Reklama

Wsparcie dla rodzin

W marcu rozpoczęło działalność Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Będzie pomagać rodzinom, dzieciom oraz wszystkim osobom potrzebującym. "Już pierwszego dnia mieliśmy petentów" - cieszy się ks. dr Andrzej Cieślik, dyrektor Centrum, a zarazem diecezjalny duszpasterz rodzin. Centrum posiada kościelną osobowość prawną, mieści się w Sosnowcu przy ul. Skautów 1 (budynek plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu) i zatrudnia 9 pracowników - specjalistów z dużym doświadczeniem w swoich dziedzinach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł stworzenia diecezjalnego centrum powstał dawno. Gorzej było z realizacją. Brakowało funduszy i odpowiedniego miejsca. "Jednak życie napisało scenariusz, a właściwie Pan Bóg, bo tylko ateiści wierzą w przypadek - podkreśla ks. Cieślik - więc z powstaniem ośrodka było tak. Do proboszcza ks. Edwarda Darłaka zwróciła się absolwentka Studium Życia Rodzinnego z pytaniem, czy nie widziałby potrzeby otwarcia parafialnej poradni rodzinnej. On z kolei zaprosił mnie na rozmowę. Okazało się, że parafia dysponuje większą liczbą pomieszczeń, które nie są zagospodarowane. Stąd do realizacji pomysłu o stworzeniu centrum pomocy rodzinie było bardzo blisko. Po przeprowadzeniu koniecznych remontów i adaptacji pomieszczeń na gabinety dla poszczególnych specjalistów placówka może świadczyć nieodpłatnie swoje usługi" - opowiada dyrektor Centrum.
Na mocy decyzji bp. Adama Śmigielskiego SDB działalność Centrum będzie finansowana z pieniędzy pochodzących z Funduszu Obrony Życia, na który składają się ofiary wiernych złożone na tace we wszystkich kościołach w czasie Pasterki w Boże Narodzenie. W statucie Centrum jest także mowa o tym, że może się starać pozyskiwać pieniądze od sponsorów kościelnych i pozakościelnych. Dyrektor chciałby również, aby placówka włączała się w konkretne programy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, starając się o dofinansowanie z budżetu samorządu terytorialnego.
Ale na razie budżet nie pozwala na stworzenie płatnych etatów dla specjalistów. Mimo to udało się pozyskać do współpracy bardzo dobrych fachowców. Oprócz diecezjalnego duszpasterza rodzin udzielaniem porad będzie zajmować się 2 psychologów, 2 pedagogów, 2 specjalistów od terapii uzależnień i 2 nauczycieli naturalnych metod planowania rodziny. Są to osoby, które posiadają przynajmniej wyższe wykształcenie, a często dodatkowe studia podyplomowe w zakresie swojej działalności. W większości są to także praktycy, którzy podobną działalność prowadzili bądź prowadzą zawodowo.
Centrum będzie także pomagać parafiom w przeciwdziałaniu takim trendom kulturowym, jak laicyzacja czy liberalny model życia. "Ta działalność nie może się ograniczyć tylko do pisania protestów, manifestowania swoich poglądów. Musimy bardziej skierować naszą aktywność na duszpasterstwo, czyli budowanie właściwej wizji małżeństwa i rodziny u tych, którzy są w Kościele, a jeszcze bardziej u tych, którzy są na jego obrzeżach. Będziemy więc szeroko informować, o tym co Kościół mówi na temat małżeństwa i rodziny, dlaczego taka wizja jest dobra i że po prostu sprawdza się w życiu"- mówi ks. Cieślik.
Wszelkie informacje na temat pracy Centrum można uzyskać pod numerem telefonu duszpasterstwa rodzin - (0-32) 269-51-70.

W kolejnych numerach Niedzieli znajdziecie państwo więcej informacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczęła się uroczystość inauguracji pontyfikatu Leona XIV

2025-05-18 09:59

[ TEMATY ]

inauguracja

pontyfikat

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Blisko 250 tys. wiernych z całego świata, przedstawiciele ponad 150 państw, delegacje różnych Kościołów i religii przybyło na Plac św. Piotra w Watykanie, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. Ponad 4000 kardynałów, biskupów i księży to koncelebransi Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat.

Przed Mszą św. papież objechał Plac św. Piotra i przejechał Via della Conciliazione “papamobile” entuzjastycznie witany przez tysiące wiernych. Nad tłumem powiewały dziesiątki flag państw ze wszystkich kontynentów m. in. Stanów Zjednoczonych, Peru, Włoch i Polski.
CZYTAJ DALEJ

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie wiedział, że to kardynał, nawet ja, który go trenowałem"

2025-05-17 18:36

[ TEMATY ]

trener

Papież Leon XIV

Prevost

siłownia

Vatican Media

Osobisty trener kardynała Roberta Prevosta nie wiedział, kim on jest. "Trenował u mnie dwa lata. Rozpoznałem go, kiedy stanął na balkonie bazyliki Świętego Piotra" po konklawe - powiedział dziennikowi "Il Messaggero" Valerio Masella z siłowni koło Watykanu. Przychodził tam ówczesny prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

W rozmowie z rzymską gazetą osobisty trener powiedział o kondycji 69-letniego papieża: "Jak na człowieka w tym wieku jest w nadzwyczajnej formie fizycznej, typowej dla kogoś, kto nigdy nie przestał uprawiać sportu. Ma doskonałe proporcje między masą mięśniową, masą kostną i masą tłuszczową".
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat

2025-05-18 21:31

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

wybory 2025

PAP/Adam Warżawa

Te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat, strumień propagandy i kłamstwa finansowany przez spółki skarbu państwa, instytucje państwa polskiego wykorzystywano do walki z kandydatem obywatelskim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Według sondażu exit poll, wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, Rafał Trzaskowski uzyskał 30,8 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki 29,1 proc. To ci kandydaci spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję