Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz diecezji

Przed 25 laty papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. ogłosiła decyzję papieża Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka.

Ponieważ została utworzona z podziału archidiecezji wrocławskiej, informacja o tym została ogłoszona we Wrocławiu, w auli Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego wraz ze szczegółowymi komunikatami i dekretami Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez pełniących wówczas funkcje: dziekana Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej ks. inf. Stanisława Turkowskiego, rektora Wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Ignacego Deca i proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy, która stała się odtąd parafią katedralną – ks. prał. Władysława Bochnaka. Przemawiający wyrażali radość z nowego faktu, który dotyczy Kościoła na ziemi dolnośląskiej i złożyli życzenia kierowane pod adresem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, jego nowego biskupa pomocniczego Adama Dyczkowskiego i mieszkańców nowej diecezji.

Tego samego dnia w Legnicy, podczas wieczornej Mszy św., odprawionej w nowo ogłoszonym kościele katedralnym, raz jeszcze – zgodnie z dekretem wykonawczym Nuncjatury – papieską bullę i stosowne dokumenty odczytał delegowany przez bp. Tadeusza Rybaka ks. Władysław Bochnak. Protokół z tego wydarzenia spisał ks. dziekan Władysław Jóźków, a podpisali księża: Władysław Bochnak, Tadeusz Kisiński, Aleksander Stankiewicz, Jan Mateusz Gacek i Andrzej Bawaj.

Od tego momentu diecezja rozpoczęła swoją działalność, pod przewodnictwem swego pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka, wikariusza generalnego bp. Adama Dyczkowskiego i ks. Władysława Bochnaka, jako wikariusza biskupiego. Ingres do katedry miał miejsce 24 maja 1992 r.

Zaczęły powstawać kolejne struktury diecezji: Caritas diecezjalna (1992), kuria biskupia, potem Wyższe Seminarium Duchowne (1993), Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska (1993), Kolegium Konsultorów, Kapituła Katedralna, diecezjalne Uniwersytety Ludowe, studium organistowskie, legnicka edycja „Niedzieli” (1993) i wiele następnych. Odbyły się pierwsze święcenia prezbiterów (14 księży) i pierwszych 17 diakonów. Zaczęły się odbywać konferencje dziekańskie (pierwsza – 4 kwietnia 1992), rejonowe dni skupienia dla duchowieństwa (pierwsze już w kwietniu 1992 r. w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze). Diecezja zaczęła więc swe życie w nowym rytmie.

Reklama

Z chwilą ustanowienia diecezji tworzyło ją 261 parafii, zebranych w 30 dekanatach, rozsianych na terenie trzech ówczesnych województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Pracę duszpasterską u początków istnienia diecezji wykonywało ponad 500 księży diecezjalnych i zakonnych.

Biskup legnicki Tadeusz Rybak w swoim pierwszym liście skierowanym do diecezjan na IV Niedzielę Wielkiego Postu pisał m.in.: „Ustanawiając nową diecezję legnicką Ojciec Święty pragnie dopomóc nam do dalszego rozwoju życia Kościoła, którym my jesteśmy, a tym samym do pogłębienia naszej nadprzyrodzonej więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez Ducha Świętego tworzy z nas jedną rodzinę Bożych cór i synów. Papież przez swoje decyzje, chce ułatwić nam wypełnianie zadań, jakie Kościół ma wobec dzisiejszego świata. Jest to apostolskie posłannictwo wyznaczone przez sakrament chrztu i bierzmowania, posłannictwo, które niesie poszczególnemu człowiekowi i całemu społeczeństwu wartości największe”.

Uroczystości jubileuszu 25. rocznicy powstania diecezji, zaplanowano na 25 marca, zainanuguruje je Msza św. odprawiona w legnickiej katedrze o godz. 11.

2017-03-23 09:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup pelpliński zawiesił ks. Charamsę w czynnościach kapłańskich?

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna zawiesił w czynnościach kapłańskich ks. Krzysztofa Charamsę oraz zabronił mu noszenia szat duchownych. Wcześniej, 3 października wykluczyła go z grona swych współpracowników Kongregacja Nauki Wiary, w której pracował on od kilku lat, uzasadniając to jego publicznym przyznaniem się do homoseksualizmu i utrzymywaniem związków z innym mężczyzną.

Pasterz diecezji pelplińskiej powiadomił o tym drogą elektroniczną samego zainteresowanego, przy czym dostęp do tej wiadomości miała hiszpańska agencja prasowa EFE, która ją ujawniła. Uzasadniając swą decyzję biskup zaznaczył, że podjął ją „za obronę postulatów przeciwnych nauczaniu Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję