Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Krzyż – znak zwycięstwa

Niedziela sosnowiecka 13/2017, str. 7

[ TEMATY ]

szpital

TZ

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Okres Wielkiego Postu to czas podążania drogą krzyża. Widzialnym znakiem tego podążania stało się poświęcenie i zawieszenie krzyży w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi.

Oddział ten rozpoczął działalność w lutym 2010 r. na bazie zlikwidowanego Oddziału Chorób Wewnętrznych A oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych B. W 2017 r. oddział został przeniesiony ze Szpitala w Będzinie. Oddział posiada 58 łóżek, w tym 4 łóżka intensywnej opieki medycznej.

Reklama

– Od tego roku w szpitalu w Czeladzi mieści się Oddział Chorób Wewnętrznych, który dotychczas mieścił się w Będzinie. Mamy wyremontowane sale, które zostały poświęcone kilka tygodni temu. Chcemy, by od dziś na tym oddziale i w salach zawisły krzyże. Krzyż jest potrzebny nie tylko nam, lekarzom, ale przede wszystkim chorym, którzy są w wielkich życiowych tarapatach. W ten sposób niektórzy po raz ostatni mają szansę spojrzeć na krzyż i spotkać się z Panem Bogiem. Dla nas, lekarzy, jest to o tyle ważne, że bez tego elementu duchowego bylibyśmy tylko naprawiaczami ciał. Lekarz musi także zobaczyć ducha cierpiącego człowieka. Wiedzieć, że wyleczenie jest tylko możliwe we współpracy z Panem Bogiem. Jeżeli tej współpracy nie ma, można naciąć ropień, można odciąć nogę, coś przyszyć, ale nie będzie to wyleczenie w rozumieniu prawdziwej medycyny – stwierdził dr n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W uroczystości w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi wzięli także udział: gospodarz powiatu – starosta będziński Arkadiusz Watoła, oraz dyrekcja i pracownicy szpitala. Uroczystego poświęcenia krzyży dokonał ks. kan. Jarosław Wolski. Krzyże do sal ufundował kapelan szpitala ks. Stanisław Faber.

– Aby było pełne uzdrowienie musi być leczone ciało i dusza. Św. Jan Paweł II, który dał nam przykład Ewangelii cierpienia – wytrwał do końca. On mówił, że chorzy są najbliżej Chrystusa cierpiącego i Jego krzyża. Ufamy, że także lekarze są blisko Niego, bo są blisko cierpiących. Ufamy, że krzyż – znak męki i śmierci Pana Jezusa, będzie znakiem zwycięstwa dla tych chorych, którzy powstaną dzięki łasce Bożej. Dziękuję dr. Maciejowi Hamankiewiczowi za tę inicjatywę i wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia – powiedział podczas poświęcenia krzyży ks. Wolski.

Po liturgicznym obrzędzie w kaplicy szpitalnej przedstawiciele władz powiatu, szpitala oraz kapelan powiesili krzyże na ścianach sal, w których przebywają chorzy.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka przekazała 50 tys. zł na remont oddziału szpitala po pożarze

[ TEMATY ]

szpital

James562 / pl.wikipedia.org

Kuria metropolitalna w Katowicach

Kuria metropolitalna w Katowicach

Archidiecezja katowicka przekazała 50 tys. zł darowizny na odbudowę Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach (UCK). 14 listopada w jednej ze szpitalnych sal w tej placówce doszło do pożaru.

„Na skutek tego nieszczęśliwego zdarzenia na szczęście nikomu z pacjentów i personelu nic poważnego się nie stało, ale kosztowne prace remontowe są niezbędne w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania Oddziału i zagwarantowania profesjonalnej pomocy pacjentom” – przekazał rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję