Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Sympozjum o ks. Blachnickim

W gmachu bielskiej kurii 9 marca odbyło się sympozjum pt. „Wizja pastoralna ks. Franciszka Blachnickiego wczoraj i dziś”. Zainicjowało ono świętowanie jubileuszu 25-lecie istnienia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. W programie znalazło się szereg wykładów, które wygłosili: bp Adam Wodarczyk, dr hab. Aleksander Bańka, ks. dr hab. Bogdan Biela, ks. lic. Marcin Loretz, ks. dr Marek Sędek oraz ks. dr Przemysław Sawa. Swoje wystąpienia mieli również były i obecny moderator ruchu, ks. prał. Marcin Aleksy oraz ks. Ryszard Piętka.

Reklama

Bp Wodarczyk mówił o profetycznej intuicji założyciela Oazy. Powołując się na autobiograficzną publikację „Droga do Damaszku”, wspomniał o nawróceniu, którego doświadczył ks. Blachnicki w celi śmierci. – Ten przyszły prorok zostaje przemieniony światłem Bożej łaski tak jak Szaweł pod Damaszkiem – zaznaczył. W dalszej części swego wywodu Biskup wskazał na wnikliwe przewidywania ks. Blachnickiego co do zagrożeń związanych z materializmem i hedonizmem, oraz jego prorockiej zapowiedzi upadku bloku komunistycznego wygłoszonej w chwili wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ale przede wszystkim wskazał na znacznie wyprzedzającej swój czas idei Kościoła rozumianej jako zgromadzenie wspólnoty wspólnot, na której oparł program duszpasterski.

Na koniec Biskup zadając retoryczne pytanie: „Czy Oaza się skończyła?”, odpowiedział, że nie, bo jej największa misja dopiero się rozpoczyna, tak w Polsce, jak i na świecie. Zaznaczył przy tym, że jest to pokłosie proroczej intuicji ks. Blachnickiego, który „widział dalej, głębiej i ponazywał rzeczy, które my dziś widzimy jako przedmiot walki duchowej czy rzeczywistość”.

W wystąpieniu zamykającym sympozjum ks. Marek Sądek odniósł się do wyzwań stojących obecnie przed Oazą. Wśród nich wymienił nową antropologię, której cechą rozpoznawczą jest kwestionowanie tradycyjnych wzorców dotyczących rodziny, małżeństwa czy płciowości, oraz duchową apatię świata zachodniego, nieczułego na bodźce religijne.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradnik rodzinny

Niedziela sandomierska 19/2017, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rodzina

sympozjum

Amoris laetitia

Ks. Adam Stachowicz

Eucharystia rozpoczynająca sympozjum

Eucharystia rozpoczynająca sympozjum

O istotności roli, jaką odgrywa rodzina, nikogo nie trzeba przekonywać. Dziś, gdy w naszej ojczyźnie coraz więcej małżeństw się rozpada, prawdy zawarte w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia” stają się bardzo aktualne. – Wiele osób, w tym teologów, po przeczytaniu tego dokumentu mówi, że to poradnik rodzinny, który powinien być w każdym domu. Jego walorem jest prosty, zrozumiały język oraz aktualność tematyki. Papież tym dokumentem stara się otworzyć drzwi do duszpasterstwa pozytywnego, gościnnego, umożliwiającego stopniowe pogłębianie wymagań Ewangelii. Papież Franciszek podkreśla, że główny wkład do duszpasterstwa rodzin wnoszony jest przez parafię, dlatego nasze sympozjum koncentruje się właśnie na tej tematyce – poinformował ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w diecezji sandomierskiej.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję