Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz metropolii częstochowskiej

W 1992 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” została ustanowiona nowa administracja Kościoła w Polsce, m.in. powstała metropolia i zarazem archidiecezja częstochowska, która 25 marca br. świętuje 25-lecie istnienia

Z okazji srebrnego jubileuszu powołania do istnienia metropolii częstochowskiej abp Wacław Depo zaprosił kapłanów, siostry zakonne i wszystkich wiernych do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie na dziękczynną Mszę św. za naszą archidiecezję w sobotę 25 marca o godz. 18. Przed ćwierćwieczem powstało bowiem w Polsce 8 nowych metropolii (przemyska obrządku łacińskiego, szczecińsko-kamieńska, gdańska, warmińska, białostocka, częstochowska, katowicka i lubelska) oraz nowe diecezje (łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska). Ich utworzenie spowodowało zmiany wielkości i granic pozostałych istniejących diecezji. Zmienione zostały także nazwy diecezji (sandomierskiej, pelplińskiej i zielonogórsko-gorzowskiej). Pięciu dotychczasowym metropoliom (gnieźnieńska, warszawska, poznańska, krakowska i wrocławska) nadano nową strukturę. Diecezję łódzką podniesiono do rangi archidiecezji. Rozwiązana została unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji poznańskiej oraz istniejąca od 1948 r. unia personalna archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Archidiecezja częstochowska zaś to dawna diecezja częstochowska, która z racji, że powstała metropolia lub też – jak kto woli – częstochowska prowincja kościelna, ma tytuł archidiecezji, czyli jest pierwszą diecezją metropolii. Dlatego też biskupstwo przyjęło od tamtej chwili nazwę arcybiskupstwa, a pierwszym naszym arcybiskupem został abp Stanisław Nowak.

Do metropolii częstochowskiej weszły nowo utworzone diecezje: radomska i sosnowiecka. Pierwszymi biskupami tych diecezji byli bp Edward Materski i bp Adam Śmigielski. Obecnie w Radomiu ordynariuszem jest bp Henryk Tomasik, a w Sosnowcu – bp Grzegorz Kaszak.

Metropolitą częstochowskim jest obecnie abp Wacław Depo, który w swoim pasterskim słowie do wiernych pisał przed tygodniem, że „troska i odpowiedzialność biskupa i każdego wierzącego za Kościół każe nam także patrzeć w przyszłość” i że choć „cieszymy się licznymi zgromadzeniami zakonnymi, liczbą prawie 700 księży oraz siecią licznych parafii, kościołów i kaplic”, to jednak „z niepokojem patrzymy na spadającą liczbę kleryków naszego seminarium i pytamy, czy w przyszłości nie braknie nam szafarzy sakramentów świętych?”. Odnosząc się do słów Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Łukasza: „Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (10, 2), Ojciec Kościoła częstochowskiego zachęca do wielkiej modlitwy o powołania. Okazją do tego jest z pewnością inicjatywa papieża Franciszka „24 godziny dla Pana”. Polega ona na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej archidiecezji wydarzenia te mają miejsce w następujących świątyniach: w regionie częstochowskim w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie; w regionie radomszczańskim w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku; w regionie wieluńskim w kościele kolegiackim pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu; w regionie zawierciańskim w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Nabożeństwo w tych kościołach rozpoczyna się Eucharystią w piątek 24 marca o godz. 18, a po niej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania bez przerwy aż do godz. 18 następnego dnia.

Abp Wacław Depo zaprasza do archikatedry w sobotę 25 marca o godz. 18 na Mszę św. za metropolię częstochowską

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odznaczenie dla s. Janiny Więcek

Niedziela częstochowska 13/2013, str. 4

[ TEMATY ]

archidiecezja

Ks. Mariusz Frukacz

S. Janina Więcek wraz z Metropolitą Częstochowskim i Siostrą Przełożoną

S. Janina Więcek wraz z Metropolitą Częstochowskim i Siostrą Przełożoną

Siostra Janina Więcek, służebniczka, wieloletnia sekretarka częstochowskich biskupów otrzymała 16 marca z rąk abp. Wacława Depo papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” s. Więcek nadał papież Benedykt XVI 20 lutego 2013 r.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję