Reklama

Niedziela Łódzka

Łask

Pięć centymetrów świata

Niedziela łódzka 13/2017, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Szymon Hołownia podpisywał swoje książki

Szymon Hołownia
podpisywał swoje książki

Znany dziennikarz oraz założyciel fundacji „Kasisi” i fundacji „Dobra Fabryka” Szymon Hołownia był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Ale Gość” w kolegiacie w Łasku. Opowiedział o szukaniu dobra wśród ludzi, zarażaniu pasją pomagania innym oraz o motywowaniu do działania wobec siebie i innych.

Publicysta opowiedział o swojej działalności dobroczynnej w Afryce. – W Kasisi nauczyłem się, że nie można brać na siebie obowiązków Pana Boga. Nie ma co ulegać pokusie, że wszystko jest źle, że ja nic z tym nie mogę zrobić. Takie nakręcanie się we własnej frustracji nie prowadzi do niczego konstruktywnego. Jedyną receptą jest to, by jeszcze dziś zmienić 5 cm świata. Nic więcej, ale te własne 5 cm. Nie ma co czekać do jutra, bo może się zdarzyć, że jutra nie będzie. I co z tego, że będziesz mieć plany, by zrobić coś wyjątkowego, jak zastanie cię śmierć. To trzeba zrobić dziś. Pomaganie polega na tym, by poznać ludzi, którym się pomaga. Jeden będzie potrzebował ryby, drugi wędki, a trzeci czegoś innego. Nie można każdemu pomagać w ten sam sposób. Trzeba rozpoznać jego potrzeby – mówił.

Hołownia odniósł się także do swojej przyjaźni z łodzianinem abp. Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim, i jego pomocy bezdomnym w Watykanie. – Przed Bogiem trzeba być takim, jakim się jest. On nie potrzebuje komedii, ale naszego życia. Trzeba Mu zaufać i odsłonić przed Nim swoje rany. I pozwolić Mu działać. Jeśli jeszcze dziś Mu na to prawdziwie pozwolimy, jutro możemy obudzić się w innym świecie – przekonywał dziennikarz.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży i Studentów „KORAB” przy Kolegiacie Łaskiej i Centrum Idei ku Humanizmowi w Łasku.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: spotkanie na temat rolników bez ziemi

[ TEMATY ]

spotkanie

MARGITA KOTAS

Sprawy rolników małorolnych oraz pozbawionych ziemi są tematem spotkania, które odbywa się w Watykanie. Podczas „światowego spotkania ruchów ludowych” w dniach 27-29 października przedstawiciele organizacji podstawowych, zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej, będą informowali o losie i potrzebach tych ludzi w walce o większą sprawiedliwość społeczną - poinformowano w Watykanie.

Do tej wymiany myśli zachęcił papież Franciszek. Poza problematyką rolną poruszone też zostaną sprawy ludzi pracujących w nieludzkich warunkach, migrantów i młodych bez stałej umowy o pracę.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję