Reklama

Głos z Torunia

Szukać i zbawić to, co zginęło

Niedziela toruńska 25/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

zakony

Aleksandra Wojdyło

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taką dewizą kierowała się bł. Matka Maria Karłowska, zakładając w 1894 r. Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Realizowała ją przez m.in. pracę na rzecz ubogich, chorych, z rozbitych rodzin, dziewcząt i kobiet z marginesu społecznego oraz zakładanie zakładów wychowawczo-resocjalizacyjnych i szpitali dla chorych wenerycznie. Do śmierci w 1935 r. w domu zakonnym utworzonym na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim realizowała swą miłość do Boga i ludzi. 6 czerwca 1997 r. w Zakopanem podczas pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych.

Reklama

W diecezjalnym sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie 3 czerwca odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej bł. Marii Karłowskiej. Uroczystość połączona była z przeżywaniem 8. rocznicy przyjęcia przez miasto Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej oraz rozpoczynającym się Świętem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewodniczył jej bp Andrzej Suski. Wśród gości znaleźli się: przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego (na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem), powiatowego (reprezentowanego przez starostę Piotra Boińskiego), miejskiego (z burmistrzem Przemysławem Górskim i przewodniczącym rady Krzysztofem Kamińskim), kapłani, przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych, dziewczęta z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych sióstr pasterek z Pniewitego i Topólna, mieszkańcy Jabłonowa i okolic oraz czciciele Błogosławionej Pasterki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wezwani do świętości

Podczas uroczystej Mszy św. dziękowano Bogu za życie bł. Marii Karłowskiej oddane w ratowaniu dusz zagubionych, a za jej przyczyną modlono się o nowe powołania do zgromadzenia sióstr pasterek, o Opatrzność Bożą nad rodziną zakonną, dobroczyńcami i czcicielami.

Reklama

Tematem przewodnim homilii wygłoszonej przez bp. Andrzeja była świętość. Przypominając, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”, kaznodzieja mówił o powołaniu wszystkich do świętości oraz roli, jaką w codziennym życiu odgrywają wyniesieni przez Kościół na ołtarze. Podkreślił, że także dziś – w czasach nowoczesnych technologii – jest miejsce na świętość. – Sensem i kierunkiem naszego życia ma być myślenie o własnej świętości i realizowaniu drogi do doskonałości. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy wezwani do świętości – mówił. Świętość to wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego, czyli miłość Boga i bliźniego – dodał za św. Janem Pawłem II. Zwracał także uwagę na świętość jako dar i zadanie dla każdego chrześcijanina, ale również jako podstawę godności człowieka i duchowej nobilitacji. – Bóg w nas się przegląda, ponieważ jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo. To jest fundament, na którym chrześcijanin może odbudowywać poranione życie. O świętości, nawet jeśli to droga wąska i stroma, trzeba mówić, trzeba medytować, trzeba w nią wierzyć, trzeba o niej nauczać – głosił. Mówił również o potrzebie pracy nad sobą, uświęcaniu się poprzez bycie blisko Boga i służbę ludziom. Zachęcił, aby dostrzegać w codzienności ludzi świętych oraz polecać siebie i swoje sprawy wstawiennictwu przed Bogiem naszych świętych. Na koniec podkreślił, że na królewskiej drodze do świętości Bóg postawił nam bł. Marię Karłowską, która od 20 lat oręduje za nami.

Gratulacje i życzenia

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreślił znaczenie życia i dzieł bł. Marii Karłowskiej oraz jej związki z Toruniem, w którym założyła pierwszy szpital. Wraz z przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem za zasługi dla regionu wręczył matce generalnej zgromadzenia sióstr pasterek s. Gracjanie Zborała CSDP najwyższe odznaczenie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wręczono również dokument ustanawiający św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Życzenia jubileuszowe dla sióstr pasterek złożyli również starosta brodnicki Piotr Boiński oraz burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz ze współpracownikami. Dziękowano za 80-letnią służbę potrzebującym w Jabłonowie, zaangażowanie w duchowy rozwój mieszkańców.

Dzieło trwa

Reklama

Na koniec s. Gracjana, wspominając wydarzenie beatyfikacji matki Marii sprzed 20 lat, przypomniała istotę dzieł Błogosławionej najpierw w Wielkopolsce, potem na Pomorzu – niesienia światła w życie ludzi zagubionych. Dzięki bł. Marii Karłowskiej, „gwieździe na horyzoncie polskiego miłosierdzia” (jak pisano po jej śmierci) z odtrąconych przez rodzinę i społeczeństwo dzieci grzechu rodziły się do nowego życia dzieci łaski ufające Panu. Zachęcała do czerpania Bożego światła od bł. Marii z sanktuarium jabłonowskiego. Zapewniła również o dalszym wiernym realizowaniu przez siostry pasterki swojego charyzmatu „szukania i zbawiania tych, którzy się pogubili”. – Pozwólmy się prowadzić świętym na codziennych naszych drogach – dodała.

Po Liturgii wierni oddali cześć relikwiom bł. Marii Karłowskiej. W kaplicy klasztornej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu poprzez zawierzenie się Najświętszemu Sercu Jezusowemu – wzorem bł. Marii Karłowskiej – wypraszano łaski miłości i światła Chrystusowego dla zabłąkanych w swej wierze i życiu oraz pomocy w odzyskaniu utraconej godności, wybraniu na nowo drogi prostej i właściwej. Wszystkie trudne sprawy zawierzono miłosiernemu Bogu w Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystościom na Wzgórzu Jabłonowskim towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotograficznych uczennic Liceum Plastycznego w Rypinie. Pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera, w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego, zorganizowano także koncert muzyki filmowej „The best”. Małgorzata Chruściel oraz Adam Lemański z zespołem zaprezentowali na jabłonowskim wzgórzu największe przeboje muzyki pop.

Niech słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat: „Jakże potrzeba tego «geniuszu kobiety», aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia, odpowiedzialności, wierności; aby zachował szacunek dla ludzkiej godności!” będą nadal wyróżnikiem dostrzegania wartości człowieka i poszanowania jego godności.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bernardyński charyzmat franciszkański

Niedziela przemyska 5/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

zakony

Archiwum Ojców Bernardynów

W poniedziałek 2 lutego, w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu otaczamy modlitwą i wdzięcznością wszystkie osoby życia konsekrowanego, szczególnie te, które realizują swoje powołanie zakonne na terenie archidiecezji przemyskiej. Archidiecezjalna modlitwa za powołanych i o nowe powołania do życia zakonnego będzie miała miejsce w klasztorze Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Centralnym punktem spotkania będzie uroczysta Msza św. o godz. 11, pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego.

Pośród kościołów archidiecezji przemyskiej, w których w Roku Życia Konsekrowanego można uzyskać odpust zupełny, jest sanktuarium pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku. Od ponad czterystu lat posługują w nim zakonnicy zwani potocznie Bernardynami. Drugim głośnym sanktuarium, a zarazem miejscem modlitwy i charyzmatu bernardyńskiego, jest Dukla (od 1741 r.), która w ubiegłym roku przeżywała prawdziwy „najazd” pielgrzymów, z racji Roku św. Jana z Dukli. Ale pierwszym miejscem posługi Bernardynów na terenie naszej diecezji jest Przeworsk, do którego 550 lat temu, w 1465 r., przybyli nasi zakonnicy.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

2025-04-20 09:50

[ TEMATY ]

wybory

kalendarz

Adobe Stock

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Na mocy postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni od połowy stycznia trwa kampania wyborcza do tegorocznych wyborów prezydenckich. Odbedą się one 18 maja, a ewentualna II tura – 1 czerwca. Załączony do postanowienia kalendarz wyborczy określa dni, w których upływają terminy wykonania określonych czynności wyborczych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję