Reklama

Polska

Europa Chrystusa

Zainicjowany przez ks. inf. Ireneusza Skubisia Ruch „Europa Christi” zaowocował pielgrzymką na Jasną Górę w intencji powrotu do chrześcijańskich korzeni Europy i rychłej beatyfikacji sług Bożych Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana oraz międzynarodowym sympozjum na UKSW w Warszawie na temat wartości budujących zjednoczoną Europę

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 10-11

[ TEMATY ]

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Ruchowi „Europa Christi”patronują ojcowie założyciele wspólnoty europejskiej – słudzy Boży Alcide de Gasperi i Robert Schuman. To w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze „świętych w garniturach” modlono się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 11-12 marca br.

Powrócić do Chrystusa

Najpierw uczestnicy pielgrzymki Ruchu „Europa Christi” oraz Instytutu Myśli Schumana zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim. W rozważaniu apelowym abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odwołał się do obecnej sytuacji w Europie, tak dalekiej od wartości, na których budowali wspólnotę europejską ojcowie założyciele. – Dziś coraz więcej ludzi odkrywa bolesne zdarzenie, że tzw. nowoczesna Europa wycofała się z zasad, którymi kierowali się twórcy procesu integracji. Zaproponowano bowiem zerwanie więzi człowieka z jego miejscem urodzenia, jego krajem, zerwanie z poprzednimi pokoleniami i wyśmiewanie jego tradycji i wartości opartych na Dekalogu. Przykładem, aż nadto bolesnym, są koncepcja tzw. płynnej tożsamości – gender czy pojęcie „post-prawda”, zakładające, że wszystko jest wytworem kulturowym. Przed taką rzeczywistością proroczo przestrzegał św. Jan Paweł II, mówiąc, że jeśli Europa nie powróci do Chrystusa i tablicy wartości z Nim związanych, jej mieszkańcy będą mieli poczucie bycia obcymi we własnej historii i kulturze – powiedział abp Depo.

Założyciele zjednoczonej Europy

Reklama

W niedzielę 12 marca pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Ryszard Karpiński – biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i ks. inf. Ireneusz Skubiś – promotor Ruchu „Europa Christi”. W homilii bp Miziński przypomniał sylwetki ojców założycieli wspólnoty europejskiej: – Alcide de Gasperi był głęboko wierzącym katolikiem i wielokrotnie publicznie podkreślał swoje przywiązanie do wiary i Kościoła. Propagował różnorodne inicjatywy na rzecz zjednoczonej Europy, szukał inspiracji w Piśmie Świętym i postrzegał zaangażowanie w politykę jako służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Robert Schuman był gorliwym katolikiem, stosującym na co dzień ewangeliczne zasady zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności politycznej. (...) „Święty w garniturze”, który za zasadę życia gospodarczego uważał wskazania katolickiej nauki społecznej i dążył do zbudowania wspólnoty narodów opartej na wartościach chrześcijańskich. (...) Słudzy Boży chcieli zbudować Europę ojczyzn oraz wartości międzyludzkich. Wprowadzali w życie to, co zaistniało potem we wskazaniach Soboru Watykańskiego II, zgodnie z którym zadaniem ludzi świeckich z tytułu ich własnego powołania jest szukanie królestwa Bożego przez zajmowanie się sprawami świeckimi i kierowanie nimi po myśli Bożej. Dlatego też w swojej działalności politycznej często odwoływali się do Boga i chrześcijańskich wartości – podkreślił bp Miziński.

Debata o korzeniach Europy

Dalsza część pielgrzymki odbywała się w Auli o. Kordeckiego. Spotkanie prowadził prezes Instytutu Myśli Schumana – prof. dr hab. Zbigniew Krysiak. Zebrani wysłuchali wykładu postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana – o. prof. Bernarda Ardury, norbertanina, który zaprezentował sylwetkę Roberta Schumana – chrześcijanina w służbie wspólnego dobra, oraz wystąpienia ks. prof. Tadeusza Guza, który mówił o powrocie Europy do chrześcijańskich korzeni przez naśladowanie postawy Roberta Schumana. Z kolei Armando Tarullo z Fundacji „Alcide de Gasperi” w Rzymie przywołał postać tego włoskiego polityka na tle jego służby ojczyźnie, Kościołowi i Europie.

Przybyły na pielgrzymkę Ruchu „Europa Christi” sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki mówił o obecnym kształcie Europy, dalekim od zamierzeń ojców założycieli. – Spotkaliśmy się z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia po to, żeby z jednej strony modlić się o rychłą beatyfikację sług Bożych Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego, z drugiej zaś – by wymienić myśli o tym, jak powinna wyglądać Europa, która służyłaby wszystkim swoim mieszkańcom, zarówno pod względem materialnym, bezpieczeństwa krajów, jak i pod względem duchowym – powiedział. Bp Miziński podziękował za Ruch „Europa Christi”, za zgłębianie myśli ojców założycieli i szukanie w nich podstaw budowania prawa z poszanowaniem godności i sprawiedliwości społecznej. – Spotkanie na Jasnej Górze to czas inspiracji i promocji ruchu, by Europa była „Christi” – podkreślił. Bp Karpiński przywołał swoją wizytę w 1997 r. w Gibraltarze, w sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy, gdy odbywała się tam uroczystość ponownego poświęcenia Europy Matce Bożej.

Reklama

Refleksją o działalności Grupy Schumana w parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie dzielił się proboszcz tej parafii ks. Zygmunt Berdychowski. O swoich spotkaniach z myślą Roberta Schumana mówili przedstawiciele Grup Schumana z: Podkarpacia, Wielkopolski, Mazowsza, Łódzkiego, Lubelskiego, Małopolski i ze Świętokrzyskiego.

Europejskie poruszenie

Ks. Skubiś zaprosił uczestników pielgrzymki na sympozjum do Warszawy oraz przedstawił najnowszą inicjatywę ruchu – periodyk „Europa Christi”, który ma być wydawany w kilku wersjach językowych. Pismo w zamyśle wydawców będzie przekazywane gratisowo do najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. – W imię Boga rozpoczynamy wielkie europejskie poruszenie dotyczące nie tyle polityki, ile kultury europejskiej, która bazuje na chrześcijaństwie i taką – chrześcijańską Europę chce budować. Europa zapomniała o swoich korzeniach. Masoni, neomarksiści, środowiska wrogie Kościołowi upowszechniają książki i filmy atakujące chrześcijaństwo. Tworzone są prawa mające na celu walkę z chrześcijaństwem, deprecjonujące małżeństwo, wychowanie dzieci, odbierające prawo do życia nienarodzonym, chorym i starym, sprzeciwiające się zasadom prawa naturalnego. My, katolicy Europy, musimy się policzyć, by wrogowie chrześcijaństwa nie narzucali nam swoich praw. Pomogą nam w tym święci Europy.

Ruch „Europa Christi” sformułował list do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o rychłą beatyfikację Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziesięć utworów jedno przesłanie

Ty w obronie mojej stój
Moje życie dał mi Bóg
Nawet jeśli boisz się, nawet jeśli tracisz sens
Wiedz, że zawsze będę kochać Cię
(V Nie zabijaj, Piotr Łukaszewski)

Naszym stałym czytelnikom projekt Decalogue jest już dobrze znany. Oprócz płyty muzycznej pod tym samym tytułem do projektu zaliczymy wyprawy górskie z tablicami Dziesięciu przykazań na Synaj czy też na Mont Blanc. Każda z tych inicjatyw miała przypominać o Dziesięciu Bożych przykazaniach, które Pan Bóg przez Mojżesza zostawił nam wszystkim, a o których wielu dziś zapomniało. Od ich przestrzegania bądź nie zależy jakość naszego indywidualnego życia, ale też globalnego. Niebawem w Rzeszowie odbędzie się jeden z punktów programu kongresu Ruchu „Europa Christi”, którego celem jest przywrócenie w Europie podstawowych wartości opartych na Ewangelii i Dekalogu.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję