Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Krzyż – znak zwycięstwa

Niedziela sosnowiecka 13/2017, str. 7

[ TEMATY ]

szpital

TZ

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Okres Wielkiego Postu to czas podążania drogą krzyża. Widzialnym znakiem tego podążania stało się poświęcenie i zawieszenie krzyży w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi.

Oddział ten rozpoczął działalność w lutym 2010 r. na bazie zlikwidowanego Oddziału Chorób Wewnętrznych A oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych B. W 2017 r. oddział został przeniesiony ze Szpitala w Będzinie. Oddział posiada 58 łóżek, w tym 4 łóżka intensywnej opieki medycznej.

– Od tego roku w szpitalu w Czeladzi mieści się Oddział Chorób Wewnętrznych, który dotychczas mieścił się w Będzinie. Mamy wyremontowane sale, które zostały poświęcone kilka tygodni temu. Chcemy, by od dziś na tym oddziale i w salach zawisły krzyże. Krzyż jest potrzebny nie tylko nam, lekarzom, ale przede wszystkim chorym, którzy są w wielkich życiowych tarapatach. W ten sposób niektórzy po raz ostatni mają szansę spojrzeć na krzyż i spotkać się z Panem Bogiem. Dla nas, lekarzy, jest to o tyle ważne, że bez tego elementu duchowego bylibyśmy tylko naprawiaczami ciał. Lekarz musi także zobaczyć ducha cierpiącego człowieka. Wiedzieć, że wyleczenie jest tylko możliwe we współpracy z Panem Bogiem. Jeżeli tej współpracy nie ma, można naciąć ropień, można odciąć nogę, coś przyszyć, ale nie będzie to wyleczenie w rozumieniu prawdziwej medycyny – stwierdził dr n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Reklama

W uroczystości w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi wzięli także udział: gospodarz powiatu – starosta będziński Arkadiusz Watoła, oraz dyrekcja i pracownicy szpitala. Uroczystego poświęcenia krzyży dokonał ks. kan. Jarosław Wolski. Krzyże do sal ufundował kapelan szpitala ks. Stanisław Faber.

– Aby było pełne uzdrowienie musi być leczone ciało i dusza. Św. Jan Paweł II, który dał nam przykład Ewangelii cierpienia – wytrwał do końca. On mówił, że chorzy są najbliżej Chrystusa cierpiącego i Jego krzyża. Ufamy, że także lekarze są blisko Niego, bo są blisko cierpiących. Ufamy, że krzyż – znak męki i śmierci Pana Jezusa, będzie znakiem zwycięstwa dla tych chorych, którzy powstaną dzięki łasce Bożej. Dziękuję dr. Maciejowi Hamankiewiczowi za tę inicjatywę i wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia – powiedział podczas poświęcenia krzyży ks. Wolski.

Po liturgicznym obrzędzie w kaplicy szpitalnej przedstawiciele władz powiatu, szpitala oraz kapelan powiesili krzyże na ścianach sal, w których przebywają chorzy.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajlandia: odwiedziny papieża w szpitalu wielkim przeżyciem dla chorych

[ TEMATY ]

szpital

chorzy

papież Franciszek

Tajlandia

wizyta papieska

Odwiedziny papieża w katolickim szpitalu to docenienie zaangażowania tajskiego Kościoła w dzieła miłosierdzia. Szpital św. Ludwika należy do najlepszych w kraju i leczą się w nim pacjenci także z sąsiednich krajów. Prowadzone są w nim również badania naukowe.

„Dbając o poziom świadczonych usług zawsze na pierwszym miejscu stawiamy naszych pacjentów, niosąc wsparcie także tym, których nie stać na specjalistyczne leczenie” – mówi dyrektor administracyjny placówki ks. Surachai Chumsriphran. Szpital powstał 120 lat temu z inicjatywy abp. Louisa Vey’a, który był wikariuszem apostolskim katolickiej misji Syjamu. Od początku placówką opiekuje się francuskie zgromadzenie Świętego Pawła z Chartres, które po dziś kieruje się w swej pracy regułą „Ubi caritas, Deus ibi est” (Tam, gdzie jest miłość, tam jest Bóg).

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję