Reklama

Watykan

Watykan: kto zostanie kardynałem?

Ogłoszona 11 grudnia w Rzymie zapowiedź zwołania konsystorza dla kreowania nowych kardynałów rodzi pytanie o to, kogo Ojciec Święty zechce mianować. Należy przypomnieć, że ustanawia ich w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski. Podstawowe obowiązki i przywileje kardynałów to udział w konklawe, gdy zajdzie taka potrzeba, oraz wspieranie papieża w jego trosce o Kościół powszechny.

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

14 lutego 2015, czyli w dniu zapowiadanego konsystorza, Kolegium Kardynalskie będzie liczyło - jeśli żaden z elektorów nie umrze wcześniej - 110 członków poniżej 80. roku życia, upoważnionych do wyboru papieża. Zachowując postanowienia Pawła VI w ewentualnym konklawe może brać udział najwyżej 120 purpuratów, co oznacza, że liczba nowo mianowanych kardynałów-elektorów nie powinna przekraczać 10. Z drugiej strony zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI kilkakrotnie przekraczali ten próg, gdy jednak dochodziło do konklawe, liczba potencjalnych wyborców mieściła się w ustalonych wcześniej ramach.

Wśród najbliższych współpracowników Ojca Świętego w Kurii Rzymskiej można spodziewać się jednej-dwóch nominacji. Należy bowiem pamiętać, że trwa obecnie proces reform i zapewne biretu kardynalskiego nie otrzyma żaden z przewodniczących papieskich rad.

Natomiast poważnym kandydatem do purpury jest nowy prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej Francuz abp Dominique François Joseph Mamberti (obecnie 62 lata), mianowany na to stanowisko 8 listopada br. Być może w gronie tym znajdzie się również jego rodak - archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Jean-Louis Brugues OP (71).

Można się też spodziewać, że do Kolegium Kardynalskiego włączeni zostaną arcybiskupi-metropolici ważnych miast. Wśród patriarchów duże szanse mają niewątpliwie abp Louis Sako, patriarcha Babilonii dla chaldejczyków (Irak; 66 lat) oraz dwaj patriarchowie zachodni: Lizbony - abp Manuel José Macário do Nascimento Clemente (66) i Wenecji - Francesco Moraglia (61).

W Ameryce Południowej kandydatami do purpury są arcybiskupi: stolicy Montevideo - Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (55) i Asunción (Paragwaj) - również salezjanin abp Edmundo Ponziano Valenzuela Mellid (70). W Ameryce Północnej nowymi kardynałami mają szanse zostać: arcybiskup Chicago - Blase Joseph Cupich (65) i gospodarz przyszłorocznego Światowego Spotkania Rodzin, arcybiskup Filadelfii - Charles Chaput OFM Cap (70).

Reklama

Z Azji w Kolegium Kardynalskim mogą się znaleźć dwaj arcybiskupi wietnamscy: Paul Nguyen Thai Nhom OP (76) z Hanoi i Paul Bui Văn Đ?c (70) z Miasta Ho Chi Minha (Sajgonu), a także arcybiskup Tokio - Peter Takeo Okada (73) i abp Joseph Coutts (69) z Karaczi w Pakistanie. Z Australii szansę na biret ma nowy arcybiskup Sydney - Anthony Colin Joseph Fisher OP (54).

Możliwe są także birety kardynalskie dla biskupów europejskich. We Włoszech jednym z kandydatów jest metropolita Turynu abp Cesare Nosiglia (70). Także w Hiszpanii purpury nie mają jeszcze arcybiskupi dwóch diecezji „kardynalskich”: Madrytu - Carlos Osoro Sierra (69) i prymasowskiego Toledo - Braulio Rodríguez Plaza (70). W Irlandii kandydatami są: prymas całej Irlandii, arcybiskup Armagh - Eamon Martin (53) i prymas Irlandii, arcybiskup Dublina - Diarmuid Martin (69).

Z Europy Środkowo-Wschodniej kardynałami mogą zostać dwaj hierarchowie z Ukrainy: greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk (44) i łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki (53). Inni kandydaci do purpury kardynalskiej z tego regionu to metropolici: bratysławski - abp Stanislav Zvolenský (56), mińsko-mohylewski - abp Tadeusz Kondrusiewicz (68) i ryski - abp Zbigniew Stankiewicz (59). Być może też po wieloletniej przerwie kapelusz kardynalski otrzyma prymas Polski, metropolita gnieźnieński Wojciech Polak, który 19 grudnia br. skończy dopiero 50 lat.

Ponadto należy pamiętać, że tradycyjnie papieże mianują kardynałami duchownych szczególnie zasłużonych dla Kościoła, którzy przekroczyli już 80. rok życia. Tutaj watykanistom najtrudniej wytypować kandydatów do purpury. Wiadomo jedynie, że nazwiska wszystkich nowych członków Kolegium Kardynalskiego będą znane na początku stycznia. Może to nastąpić 6. tego miesiąca - w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas modlitwy Anioł Pański, nazajutrz – 7, w czasie audiencji ogólnej, w następną niedzielę – 11. (kolejny Anioł Pański) czy w następną środę – 14 stycznia podczas audiencji ogólnej. Ten ostatni termin wydaje się najbardziej prawdopodobny, gdyż będzie dokładnie na miesiąc przed zapowiadanym konsystorzem.

2014-12-11 19:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: otwarto drogę do beatyfikacji Włoszki i czterech męczenników hiszpańskich

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

29 września 2020 r. Ojciec Święty Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretów dotyczących cudu i męczeństwa, otwierających drogę do beatyfikacji Włoszki oraz czterech męczenników z okresu wojny domowej w Hiszpanii – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dekrety te dotyczą:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję