Reklama

Niedziela Świdnicka

Idźcie i głoście

„Idźcie i głoście” to hasło tegorocznej, 13. Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, która odbyła się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca 17 marca 2017 r.

Niedziela świdnicka 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

Ks. Łukasz Bankowski

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

W tym roku do Tronu Matki i Królowej Polski przyjechało ponad 1500 uczniów wraz z katechetami, wychowawcami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Diecezjalna pielgrzymka dla młodzieży organizowana jest od początku istnienia diecezji świdnickiej, a tegoroczna odbyła się tuż przed kolejną rocznicą powstania diecezji. Zwykle pielrzymce towarzyszy hasło danego roku duszpasterskiego – i jak mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr prał. Marek Korgul – w tym roku brzmi ono: „Idźcie i głoście” w kontekście zakończonych Światowych Dni Młodzieży, kiedy Papież zachęcał, by zejść z wygodnej kanapy i włożyć parę butów. Jest to dla tej młodzieży, która kończy szkołę i zaczyna dalszą drogę życia, dobre wyposażenie w świadomość, że są potrzebni dzisiaj Panu Bogu i Kościołowi.

Ks. Łukasz Bankowski

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Swoją pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli od Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszę św. o godz. 11 celebrował ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. On również skierował do młodych ludzi słowo powitania, a później homilię. W imieniu ojców paulinów pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

– Drodzy maturzyści, przybywacie na Jasną Górę w wyjątkowym dla was czasie. To czas przygotowania do matury, ale to również czas decydowania, i niektóre wasze decyzje ukształtują wasze życie do końca. Dlatego też muszą być mądre i przemyślane, żeby niczego nie zrobić pochopnie. Pamiętajcie, że Jezus ma najlepszy z możliwych dla was projektów na wasze życie. I chciałbym was zaprosić, żebyście spróbowali go odkryć, spróbowali pytać Jezusa i Jego Matkę: Jezu, do czego Ty mnie zapraszasz? Jaka jest droga, którą mam pójść? Jak wszystko poukładać? Bądź tu ze mną. Okaż, poślij swego Ducha. A Ty, Matko, wspieraj mnie, abym się w tym wszystkim nie pogubił, abym potrafił odkryć to, co ważne, w którą stronę mam pójść, żeby zrealizować to, do czego zaprasza mnie Jezus.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Eucharystia. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał młodzieży, jak ważne jest zaufanie Panu Bogu, który jest Miłością i naszym Ojcem we wszystkim, co nas dotyczy. On, który jest Miłością, stworzył nas, bo nas kocha i nic już nie powinno nas przerazić, ponieważ dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Ksiądz Biskup przypomniał też słowa s. Faustyny Kowalskiej, które zapisała w „Dzienniczku”, a które są słowami Pana Jezusa do niej skierowanymi: „Jeśli ty odpowiesz zaufaniem, to Ja biorę twoje problemy na siebie i je rozwiązuję, a Ja mogę wszystko”.

Na zakończenie Mszy św. odczytano Akt oddania się maturzystów diecezji świdnickiej opiece Matce Bożej Jasnogórskiej. Wszyscy pielgrzymi zostali zawierzeni Panu Bogu poprzez Maryję Jasnogórską, Matkę i Królową.

Następnie maturzyści w Auli o. Kordeckiego wysłuchali konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego, wikariusza z parafii pw. Bożego Ciała w Międzylesiu. Na zakończenie pielgrzymki wraz ze swoim Pasterzem bp. Ignacym Decem i księżmi katechetami uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem dni, które zmieniają życie

Niedziela wrocławska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum Pielgrzymki Wrocławskiej

Codziennie uczynki miłosierdzia, przejście przez bramę miłosierdzia, zanurzenie w chrzcielnicy, nauka znaku krzyża, wybaczanie w praktyce na Przeprośnej Górce i Msza św. koncelebrowana przez neoprezbiterów. Doświadczeni pątnicy przekonują: Wyrusz z nami, a zobaczysz, że pielgrzymka to 8 dni, które zmieniają życie.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję