Reklama

Niedziela Małopolska

Skorzystaj!

Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie Wielkiego Postu i Wielkanocny. Są przygotowaniem do świąt, momentem inspiracji i wzrostu, okazją do nawrócenia. Rekolekcje. Gdzie jeszcze można wziąć w nich udział w Małopolsce?

Niedziela małopolska 13/2017, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

Sala na Górze FB

Dyskusja o dogmatach z ks. Grzegorzem Strzelczykiem

Dyskusja o dogmatach z ks. Grzegorzem Strzelczykiem

Odbywają się w parafiach, domach rekolekcyjnych, ośrodkach akademickich – bywają klasyczne, ale są też z udziałem osób świeckich, tematyczne, z dodatkowymi nabożeństwami i modlitwami.

Z rozmachem w Krakowie

W Krakowie mamy szczęście – zjeżdżają się do nas znani rekolekcjoniści. Zwłaszcza w centrum miasta, ale nie tylko, można wybierać w ofercie rekolekcji wielkopostnych. Przed nami jeszcze chociażby odnowa duchowa w kościele Mariackim, ambitna, bo trwająca nie trzy dni, lecz sześć (2-7 kwietnia). No i temat niebanalny: „Kościół – niełatwa miłość. Reko­lek­cje o tym, jak Bóg się powie­rzył grzesz­ni­kom”. Wygłosi je ks. dr Grze­go­rz Strzel­czyk – chry­sto­log, współ­za­ło­ży­ciel kana­łu boska?.tv, dyrek­tor Ośrod­ka For­ma­cji Dia­ko­nów Sta­ły­ch Archi­die­ce­zji Kato­wic­kiej.

Reklama

Nauki głoszone będą w czasie niedzielnych Mszy św. (godz. 8, 9, 10, 11.15, 12, 13, 18.30), a od poniedziałku do piątku w trakcie Mszy św. o godz. 10 i 18.30. Dodatkowo, po wieczornej Eucharystii (podczas której śpiewa schola Mariacka) przewidziano konferencję. Do udziału w wydarzeniu zachęca m.in. kantor bazyliki, Paweł Kisiel: – Ks. Grzegorz to pierwsza liga wśród rekolekcjonistów: z jednej strony bardzo inteligentny i zdolny dogmatyk, a z drugiej – człowiek mocno stąpający po ziemi, inicjator wielu akcji, projektów duszpastersko-ewangelizacyjnych. Dodatkowym atutem rekolekcji mariackich jest ich sześciodniowy cykl. Cztery dni to ciągle zadyszka, a sześć wyrabia już nawyk, podejmujemy konkretny wysiłek – dzieli się kantor.

– Głęboką wiedzę teologiczną ks. Strzelczyk potrafi przekładać na praktykę, jest konsekwentny i skuteczny. Nie boi się dialogu i konfrontacji z osobami o innych poglądach, np. z prof. Vetulanim, któremu tłumaczył, czemu Bóg to nie mit. Jest doskonałym obserwatorem ludzi i świata (co widać po robionych przez niego zdjęciach przyrody czy portretach). Ma duży dystans do siebie (patrz: jego broda) i świetne poczucie humoru. Dla mnie wielki autorytet, choć i kolega z górskich szlaków. Warto podkreślić, że był sekretarzem synodu archidiecezji katowickiej, gdzie organizował prace duchownych i świeckich. I może coś nam o tym powie? – dodaje osoba wybierająca się na wydarzenie.

Z Galileą w Tarnowcu

– Od czasu do czasu trzeba głębiej wejść w problematykę rekolekcji i przygotowania do świąt – mówi ks. Stanisław Skowron, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Tarnowcu, tuż obok Tarnowa. Ponad rok temu skontaktował się ze zmartwychwstańcem, ks. dr. Wojciechem Mleczką, i zaprosił go wraz ze Wspólnotą Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” do poprowadzenia parafialnych rekolekcji. Odbędą się one od 2 do 5 kwietnia. – Na terenie parafii mam dwie grupy z „Galilei”, działają dość aktywnie, łącznie liczą blisko 20 osób. Widziałem, jak oni się gromadzą, modlą. Członkowie wspólnoty będą dawać świadectwa – zapowiada ksiądz proboszcz.

Reklama

Duszpasterz zaprasza na te wyjątkowe rekolekcje nie tylko swoich parafian, ale i pozostałe osoby, które chcą przeżyć tego typu spotkanie. Wyjaśnia, że Msze św. w niedzielę odprawione zostaną o godz.: 8, 10, 12 i 19, a w dni powszednie o godz. 8 i 18. Spowiedź przewiedziana jest w środę w godz. 14-18.

Przedstawiciele „Galilei” dodają: – W niedzielę na każdej Mszy św. będzie nauka rekolekcyjna, pantomima i świadectwo jednej z osób ze wspólnoty. W poniedziałek przewidujemy adorację Krzyża i modlitwę o uzdrowienie zranień, we wtorek adorację Najświętszego Sakramentu, a w środę modlitwę o wylanie Ducha Świętego.

Równolegle swoje rekolekcje przeżyje miejscowa młodzież. Przez dwa dni „Galilea” będzie gościć w Zespole Szkół Publicznych w Tarnowcu, ze świadectwami i pantomimą. – Nie będzie to spotkanie „na klęcząco” – zdradza ks. Skowron. Dodaje, że przed rekolekcjami w szkole odbędą się specjalne lekcje wychowawcze. Dopiero w środę młodzież przyjdzie do świątyni, by przyjąć sakrament pojednania.

Wielkanocne w Sączu

Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie „Strych” z Nowego Sącza zaprasza natomiast do kościoła kolejowego (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa) na rekolekcje... wielkanocne! Zaczynają się w niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas Mszy św. o godz. 20. W kolejne wieczory w trakcie Eucharystii o 19.30 studenci będą zgłębiać tajemnicę Zmartwychwstania Jezusa, a pomoże im w tym zaproszony redemptorysta, ks. Maciej Plewka.

– Wszyscy organizują rekolekcje wielkopostne, a o Wielkanocy się zapomina – mówi „Niedzieli” opiekun DA „Strych” ks. Jarosław Studziński SJ. Dodaje, że w ubiegłym roku odbyły się w nowosądeckiej świątyni pierwsze wielkanocne spotkania i bardzo dobrze wypaliły!

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wróć do Ojca…

[ TEMATY ]

rekolekcje

KSM

Archiwum KSM Częstochowa

Pod tym hasłem odbyły się wielkopostne rekolekcje zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej archidiecezji. Młodzi spotkali się w weekend 15-17 marca w Skarżycach, by wysłuchać słów, które skierował do nich prowadzący rekolekcje ks. Wojciech Biś (będący zastępcą asystenta diecezjalnego KSM-u).

Jak mówią członkowie KSM-u, rekolekcje to bardzo potrzebny czas w życiu każdego człowieka. Taki weekend spędzony poza domem, z dala od hałasu dnia codziennego, szkoły i obowiązków to świetna okazja do „naładowania życiowych baterii”. Co więcej, poza tym, że był to moment odpoczynku, to przede wszystkim młodzi cieszyli się ze spotkania z Jezusem w czasie adoracji, Eucharystii i Sakramentu Pokuty i Pojednania. Wrócili napełnieni wieloma radami i cennymi wskazówkami wyniesionymi z konferencji prowadzonych przez ks. Wojciecha Bisia. KSM-owicze chętnie udają się na takie wyjazdy również dlatego, że jest to możliwość spotkania dawno niewidzianych znajomych z różnych zakątków archidiecezji. Poza przeżyciami duchowymi, był to także czas integracji, rozmów, grania w gry planszowe…

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję