Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak wychować człowieka wolnego?

Jak wychowywać dziecko, żeby wyrosło na człowieka wolnego i samodzielnego? – zastanawiali się 18 marca uczestnicy konferencji w szkole dla dziewcząt „Strumienie” w Józefowie

Niedziela warszawska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

konferencja

Joanna Operacz

Trzy pokolenia Malejonków: Darek Malejonek, Kasia Malejonek i mały Jaś

Trzy pokolenia Malejonków: Darek Malejonek, Kasia Malejonek i mały Jaś

Popularny przesąd pedagogiczny mówi, że korzystanie z autorytetu i dialog to metody przeciwstawne – zauważył dr Stanisław Sławiński, pedagog i autor książek o wychowaniu. – Władza i dialog są jak dwa koła w rowerze. Nie można odkręcić jednego koła – przekonywał. Trzeba rozmawiać z dzieckiem i konsultować z nim swoje decyzje oraz stopniowo dopuszczać je do procesów decyzyjnych, ale rodzicielski autorytet też jest niezbędny. Jak wychować człowieka wolnego? Trzeba go stopniowo wprowadzać w samowychowanie – mówił pedagog. Rodzice powinni unikać nadopiekuńczości (niepotrzebnego pomagania i nadmiernej ochrony) i dyrektywności (myślenia za dziecko i zarządzania jego zachowaniem). Małemu człowiekowi trzeba stawiać wymagania adekwatne do jego możliwości, czyli takie, przy których musi „wspiąć się na paluszki”; a potem nagradzać je pochwałami, zwracając uwagę przede wszystkim na starania, a nie na ewentualne niedociągnięcia. Dziecko powinno mieć obowiązki w domu. W wielu domach zarówno 8-latki, jak 16-latki muszą zrobić tylko dwie rzeczy: odrobić lekcje i pościelić łóżko.

Himalaistka Kinga Baranowska mówiła o tym, jak ważne w tym sporcie jest wyznaczenie celu, wytrwałość i umiejętność funkcjonowania w zespole. Najwięcej decyzji o wycofaniu się ze zdobywania wysokich szczytów zapada nie podczas trudnych podejść, tylko podczas nużącego czekania w bazie, kiedy trzeba się aklimatyzować, albo wypatrywać dobrej pogody. – Nie liczcie na to, że wielkie, ważne rzeczy przyjdą same – nie tylko w sporcie, ale też w codziennych życiu, np. w związku – mówiła. Wytrwałość nie jest cechą wrodzoną. Buduje się ją w konfrontacji z różnymi trudnymi sytuacjami. I wcale nie trzeba szukać w wysokich górach, wystarczy wykorzystywać sytuacje nadarzające się na co dzień.

– Przez całe życie szukałem wolności. Nawet z przedszkola uciekłem przez płot. Potem szukałem wolności w muzyce, otarłem się też o narkotyki. Ale prawdziwą wolność pokazał mi Bóg – mówił muzyk Darek Malejonek. – To była dla mnie rewolucja. Zobaczyłem, że On mnie kocha i może sprawić, że moje życie będzie miało sens.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: Asy Polskiego Lotnistwa Wojskowego

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję