Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz diecezji

Niedziela legnicka 13/2017, str. 1-2

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

Granice administracyjne diecezji legnickiej po jej utworzeniu w 1992 r.

Granice administracyjne
diecezji legnickiej
po jej utworzeniu
w 1992 r.

Przed 25 laty papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. ogłosiła decyzję papieża Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka.

Ponieważ została utworzona z podziału archidiecezji wrocławskiej, informacja o tym została ogłoszona we Wrocławiu, w auli Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego wraz ze szczegółowymi komunikatami i dekretami Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez pełniących wówczas funkcje: dziekana Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej ks. inf. Stanisława Turkowskiego, rektora Wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Ignacego Deca i proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy, która stała się odtąd parafią katedralną – ks. prał. Władysława Bochnaka. Przemawiający wyrażali radość z nowego faktu, który dotyczy Kościoła na ziemi dolnośląskiej i złożyli życzenia kierowane pod adresem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, jego nowego biskupa pomocniczego Adama Dyczkowskiego i mieszkańców nowej diecezji.

Reklama

Tego samego dnia w Legnicy, podczas wieczornej Mszy św., odprawionej w nowo ogłoszonym kościele katedralnym, raz jeszcze – zgodnie z dekretem wykonawczym Nuncjatury – papieską bullę i stosowne dokumenty odczytał delegowany przez bp. Tadeusza Rybaka ks. Władysław Bochnak. Protokół z tego wydarzenia spisał ks. dziekan Władysław Jóźków, a podpisali księża: Władysław Bochnak, Tadeusz Kisiński, Aleksander Stankiewicz, Jan Mateusz Gacek i Andrzej Bawaj.

Od tego momentu diecezja rozpoczęła swoją działalność, pod przewodnictwem swego pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka, wikariusza generalnego bp. Adama Dyczkowskiego i ks. Władysława Bochnaka, jako wikariusza biskupiego. Ingres do katedry miał miejsce 24 maja 1992 r.

Zaczęły powstawać kolejne struktury diecezji: Caritas diecezjalna (1992), kuria biskupia, potem Wyższe Seminarium Duchowne (1993), Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska (1993), Kolegium Konsultorów, Kapituła Katedralna, diecezjalne Uniwersytety Ludowe, studium organistowskie, legnicka edycja „Niedzieli” (1993) i wiele następnych. Odbyły się pierwsze święcenia prezbiterów (14 księży) i pierwszych 17 diakonów. Zaczęły się odbywać konferencje dziekańskie (pierwsza – 4 kwietnia 1992), rejonowe dni skupienia dla duchowieństwa (pierwsze już w kwietniu 1992 r. w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze). Diecezja zaczęła więc swe życie w nowym rytmie.

Reklama

Z chwilą ustanowienia diecezji tworzyło ją 261 parafii, zebranych w 30 dekanatach, rozsianych na terenie trzech ówczesnych województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Pracę duszpasterską u początków istnienia diecezji wykonywało ponad 500 księży diecezjalnych i zakonnych.

Biskup legnicki Tadeusz Rybak w swoim pierwszym liście skierowanym do diecezjan na IV Niedzielę Wielkiego Postu pisał m.in.: „Ustanawiając nową diecezję legnicką Ojciec Święty pragnie dopomóc nam do dalszego rozwoju życia Kościoła, którym my jesteśmy, a tym samym do pogłębienia naszej nadprzyrodzonej więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez Ducha Świętego tworzy z nas jedną rodzinę Bożych cór i synów. Papież przez swoje decyzje, chce ułatwić nam wypełnianie zadań, jakie Kościół ma wobec dzisiejszego świata. Jest to apostolskie posłannictwo wyznaczone przez sakrament chrztu i bierzmowania, posłannictwo, które niesie poszczególnemu człowiekowi i całemu społeczeństwu wartości największe”.

Uroczystości jubileuszu 25. rocznicy powstania diecezji, zaplanowano na 25 marca, zainanuguruje je Msza św. odprawiona w legnickiej katedrze o godz. 11.

2017-03-23 09:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica ingresu bp. Tadeusza Pikusa

Niedziela podlaska 21/2015, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. Artur Płachno

W podziemiach drohiczyńskiej katedry

W podziemiach drohiczyńskiej katedry

Bp Tadeusz Pikus objął kanonicznie diecezję drohiczyńską 24 maja 2014 r. Uroczysty ingres do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie odbył się dzień później

Uczestniczyli w nim nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, księża biskupi z Białorusi i Ukrainy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. Obecna była liczna grupa duchowieństwa z różnych diecezji, nie zbrakło reprezentantów zakonów męskich i żeńskich, parlamentarzystów, władz państwowych z wojewodami podlaskim i mazowieckim, władz samorządowych różnych szczebli, delegacji polskich uczelni, służb mundurowych, reprezentantów instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz kapłanów prawosławnych. Obecna była też wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, przybyły bractwa kurkowe z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję