnerem PGNiG w kwestii dostaw gazu. Polska firma podpisała umowę, która dwukrotnie zwiększy import skroplonego gazu LNG z tego kraju Zatoki Perskiej.

• Polacy wypowiedzieli się na temat ogólnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W sondażu CBOS negatywnie oceniło go 51 proc. ankietowanych, 36 proc. ma pozytywną opinię. Tylko 4 proc. Polaków uważa, że orzekając wyroki, sędziowie nie podlegają żadnym naciskom z zewnątrz.

• Na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, ale również na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie IPN będzie poszukiwał szczątków ofiar komunizmu – Żołnierzy Wyklętych. Prace na Bródnie rozpoczną się już na początku kwietnia br., na Łączce – 18 kwietnia.

• Wojciech Młynarski, znany poeta, autor tekstów piosenek i ich wykonawca, zmarł 15 marca br. w wieku 76 lat.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję