Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Nowi szafarze

Niedziela sosnowiecka 13/2017, str. 2

[ TEMATY ]

kurs

szafarze

Piotr Lorenc

Diecezja zyska nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Diecezja zyska nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Kolejny diecezjalny kurs nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest na finiszu. 11 marca w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odbyły się ostatnie egzaminy. Najpierw bp Grzegorz Kaszak pobłogosławił przystępujących kandydatów, a potem odbył się egzamin pisemny i praktyczny. – Liczę na was. Mam nadzieję, że przez te kilka miesięcy solidnie się przygotowaliście. Praca w diecezji już czeka – powiedział bp Kaszak. Po egzaminie kandydaci udali się na trzydniowe rekolekcje do Saletyńskiego Domu Zakonnego w Zakopanem. Ćwiczenia duchowe poprowadził diecezjalny opiekun szafarzy ks. Adrian Piętka. Jak się okazało już podczas rekolekcji, wszyscy zdali egzamin.

Reklama

1 kwietnia br. przewidziany jest obrzęd udzielenia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Uroczystość odbędzie się w parafii św. Barbary w Sosnowcu. Posługi udzieli bp Grzegorz Kaszak. Nowi szafarze to: Marek Gajda i Rafał Najbor z parafii św. Mateusza w Czeladzi, Piotr Cierniak z parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, Tomasz Mistur, Michał Mędrek oraz Dawid Sypień z parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach. Nowi szafarze dołączą do istniejącej już 24-osobowej wspólnoty szafarzy naszej diecezji.

Kurs rozpoczął się we wrześniu ub.r. i obejmował zajęcia z liturgiki, prawa kanonicznego, teologii duchowości, teologii pastoralnej i teologii życia małżeńskiego i rodzinnego. Każde spotkanie rozpoczynało się Mszą św. celebrowaną przez opiekuna szafarzy ks. Adriana Piętkę. Spotkania odbywały się na terenie parafii św. Barbary w Sosnowcu.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podążać wspólną drogą

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kurs

Monika Jaworska

Uczestnicy kursu

Uczestnicy kursu

Poprzedni kurs zorganizowali w grudniu. A już kolejny odbędzie się z końcem lutego. Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Cieszyna we współpracy z parafią Matki Bożej Różańcowej ze Skoczowa zaprasza małżonków do udziału w kursie „Wspólna droga”

Każda Szkoła Nowej Ewangelizacji (SNE) może pisać swoje kursy. SNE „Zacheusz” opracował więc kurs „Wspólna droga”, który powstał w grudniu 2012 r. specjalnie dla małżeństw. Ponieważ w naszej SNE było dużo małżeństw, o. Efraim Kostrzewa stwierdził, że trzeba by dla nich przygotować jakąś formę rekolekcji – mówi dyrektor kursu Bernard Wesoły. On głosił konferencje na kursie, jaki odbył się w połowie grudnia w Ośrodku Rekolekcyjnym w Pogórzu. – Jestem dyrektorem w tym sensie, że każdy kurs ma swojego dyrektora. Dyrektorem SNE „Zacheusz” jest o. Efraim Kostrzewa OFM z Cieszyna. Natomiast w ekipie danego kursu także wybiera się dyrektora po to, by ten panował nad całością – tłumaczy p. Bernard. Podkreśla, że Szkoła organizuje wiele kursów nie tylko na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale i w Czechach, także poza naszą diecezją. I to są kursy w ramach SNE, której założycielem jest meksykanin José H. Prado Flores. Zaś „Wspólna droga” jest autorskim kursem „Zacheusza”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję