Reklama

Watykan

Największy sukces dyplomacji watykańskiej od dziesięcioleci

Doprowadzenie do wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi i Kubą jest największym sukcesem dyplomacji watykańskiej od co najmniej trzech dziesięcioleci - pisze brytyjski dziennik „The Guardian”. Podkreśla też, że kluczową rolę odegrali tu: sam papież Franciszek i jego wysłannicy, w tym arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega y Alamino.

[ TEMATY ]

Watykan

dyplomacja

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedynym porównywalnym sukcesem w ciągu ostatnich 30 lat było zakończenie sporu granicznego między Chile i Argentyna w 1984 r. o trzy wysepki o znaczeniu strategicznym w kanale Beagle. Mediatorem był wówczas osobisty wysłannik św. Jana Pawła II, kard. Antonio Samore, szef dyplomacji watykańskiej w latach 1953-67.

Z kolei sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin ujawnił w rozmowie z Radiem Watykańskim, że papież Franciszek odegrał decydującą rolę w odmrożeniu relacji amerykańsko-kubańskich, gdyż podjął inicjatywę wysłania listów do prezydentów Baracka Obamy i Raula Castro. Wezwał w nich do przezwyciężenia problemów w stosunkach między obu państwami. - Znalazł także właściwy sposób zmniejszenia dystansu i zbliżenia obu stron - oświadczył kardynał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według „The Guardian” było to zaproszenie do rozwiązania kwestii humanitarnych, związanych z „sytuacją niektórych więźniów”.

W Watykanie goszczono delegacje obu krajów i to właśnie podczas tych rozmów miało dojść do przełomu. Kenneth Hackett, ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej powiedział, że to jej wysocy przedstawiciele doprowadzili w październiku do pomyślnego zakończenia negocjacji, które wcześniej trwały w Kanadzie.

2014-12-19 08:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska audiencja dla Międzynarodowej Komisji Teologicznej

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek zachęcił teologów do stawiania czoła pilnym kwestiom współczesności z kreatywną wiernością Tradycji. Podkreślił, że ich praca powinna być kolegialna i mieć formę synodalną, którą charakteryzuje słuchanie, dialog i rozeznawanie. Ojciec Święty mówił o tym podczas specjalnej audiencji dla członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Podlega ona Dykasterii Nauki Wiary i podejmuje trudne i sporne kwestie dotyczące teologii.

Papież przypomniał, że aktualnie komisja zajmuje się trzema ważnymi tematami: zgłębianiem dziedzictwa Soboru Nicejskiego w związku ze zbliżającą się 1700 rocznicą jego zwołania; badaniem pojawiających się dziś wyzwań antropologicznych, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości rodziny ludzkiej oraz pogłębianiem teologii stworzenia w perspektywie trynitarnej, wsłuchując się w krzyk ubogich i wołanie ziemi. Franciszek wskazał, że w tej pracy konieczna jest kreatywna wierność Tradycji.
CZYTAJ DALEJ

Krótka modlitwa za papieża Leona XIV

2025-05-09 09:56

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Módlmy się za naszego papieża Leona XIV, niech nasz Bóg i Pan, który go wybrał do wykonywania władzy biskupiej, zachowa go w zdrowiu i bezpieczeństwie dla swojego Kościoła świętego, aby rządził świętym ludem Bożym.
CZYTAJ DALEJ

Dołącz do Narodowego Orszaku Chrystusa Króla

2025-05-10 21:58

plakat organizatorów

    W niedzielę 8 czerwca przejdzie z krakowskich Łagiewnik na królewski Wawel wielki Narodowy Orszak Chrystusa Króla pod hasłem „Chrystus Król – nasza Nadzieja”. Orszak ma być publicznym wyznaniem wiary i ufności pokładanych w Chrystusie Królu.

Jak podkreślają organizatorzy, Zarząd i Rada Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, wydarzenie wpisuje się w świętowanie szczególnych jubileuszy:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję