Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Europo, nie bój się krzyża!

Niedziela Ogólnopolska 14/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Europa

Graziako

Jesteśmy wciąż pod wrażeniem pielgrzymki na Jasną Górę w intencji beatyfikacji twórców zjednoczonej Europy. Wydarzenie to opatrznościowo wpisało się w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich (z 25 marca 1957 r.), które dały początek Unii Europejskiej. Po II wojnie światowej europejscy politycy, m.in. Robert Schuman – minister spraw zagranicznych Francji i Alcide de Gasperi – premier Włoch, dziś słudzy Boży, podjęli myśl o zjednoczeniu krajów europejskich na bazie wartości wspólnych nam wszystkim, czyli wyrosłych z kultury chrześcijańskiej. Życie tych wielkich europejskich dygnitarzy było pełne modlitwy, umiłowania Chrystusa i szacunku do Dekalogu; z pewnością mogą oni stanowić wzór dla współczesnych europejskich polityków.

Powstały w Częstochowie, w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Ruch „Europa Christi” chce przypomnieć Europie, że jej dzieje i jej kultura naznaczone są krzyżem i Ewangelią. Tego faktu nie mogą zniweczyć ateiści, liberałowie i masoni, tak bardzo obecni w dzisiejszych strukturach europejskich, świetnie zorganizowani i narzucający krajom członkowskim swój specyficzny styl życia. My, chrześcijanie Europy, musimy się policzyć. A są nas miliony! Mamy wielu wspaniałych, mądrych przedstawicieli, trzeba się tylko głośniej przyznawać do znaku naszej wiary – do krzyża. Trzeba w Europie wrócić do starego chrześcijańskiego pozdrowienia: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i zadbać nie tylko o przydrożne kapliczki, ale też stawiać nowe znaki wiary na naszych drogach i w przestrzeni publicznej. Bądźmy także solidarni w popieraniu dobrej prasy. Odrzućmy tytuły antychrześcijańskie, kłamliwe i bluźniercze. Trzeba zatrzymać falę brutalnego zachowania fałszywych proroków, falę rozpusty i wyuzdania. Niech politycy nie boją się pokazać na zewnątrz motywacji swej wiary. Jest rzeczą oczywistą, że bazą jednoczącą Europę jest kultura chrześcijańska, a nie – jak często słyszymy – tylko gospodarka. Europę może ocalić jedynie kultura krzyża i Ewangelii. Pamiętajcie o tym, chrześcijańscy politycy!

Dlatego cieszymy się z wszelkich akcji, które noszą znamiona chrześcijańskie, m.in. również z tego, że w dniach 30 marca – 2 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się Targi Wydawców Katolickich. Dobra książka z wartościami powinna budować naszą kulturę. Zapraszam na spotkanie ze mną do Sali Koncertowej w Arkadach Kubickiego w niedzielę 2 kwietnia br. o godz. 11.30 i na stoisko „Niedzieli”.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: walka o jak największy budżet, to walka o spójność Europy

Walka o jak największy budżet, to walka o spójność Europy, walka o równomierny rozwój Europy Centralnej i o to, żeby jednolity rynek europejski był rynkiem dla wszystkich; co do praworządności nie mamy sobie nic do zarzucenia - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek zakończył się unijny szczyt budżetowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję