Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak wychować człowieka wolnego?

Jak wychowywać dziecko, żeby wyrosło na człowieka wolnego i samodzielnego? – zastanawiali się 18 marca uczestnicy konferencji w szkole dla dziewcząt „Strumienie” w Józefowie

Niedziela warszawska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

konferencja

Joanna Operacz

Trzy pokolenia Malejonków: Darek Malejonek, Kasia Malejonek i mały Jaś

Trzy pokolenia Malejonków: Darek Malejonek, Kasia Malejonek i mały Jaś

Popularny przesąd pedagogiczny mówi, że korzystanie z autorytetu i dialog to metody przeciwstawne – zauważył dr Stanisław Sławiński, pedagog i autor książek o wychowaniu. – Władza i dialog są jak dwa koła w rowerze. Nie można odkręcić jednego koła – przekonywał. Trzeba rozmawiać z dzieckiem i konsultować z nim swoje decyzje oraz stopniowo dopuszczać je do procesów decyzyjnych, ale rodzicielski autorytet też jest niezbędny. Jak wychować człowieka wolnego? Trzeba go stopniowo wprowadzać w samowychowanie – mówił pedagog. Rodzice powinni unikać nadopiekuńczości (niepotrzebnego pomagania i nadmiernej ochrony) i dyrektywności (myślenia za dziecko i zarządzania jego zachowaniem). Małemu człowiekowi trzeba stawiać wymagania adekwatne do jego możliwości, czyli takie, przy których musi „wspiąć się na paluszki”; a potem nagradzać je pochwałami, zwracając uwagę przede wszystkim na starania, a nie na ewentualne niedociągnięcia. Dziecko powinno mieć obowiązki w domu. W wielu domach zarówno 8-latki, jak 16-latki muszą zrobić tylko dwie rzeczy: odrobić lekcje i pościelić łóżko.

Reklama

Himalaistka Kinga Baranowska mówiła o tym, jak ważne w tym sporcie jest wyznaczenie celu, wytrwałość i umiejętność funkcjonowania w zespole. Najwięcej decyzji o wycofaniu się ze zdobywania wysokich szczytów zapada nie podczas trudnych podejść, tylko podczas nużącego czekania w bazie, kiedy trzeba się aklimatyzować, albo wypatrywać dobrej pogody. – Nie liczcie na to, że wielkie, ważne rzeczy przyjdą same – nie tylko w sporcie, ale też w codziennych życiu, np. w związku – mówiła. Wytrwałość nie jest cechą wrodzoną. Buduje się ją w konfrontacji z różnymi trudnymi sytuacjami. I wcale nie trzeba szukać w wysokich górach, wystarczy wykorzystywać sytuacje nadarzające się na co dzień.

– Przez całe życie szukałem wolności. Nawet z przedszkola uciekłem przez płot. Potem szukałem wolności w muzyce, otarłem się też o narkotyki. Ale prawdziwą wolność pokazał mi Bóg – mówił muzyk Darek Malejonek. – To była dla mnie rewolucja. Zobaczyłem, że On mnie kocha i może sprawić, że moje życie będzie miało sens.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży

Niedziela legnicka 27/2017, str. 1-2

[ TEMATY ]

konferencja

wakacje

Ks. Waldemar Wesołowski

KSM diecezji legnickiej przedstawił podczas konferencji prasowej tegoroczne propozycje spędzenia wolnego czasu

KSM diecezji
legnickiej przedstawił
podczas konferencji
prasowej tegoroczne
propozycje spędzenia
wolnego czasu

Jak co roku, przed rozpoczęciem wakacji, KSM diecezji legnickiej przedstawił propozycje spędzenia wolnego czasu. Wszystkie inicjatywy przygotowane dla młodzieży zaprezentowano na konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję