Reklama

Niedziela Lubelska

Narzędzia w rękach Pana

Niedziela lubelska 13/2017, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

katecheci

Beata Nowakowska

W ramach warsztatów katecheci wykonali pomoce dydaktyczne

W ramach warsztatów
katecheci wykonali
pomoce dydaktyczne

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie we współpracy z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół SOSW zorganizował spotkanie dla katechetów uczących w szkołach specjalnych. Konferencja pt. „Idźcie i głoście… Katecheza dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością” odbyła się 18 marca z udziałem nauczycieli religii – kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich – z Bystrzycy, Chełma, Dorohuska, Hrubieszowa, Karczmisk, Lublina, Przemyśla, Puław, Strzyżowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Włodawy, Załucza i Zamościa.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Gałana, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego. W homilii wygłoszonej przez proboszcza ks. Marka Otolskiego MIC katecheci usłyszeli zachętę do nieustannego otwierania się na łaskę Pana, podejmowania trudu zbliżania do Niego siebie i innych. – Bóg ma swój plan wobec każdego człowieka, przyprowadza nas do siebie, daje czas, uczy cierpliwości i pokory. Działa przez nas, przez nasze serca i ręce. Musimy pamiętać, że jesteśmy narzędziami, które prowadzą ludzi ku Bogu – mówił ks. Otolski.

W drugiej części spotkania, które odbyło się w szkole przy al. Spółdzielczości Pracy 65, doświadczeniem pracy z osobami niepełnosprawnymi dzielili się zaproszeni goście i pracownicy SOSW. Dyrektor Andrzej Berbeć przedstawił specyfikę największego po tej stronie Wisły ośrodka, który zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Z dumą opowiadał o osiągnięciach uczniów, którzy mimo ograniczeń zwyciężają w konkursach zawodowych, pokonując swoich pełnosprawnych rówieśników. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji wicedyrektora Marcina Rakowskiego, który przedstawił rolę katechezy specjalnej w kształtowaniu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Jak podkreślał, katecheza wpływa na ogół działań edukacyjnych, wychowawczych i rewalidacyjnych; integruje środowisko szkolne wokół uniwersalnych wartości. Zwrócił uwagę, że podstawowym narzędziem pracy jest sam katecheta, który, opierając się na osobowej relacji z uczniem, wywiera wpływ na jego rozwój duchowy i wzrastanie w wierze.

Katecheci z wdzięcznością przyjęli wystąpienia ks. Bogusława Suszyło, duszpasterza niepełnosprawnych archidiecezji lubelskiej, który mówił o miejscu niepełnosprawnych w Kościele, oraz Anny Mieleckiej z warszawskiej Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym, która dzieliła się doświadczeniami w przygotowaniu znacznie upośledzonych dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów pokuty, Eucharystii i bierzmowania. O swojej pracy zdominowanej przez wykorzystanie metod aktywizujących mówiła Agata Jachacz z SOSW nr 1 w Lublinie. W programie spotkania znalazły się też warsztaty; zajęcia metodą „karuzeli” nt. Wielkiego Postu i Wielkanocy poprowadzili Urszula Buglewicz, Janusz Cioczek, Agata Jachacz, Beata Nowakowska i Tomasz Stawecki, a uczniowie przygotowali misterium męki Pańskiej.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci u progu nowego roku szkolnego

Niedziela legnicka 37/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

katecheci

Monika Łukaszów

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Życzę wam, abyśmy jak najdoskonalej przygotowali się do tego wielkiego przesłania, jakim jest katecheza, mówił bp Antoni Długosz podczas dnia skupienia katechetów.

Wuroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, katecheci z terenu diecezji legnickiej spotkali się na dorocznym dniu skupienia, który od wielu już lat odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję