Reklama

Adwent

Do Spowiedników w Adwencie

[ TEMATY ]

Watykan

spowiedź

Bożena Sztajner

Umiłowani Współbracia Spowiednicy!

Opromienieni światłem Niepokalanej Dziewicy Maryi, Jutrzenki Odkupienia, oczekujemy z drżeniem serca ponownych narodzin Syna Bożego. Przepełnieni wdzięcznością za nieprzebrane dary, którymi Pan przyozdobi kapłańskie dusze, a także za łaski nawrócenia i pojednania, które pozwoli nam kontemplować poprzez bezcenną posługę spowiedzi.

Czas Adwentu, a szczególnie dni przepięknej Nowenny do Dzieciątka Jezus, charakteryzuje się szczególną intensywnością oczekiwania, nie tylko okazywanego przez ludzi wobec Boga – oczekiwania, które wpisuje się w najgłębsze tajniki ludzkiego serca. Jest to także czas szczególnego "oczekiwania" Boga wobec ludzi, których On umiłował. Pan poszukuje człowieka i "uniża się" tak bardzo, że błaga, niczym żebrak, by go przyjęto. Tym, który bardziej niż ktokolwiek inny, oczekuje owego spotkania łaski, jest właśnie On, Odwieczny Syn Boży. Stał się On Człowiekiem w dziewiczym łonie Maryi, nieustannie wzywając ludzi do nawrócenia. W tych dniach "czuwania" ze szczególną czułością przyciąga ludzkie serca do betlejemskiej szopki: “Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

Nam, którzyśmy otrzymali dar święceń kapłańskich i tak bezpośredniego uczestnictwa w dziele odkupienia, dane jest podzielać oczekiwanie Odkupiciela i przeogromnej radości spotkania z Nim. Jak Matka Najświętsza wydała Go na świat w grocie betlejemskiej, tak i my sprawiamy, że On rodzi się w sercach penitentów przez sakrament pojednania. Sprawiamy, że rodzi się na ołtarzu, aby być ich pokarmem i aby im towarzyszyć.

Łaska owego nadprzyrodzonego spojrzenia, które obejmuje całą egzystencję, nieodmiennie będzie budziła "zadziwienie" wolnością zbliżającą do konfesjonału. Albowiem "poruszenie" wolności każdej osoby, stawia nas wobec cudu, w którym uczestniczy sam Bóg. Poruszenie wolności zawsze jest tajemnicą, którą poprzedza, której towarzyszy i którą wspiera łaska Boża. Jest to zarazem dar dla samego Kapłana – Spowiednika, który przez kontemplację owej tajemnicy zawsze otrzymuje światło i umocnienie w swej działalności apostolskiej.

Reklama

Nadprzyrodzone spojrzenie, które pozwala dostrzegać prawdziwych protagonistów ludzkiej egzystencji – Boga wyruszającego na poszukiwanie człowieka i człowieka, który pozwala się odnaleźć swemu Stwórcy i Odkupicielowi – stanowi także źródło autentycznego miłosierdzia duszpasterskiego, którego tak bardzo oczekują wierni. Od zawsze zalecanego przez Kościół i tak gorąco wskazywanego przez Papieża, a wypływającego z rany Serca Jezusowego. To Serce jaśnieje, wiecznie zranione, przed każdym Kapłanem, i płonie pragnieniem przekazania każdemu duszpasterzowi łaski odnowienia żaru miłości, która zostaje wlana do naszych biednych serc dzięki modlitwie. Zostaje odnowiona przez miłosierdzie, a wreszcie "zanurza nas" w Eucharystii.

Drodzy Współbracia, módlmy się za siebie nawzajem, szczególnie w tych dniach przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, zarówno za penitentów jak i za spowiedników. Za każdym razem, gdy sprawujemy Sakrament Pojednania, niech uśmiech Dzieciątka Jezus rozpromieni ich dusze światłością przemiany. I dziękuję za to wszystko, co robicie, jako szczodrobliwi szafarze Bożego Miłosierdzia, które obmywa dusze!

Niepokalana Dziewica Maryja, doskonałe odbicie miłości Chrystusa i pewny znak nadziei zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, niech uprosi łaski potrzebne każdemu z nas, będące znakiem prawdziwego i trwałego "odrodzenia" duchowego dla wszystkich członków Ciała mistycznego.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy

14 grudnia 2014
Niedziela Gaudete

2014-12-20 18:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krótka historia spowiedzi – od kiedy? Jak? Co się zmieniło?

[ TEMATY ]

duchowość

spowiedź

sakramenty

Karol Porwich/Niedziela

U Jana Ewangelisty przeczytamy słowa wypowiedziane do Apostołów przez Zmartwychwstałego Jezusa: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” ( J 20, 22-23). Wszystko jasne. Nic od tamtego czasu się nie zmieniło. Tak jak Jezus odpuszczał grzechy za czasu swojego ziemskiego życia, tak do dzisiaj zastępy duchownych „odcinają ludzi od zła”.

Zbawiciel nie dał precyzyjnych wytycznych, jak ma przebiegać spowiedź. Zamiast tego dał nam Ducha Świętego, który pomaga w dobrym zrozumieniu, co kryje się pod terminami „władza odpuszczania” i „władza zatrzymywania” grzechów. Miłosierdzie rozlewa się tam, gdzie są spadkobiercy duchowej mocy Apostołów. Wszystko wygląda od samego początku Kościoła tak samo oprócz… formy. Nie powinno nas to dziwić.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję