Reklama

Polska

Europa Chrystusa

Zainicjowany przez ks. inf. Ireneusza Skubisia Ruch „Europa Christi” zaowocował pielgrzymką na Jasną Górę w intencji powrotu do chrześcijańskich korzeni Europy i rychłej beatyfikacji sług Bożych Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana oraz międzynarodowym sympozjum na UKSW w Warszawie na temat wartości budujących zjednoczoną Europę

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 10-11

[ TEMATY ]

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Ruchowi „Europa Christi”patronują ojcowie założyciele wspólnoty europejskiej – słudzy Boży Alcide de Gasperi i Robert Schuman. To w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze „świętych w garniturach” modlono się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 11-12 marca br.

Powrócić do Chrystusa

Najpierw uczestnicy pielgrzymki Ruchu „Europa Christi” oraz Instytutu Myśli Schumana zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim. W rozważaniu apelowym abp Wacław Depo – metropolita częstochowski odwołał się do obecnej sytuacji w Europie, tak dalekiej od wartości, na których budowali wspólnotę europejską ojcowie założyciele. – Dziś coraz więcej ludzi odkrywa bolesne zdarzenie, że tzw. nowoczesna Europa wycofała się z zasad, którymi kierowali się twórcy procesu integracji. Zaproponowano bowiem zerwanie więzi człowieka z jego miejscem urodzenia, jego krajem, zerwanie z poprzednimi pokoleniami i wyśmiewanie jego tradycji i wartości opartych na Dekalogu. Przykładem, aż nadto bolesnym, są koncepcja tzw. płynnej tożsamości – gender czy pojęcie „post-prawda”, zakładające, że wszystko jest wytworem kulturowym. Przed taką rzeczywistością proroczo przestrzegał św. Jan Paweł II, mówiąc, że jeśli Europa nie powróci do Chrystusa i tablicy wartości z Nim związanych, jej mieszkańcy będą mieli poczucie bycia obcymi we własnej historii i kulturze – powiedział abp Depo.

Założyciele zjednoczonej Europy

W niedzielę 12 marca pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Ryszard Karpiński – biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i ks. inf. Ireneusz Skubiś – promotor Ruchu „Europa Christi”. W homilii bp Miziński przypomniał sylwetki ojców założycieli wspólnoty europejskiej: – Alcide de Gasperi był głęboko wierzącym katolikiem i wielokrotnie publicznie podkreślał swoje przywiązanie do wiary i Kościoła. Propagował różnorodne inicjatywy na rzecz zjednoczonej Europy, szukał inspiracji w Piśmie Świętym i postrzegał zaangażowanie w politykę jako służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Robert Schuman był gorliwym katolikiem, stosującym na co dzień ewangeliczne zasady zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności politycznej. (...) „Święty w garniturze”, który za zasadę życia gospodarczego uważał wskazania katolickiej nauki społecznej i dążył do zbudowania wspólnoty narodów opartej na wartościach chrześcijańskich. (...) Słudzy Boży chcieli zbudować Europę ojczyzn oraz wartości międzyludzkich. Wprowadzali w życie to, co zaistniało potem we wskazaniach Soboru Watykańskiego II, zgodnie z którym zadaniem ludzi świeckich z tytułu ich własnego powołania jest szukanie królestwa Bożego przez zajmowanie się sprawami świeckimi i kierowanie nimi po myśli Bożej. Dlatego też w swojej działalności politycznej często odwoływali się do Boga i chrześcijańskich wartości – podkreślił bp Miziński.

Reklama

Debata o korzeniach Europy

Dalsza część pielgrzymki odbywała się w Auli o. Kordeckiego. Spotkanie prowadził prezes Instytutu Myśli Schumana – prof. dr hab. Zbigniew Krysiak. Zebrani wysłuchali wykładu postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana – o. prof. Bernarda Ardury, norbertanina, który zaprezentował sylwetkę Roberta Schumana – chrześcijanina w służbie wspólnego dobra, oraz wystąpienia ks. prof. Tadeusza Guza, który mówił o powrocie Europy do chrześcijańskich korzeni przez naśladowanie postawy Roberta Schumana. Z kolei Armando Tarullo z Fundacji „Alcide de Gasperi” w Rzymie przywołał postać tego włoskiego polityka na tle jego służby ojczyźnie, Kościołowi i Europie.

Przybyły na pielgrzymkę Ruchu „Europa Christi” sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki mówił o obecnym kształcie Europy, dalekim od zamierzeń ojców założycieli. – Spotkaliśmy się z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia po to, żeby z jednej strony modlić się o rychłą beatyfikację sług Bożych Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego, z drugiej zaś – by wymienić myśli o tym, jak powinna wyglądać Europa, która służyłaby wszystkim swoim mieszkańcom, zarówno pod względem materialnym, bezpieczeństwa krajów, jak i pod względem duchowym – powiedział. Bp Miziński podziękował za Ruch „Europa Christi”, za zgłębianie myśli ojców założycieli i szukanie w nich podstaw budowania prawa z poszanowaniem godności i sprawiedliwości społecznej. – Spotkanie na Jasnej Górze to czas inspiracji i promocji ruchu, by Europa była „Christi” – podkreślił. Bp Karpiński przywołał swoją wizytę w 1997 r. w Gibraltarze, w sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy, gdy odbywała się tam uroczystość ponownego poświęcenia Europy Matce Bożej.

Reklama

Refleksją o działalności Grupy Schumana w parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie dzielił się proboszcz tej parafii ks. Zygmunt Berdychowski. O swoich spotkaniach z myślą Roberta Schumana mówili przedstawiciele Grup Schumana z: Podkarpacia, Wielkopolski, Mazowsza, Łódzkiego, Lubelskiego, Małopolski i ze Świętokrzyskiego.

Europejskie poruszenie

Ks. Skubiś zaprosił uczestników pielgrzymki na sympozjum do Warszawy oraz przedstawił najnowszą inicjatywę ruchu – periodyk „Europa Christi”, który ma być wydawany w kilku wersjach językowych. Pismo w zamyśle wydawców będzie przekazywane gratisowo do najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. – W imię Boga rozpoczynamy wielkie europejskie poruszenie dotyczące nie tyle polityki, ile kultury europejskiej, która bazuje na chrześcijaństwie i taką – chrześcijańską Europę chce budować. Europa zapomniała o swoich korzeniach. Masoni, neomarksiści, środowiska wrogie Kościołowi upowszechniają książki i filmy atakujące chrześcijaństwo. Tworzone są prawa mające na celu walkę z chrześcijaństwem, deprecjonujące małżeństwo, wychowanie dzieci, odbierające prawo do życia nienarodzonym, chorym i starym, sprzeciwiające się zasadom prawa naturalnego. My, katolicy Europy, musimy się policzyć, by wrogowie chrześcijaństwa nie narzucali nam swoich praw. Pomogą nam w tym święci Europy.

Ruch „Europa Christi” sformułował list do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o rychłą beatyfikację Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o Europę Chrystusa

Niedziela rzeszowska 43/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Europa Christi

Marian Salwik

Finał koncertu „Dekalog – 10 słów”

Finał koncertu „Dekalog – 10 słów”

W dniach 15-16 października II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” zawitał do Rzeszowa, a dokładnie do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Rzeszów i ziemię rzeszowską spotkało szczególne wyróżnienie, bo obrady Kongresu z udziałem abp. Adama Szala – metropolity przemyskiego, bp Stanisława Jamrozka z Przemyśla i bp. Jana Wątroby – ordynariusza rzeszowskiego odbywały się w przeddzień i w sam dzień 40. rocznicy pamiętnego konklawe z 16 października 1978 r. Do wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka nawiązywało hasło Kongresu: „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”

Dzień pierwszy – „Młodzi w Europie”

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję