Reklama

Watykan

Watykan ogłosił pełny skład Komisji Ochrony ds. Niepełnoletnich

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami papież Franciszek mianował nowych członków Komisji Ochrony ds. Niepełnoletnich, wybranych z różnych części świata, reprezentujących tym samym różne realia i kultury. Wśród 17 osób znajduje się była premier i była ambasador Polski w Watykanie Hanna Suchocka. Przewodniczącym tego gremium jest arcybiskup Bostonu kard. Seán O’Malley OFMCap, a sekretarzem – inny Amerykanin ks. Robert Oliver.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Graziako

Komisję powołał Ojciec Święty 5 grudnia 2013 w celu doradzania mu w sprawach dotyczących zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i młodzieży oraz opieki duszpasterskiej nad ofiarami nadużyć. Chodzi zwłaszcza o śledzenie na bieżąco programów ochrony dzieciństwa, o formułowanie propozycji nowych inicjatyw ze strony Kurii, we współpracy z biskupami, episkopatami i wyższymi przełożonymi zakonnymi oraz o proponowanie odpowiednich osób w celu systematycznego wcielania w życie tych nowych inicjatyw - świeckich, osób zakonnych i księży - mających doświadczenie w zakresie ochrony nieletnich, kontaktów z ofiarami, w dziedzinie zdrowia psychicznego, stosowania prawa itp.

Już w chwili utworzenia tego nowego ciała kurialnego zapowiedziano, że jego pełny skład zostanie ogłoszony później. I nastąpiło to dzisiaj.

W skład Komisji wchodzą 1 kardynał jako przewodniczący, 4 innych kapłanów, 2 siostry zakonne oraz 5 kobiet (w tym H. Suchocka) i 5 mężczyzn – pochodzących łącznie z 14 krajów. W gronie tym są m.in. ofiary nadużyć seksualnych w dzieciństwie: Irlandka Marie Collins - założycielka fundacji swego imienia, pomagającej Kościołowi katolickiemu w jej kraju w zakresie polityki ochrony dzieci i Anglik Peter Saunders - również założyciel stowarzyszenia wspierającego ofiary tego rodzaju czynów. Inni członkowie Komisji to np. prawnicy, w tym kanoniści, teologowie, lekarze, psycholodzy itd.

Pierwsze posiedzenie nowego organizmu kurialnego zaplanowano na 6-8 lutego 2015 r.

2014-12-17 16:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa audiencja w Watykanie

[ TEMATY ]

dzieci

Watykan

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie delegację dzieci, które jakiś czas temu przysłały mu listy z pytaniami. Z papieskich odpowiedzi powstała wyjątkowa książka pt. „Miłość przed światem”, której pierwszy egzemplarz Ojciec Święty właśnie dzisiaj otrzymał.

Dzieciom towarzyszył pomysłodawca tej inicjatywy o. Antonio Spadaro. To właśnie na jego ręce napłynęło 259 listów z pytaniami od dzieci w wieku od 6 do 13 lat, pochodzących m.in. z Syrii, Nigerii i Chin. Włoski jezuita zadał je następnie papieżowi, spotykając się z nim w Domu św. Marty.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję