Reklama

Aspekty

Czas budzenia się

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 11 czerwca w Zielonej Górze odbędą się mecz charytatywny i festyn rodzinny Caritas. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom – beneficjentom Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczną inicjatywę Caritas poprzedzi Marsz dla Życia i Rodziny, którego uczestnicy pod ogólnopolskim hasłem: „Czas na rodzinę” przejdą ulicami miasta na stadion przy ul. Sulechowskiej, gdzie zostanie rozegrany mecz, promując jedne z najcenniejszych wartości. Organizatorami akcji są Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Caritas Polska, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Czas na rodzinę

Reklama

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 13.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, skąd uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny przejdą ul. Sulechowską na stadion MOSIR-u. – Po pierwsze wyruszamy, aby pokazać naszą solidarność z ogólnopolskim marszem. Po drugie marsz sam w sobie jest pewnym dojściem do Miasteczka Życia, czyli do ośrodka na Mosirze, po to, żeby po prostu poświętować, żeby rodziny nie tylko przeszły na stadion, ale miały tam czas również na integrację, rozmowę i zabawę – mówi ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. – „Czas na rodzinę” to hasło, które skłania do obudzenia się i zastanowienia, czy rzeczywiście inwestuję w moją rodzinę i moje małżeństwo, czy widzę pewne potrzeby moich dzieci, czy budzę się ze świadomością do życia, to znaczy po to, żeby życie ratować, żeby je chronić bądź też budzić się do ofiarności i wielkoduszności, czyli na przykład do tego, żeby po prostu rodzić dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół chce pomagać

Reklama

Zarówno marsz, mecz, jak i festyn skłaniają do głębszej refleksji nad sensem wartości ludzkiego życia, ludzkiej egzystencji i losem tych, którzy rzeczywiście są zmuszeni do opuszczania swojej ojczystej ziemi w poszukiwaniu schronienia i bardzo często lepszego życia. – Idea pomagania jest zawsze związana z Ewangelią, nie ma innej idei w Kościele jak Ewangelia. Jezus jest tego wzorem, dlatego, że sam był uchodźcą i musiał uchodzić z Rodzicami, sam był również w jakimś sensie migrantem, przeżywał rzeczywistość człowieka właściwie w całej rozpiętości. Dlatego Kościół, patrząc na Chrystusa, chce pomagać, chce zatroszczyć się szczególnie o tych ludzi, którzy doświadczają trudności w swojej ojczyźnie z różnych powodów, zarówno politycznych, wojennych, jak i egzystencjalnych, którzy szukają lepszego życia – tłumaczy ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas. – To, czym się zajmujemy, to rzeczywiście pomoc tym, którzy są zatrzymani na przykład w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, z którym współpracujemy i prowadzimy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas naszej diecezji. Koordynator tego projektu jeździ do Krosna, spotyka się z tymi ludźmi, najczęściej Czeczeńcami, Rosjanami, dzisiaj bardzo często również Azjatami, którym zapewniamy świeże ubranie, środki higieniczne, kupujemy bilety, umożliwiając dojazd do ambasady, bardzo często ich też nocujemy i pozwalamy na korzystanie ze stołówki czy łaźni – dodaje Ksiądz Dyrektor.

Rodzinne świętowanie

W tym roku mecz i festyn odbędą się po raz czwarty. – Jak tylko przyszedłem do Caritas w 2013 r., pomyślałem sobie, że Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom musi znaleźć pewną wrażliwość społeczną i zostać wyeksponowane. Wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować taki mecz charytatywny i uwrażliwić w ten sposób społeczeństwo na to, że ci migranci i uchodźcy są pośród nas i że też możemy im pomóc. Czasami tak niewiele potrzeba, ale razem możemy naprawdę wiele dać tym ludziom – opowiada ks. Stanisław. – Taka forma niedzielnego świętowania, gdzie ludzie często pracują, są zabiegani i nie mają na nic czasu, połączona w tym roku z Marszem dla Życia, bardzo dobrze wpisuje się w ten charakter poszukiwania z jednej strony środków dla uchodźców, dzięki którym możemy im później pomagać, a z drugiej pokazania ludziom pewnej przestrzeni, w której jesteśmy obecni, na którą też jesteśmy uwrażliwieni i nie jesteśmy obojętni na ich los. Jest to ciekawa forma rodzinnego świętowania, a przy okazji można coś dobrego zrobić dla innych, szczególnie dla uchodźców. Warto także podkreślić, że mecz został objęty honorowym patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Zmagania sportowe

Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 na boisku MOSIR-u przy ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze. Uczestnikami meczu piłki nożnej będą księża, pracownicy i wolontariusze Caritas, przedstawiciele samorządu lokalnego, lubuscy sportowcy, kabareciarze i aktorzy, dziennikarze i funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wśród nich m.in.: żużlowiec Andrzej Huszcza, koszykarz Damian Andrałojć, Marcin Wiśniewski, zielonogórski Bachus, Kamil Hypki z Radia Zachód i Janusz Życzkowski z Radia Zielona Góra oraz Maciej Wojciechowski z Kabaretu Rewers. – Zapraszamy wszystkich, którym jest bliska idea rodziny, którzy chcą miło i sympatycznie spędzić czas, ale także obejrzeć zmagania sportowe. Podczas meczu zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz migrantów i uchodźców na potrzeby Centrum, które prowadzimy w Zielonej Górze – mówi Leszek Masklak z diecezjalnej Caritas. – W jednej drużynie zagra Straż Graniczna, a w drugiej można powiedzieć, że reszta świata, bo wystąpią w niej m.in.: kabareciarze, aktorzy, księża, pracownicy Caritas czy dziennikarze. Zostaną rozegrane dwie połowy po 20 minut, w przerwie odbędą się pokazy tańca, po meczu wręczenie pucharów i okolicznościowych medali. Dla uczestników festynu, dzieci i młodzieży, zostały przygotowane atrakcje i zabawy, konkursy z nagrodami, drobne przekąski i pokazy przygotowane przez Straż Graniczną i Straż Pożarną.

* * *

Słowo ks. Stanisława Podfigórnego z okazji Światowego Dnia Uchodźcy:

– Ojciec Święty Franciszek bardzo mocno próbuje uwrażliwić cały świat na problem związany z uchodźcami i imigrantami, pokazując ten wymiar w sposób ewangeliczny. Papież, nawiązując do słów Jezusa, który powiedział, że „kto przyjmuje jedno z tych moich najmniejszych, ten Mnie przyjmuje”, cały czas uczy nas widzenia w szerokiej perspektywie w drugim człowieku, a szczególnie tym, który cierpi, Chrystusa. W tym przypadku w uchodźcy, imigrancie, który poszukuje dobrego, bezpiecznego życia, ucieka przed wojną, ale z drugiej strony chce poprawić swój status materialny, żeby np. utrzymać rodzinę. Dlatego też Kościół powinien i już próbuje pójść tą drogą, o której mówi papież Franciszek, pomocy na miarę swoich możliwości w tych środowiskach lokalnych, w których jesteśmy, w uwarunkowaniach historycznych i geograficznych, w których się znajdujemy. Warto się włączyć w to przesłanie Ojca Świętego praktycznie, na tyle, na ile możemy. Nasza Caritas diecezjalna włączyła się w pomoc syryjskim rodzinom i myślę, że jest to bardzo konkretny przykład, że nasi diecezjanie są wrażliwi na współczesny problem uchodźcy i imigranta.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka i zabawa

Po walce wygrali lepsi. W naszej drużynie wystąpili wszyscy księża pracujący w naszej parafii. Do zespołu włączony został także ks. Jerzy Urbański, kapelan biskupa seniora Tadeusza Rakoczego – tak ks. Sebastian Fajfer podsumował przegrany 3:8 mecz z mężczyznami z kręgu biblijnego w żywe piłkarzyki. – Specjalnego falstartu nie zrobiłem, ale widać było, że gramy okazyjnie. Zabawa była jednak dobra – dopowiedział ks. proboszcz Krzysztof Ryszka, kapitan zespołu duchownych. Niecodzienny pojedynek piłkarski był jedną z atrakcji IV Parafialnego Festynu Rodzinnego, jaki odbył się 5 czerwca przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Dopełnieniem oferty rekreacyjnej były: badminton, konkurs strzelania z łuku, pokaz iluzjonisty czy prezentacja młodych talentów. Nie obyło się też bez parafialnej Familiady, podczas której dwie stworzone na poczekaniu drużyny odpowiadały na pytania w stylu: jaka zupa najlepiej smakuje wikarym i jaką potrawę najbardziej lubi ksiądz proboszcz. I wbrew pozorom nie stały one na straconej pozycji, o czym świadczyły zgodne z prawdą odpowiedzi: rosół i golonka. Na koniec pikniku odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu 40 i 30 na 70. Nie miał on jednak miejsca we wnętrzu kościoła, jak w ubiegłym roku, ale na plenerowej estradzie. W przerwie występu ks. Krzysztof Ryszka i Dariusz Kucharski odczytali numery zwycięskich kuponów, wśród których główną nagrodą była pielgrzymka do Włoch dla dwóch osób.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Tajemnica "gwiazdy z warkoczem"

2024-12-11 22:39

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Gwiazda betlejemska

Niepokalanki

Szkoła katolicka

s. Dorotea Milewska

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dr hab. Paweł Zagożdżon i dr Katarzyna Zagożdżon wraz z s. Dorotą Milewską podczas prezentacji modelu komety

Dr hab. Paweł Zagożdżon i dr Katarzyna Zagożdżon wraz z s. Dorotą Milewską podczas prezentacji modelu komety

W środowy wieczór 11 grudnia w Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu odbyło się wyjątkowe spotkanie łączące naukę i duchowość, podczas którego zgłębiano tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, mieszkańcy miasta, siostry niepokalanki oraz zaproszeni goście, w tym bp Marek Mendyk.

Prelekcję poprowadzili geolodzy z Politechniki Wrocławskiej – dr hab. Paweł Zagożdżon i dr Katarzyna Zagożdżon. Naukowcy omówili współczesne teorie naukowe dotyczące Gwiazdy Betlejemskiej, wskazując na możliwość jej identyfikacji z kometą, koniunkcją planet czy wybuchem supernowej. Wykład wzbogacono pokazem zdjęć i modeli astronomicznych, które pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć procesy zachodzące w kosmosie. - Warkocz komety zawsze wskazuje kierunek przeciwny do Słońca – tłumaczyła dr Katarzyna Zagożdżon, odnosząc się do zjawisk widocznych na niebie.
CZYTAJ DALEJ

Rok Święty 2025: Jak Nadzieja Kształtuje Nasze Życie?

2024-12-12 12:24

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Rok Święty 2025

Kacper Bortkiewicz

Biskup Marek dziękował wszystkim, którzy zabiegają o piękno katedry świdnickiej

Biskup Marek dziękował wszystkim, którzy zabiegają o piękno katedry świdnickiej

Papież Franciszek ogłaszając Rok Święty 2025 zaprosił wiernych do przeżycia tego jubileuszu jako czasu szczególnej łaski i odnowy duchowej. W odpowiedzi na to wezwanie bp Marek Mendyk wystosował list pasterski, w którym podkreślił centralną rolę nadziei w życiu chrześcijan.

- W niej będziemy przeglądać się jak w lustrze, aby zobaczyć, jak dalece sami jesteśmy ludźmi nadziei i z jaką mocą kierujemy innych ku nadziei – napisał bp Mendyk, zachęcając do refleksji nad tym, jak nadzieja kształtuje nasze życie i dokąd nas prowadzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję