Reklama

Niedziela Lubelska

Narzędzia w rękach Pana

Niedziela lubelska 13/2017, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

katecheci

Beata Nowakowska

W ramach warsztatów katecheci wykonali pomoce dydaktyczne

W ramach warsztatów
katecheci wykonali
pomoce dydaktyczne

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie we współpracy z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół SOSW zorganizował spotkanie dla katechetów uczących w szkołach specjalnych. Konferencja pt. „Idźcie i głoście… Katecheza dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością” odbyła się 18 marca z udziałem nauczycieli religii – kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich – z Bystrzycy, Chełma, Dorohuska, Hrubieszowa, Karczmisk, Lublina, Przemyśla, Puław, Strzyżowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Włodawy, Załucza i Zamościa.

Reklama

Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Gałana, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego. W homilii wygłoszonej przez proboszcza ks. Marka Otolskiego MIC katecheci usłyszeli zachętę do nieustannego otwierania się na łaskę Pana, podejmowania trudu zbliżania do Niego siebie i innych. – Bóg ma swój plan wobec każdego człowieka, przyprowadza nas do siebie, daje czas, uczy cierpliwości i pokory. Działa przez nas, przez nasze serca i ręce. Musimy pamiętać, że jesteśmy narzędziami, które prowadzą ludzi ku Bogu – mówił ks. Otolski.

W drugiej części spotkania, które odbyło się w szkole przy al. Spółdzielczości Pracy 65, doświadczeniem pracy z osobami niepełnosprawnymi dzielili się zaproszeni goście i pracownicy SOSW. Dyrektor Andrzej Berbeć przedstawił specyfikę największego po tej stronie Wisły ośrodka, który zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Z dumą opowiadał o osiągnięciach uczniów, którzy mimo ograniczeń zwyciężają w konkursach zawodowych, pokonując swoich pełnosprawnych rówieśników. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji wicedyrektora Marcina Rakowskiego, który przedstawił rolę katechezy specjalnej w kształtowaniu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Jak podkreślał, katecheza wpływa na ogół działań edukacyjnych, wychowawczych i rewalidacyjnych; integruje środowisko szkolne wokół uniwersalnych wartości. Zwrócił uwagę, że podstawowym narzędziem pracy jest sam katecheta, który, opierając się na osobowej relacji z uczniem, wywiera wpływ na jego rozwój duchowy i wzrastanie w wierze.

Katecheci z wdzięcznością przyjęli wystąpienia ks. Bogusława Suszyło, duszpasterza niepełnosprawnych archidiecezji lubelskiej, który mówił o miejscu niepełnosprawnych w Kościele, oraz Anny Mieleckiej z warszawskiej Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym, która dzieliła się doświadczeniami w przygotowaniu znacznie upośledzonych dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów pokuty, Eucharystii i bierzmowania. O swojej pracy zdominowanej przez wykorzystanie metod aktywizujących mówiła Agata Jachacz z SOSW nr 1 w Lublinie. W programie spotkania znalazły się też warsztaty; zajęcia metodą „karuzeli” nt. Wielkiego Postu i Wielkanocy poprowadzili Urszula Buglewicz, Janusz Cioczek, Agata Jachacz, Beata Nowakowska i Tomasz Stawecki, a uczniowie przygotowali misterium męki Pańskiej.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Katecheci z regiony piotrkowskiego zainaugurowali nowy rok katechetyczny

[ TEMATY ]

Łódź

katecheci

Piotrków Trybunalski

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Spotkanie katechetów regionu piotrkowskiego

Spotkanie katechetów regionu piotrkowskiego

Mszy świętej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej przewodniczył ks. dr Marcin Wojtasik – przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz wykładowca katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

- Ten nowy rok może być dla nas nową karta - zwłaszcza w tej sytuacji - kiedy jest dość mocne doświadczenie takiej nagonki na lekcję religii w szkole, na nas katechetów – duchownych w szkole. – mówił w homilii ks. Wojtasik. - To nie oznacza, że czasem nie jesteśmy tego powodem, ale może warto byłoby zrobić to nowe otwarcie nas i naszej katechezy, by tych powodów było jak najmniej. To dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku! – podkreślił dyrektor wydziału katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję