Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Sympozjum o ks. Blachnickim

W gmachu bielskiej kurii 9 marca odbyło się sympozjum pt. „Wizja pastoralna ks. Franciszka Blachnickiego wczoraj i dziś”. Zainicjowało ono świętowanie jubileuszu 25-lecie istnienia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. W programie znalazło się szereg wykładów, które wygłosili: bp Adam Wodarczyk, dr hab. Aleksander Bańka, ks. dr hab. Bogdan Biela, ks. lic. Marcin Loretz, ks. dr Marek Sędek oraz ks. dr Przemysław Sawa. Swoje wystąpienia mieli również były i obecny moderator ruchu, ks. prał. Marcin Aleksy oraz ks. Ryszard Piętka.

Bp Wodarczyk mówił o profetycznej intuicji założyciela Oazy. Powołując się na autobiograficzną publikację „Droga do Damaszku”, wspomniał o nawróceniu, którego doświadczył ks. Blachnicki w celi śmierci. – Ten przyszły prorok zostaje przemieniony światłem Bożej łaski tak jak Szaweł pod Damaszkiem – zaznaczył. W dalszej części swego wywodu Biskup wskazał na wnikliwe przewidywania ks. Blachnickiego co do zagrożeń związanych z materializmem i hedonizmem, oraz jego prorockiej zapowiedzi upadku bloku komunistycznego wygłoszonej w chwili wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ale przede wszystkim wskazał na znacznie wyprzedzającej swój czas idei Kościoła rozumianej jako zgromadzenie wspólnoty wspólnot, na której oparł program duszpasterski.

Na koniec Biskup zadając retoryczne pytanie: „Czy Oaza się skończyła?”, odpowiedział, że nie, bo jej największa misja dopiero się rozpoczyna, tak w Polsce, jak i na świecie. Zaznaczył przy tym, że jest to pokłosie proroczej intuicji ks. Blachnickiego, który „widział dalej, głębiej i ponazywał rzeczy, które my dziś widzimy jako przedmiot walki duchowej czy rzeczywistość”.

W wystąpieniu zamykającym sympozjum ks. Marek Sądek odniósł się do wyzwań stojących obecnie przed Oazą. Wśród nich wymienił nową antropologię, której cechą rozpoznawczą jest kwestionowanie tradycyjnych wzorców dotyczących rodziny, małżeństwa czy płciowości, oraz duchową apatię świata zachodniego, nieczułego na bodźce religijne.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły, trzeciego biskupa częstochowskiego

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

sympozjum

Ks. Mariusz Frukacz

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Świętej Rodziny oraz sesja naukowa w auli parafii katedralnej złożyły się na obchody 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły (1916-1984), trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej, w latach 1964-84, które odbyły się w Częstochowie 13 maja z inicjatywy ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję