Reklama

Bazylika mniejsza w Rychwałdzie

2017-07-19 15:20

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 30/2017, str. 1

Monika Jaworska

Niedziela 23 lipca br. jest ważnym dniem nie tylko dla wiernych z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie, lecz także dla całej diecezji bielsko-żywieckiej. W tym dniu na Mszy św. o godz. 11 zostanie oficjalnie ogłoszony dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający bazylikę mniejszą w Rychwałdzie.

Jak podkreśla kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej o. Bogdan Kocańda OFMConv, starania o tytuł bazyliki rozpoczęto w 2015 r., po zakończeniu obchodów 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej. – Poprosiliśmy o to bp. Romana Pindla. Biskup poinformował nas, że najpierw ten tytuł uzyska kościół w Hałcnowie, ale możemy się nadal o to starać, jako drugi kościół w diecezji. Skierowaliśmy więc pismo do Konferencji Episkopatu Polski z podpisem biskupa Romana, zawierające prośbę o zgodę na nadanie tytułu bazyliki naszemu sanktuarium. A oprócz tego wysłaliśmy do wszystkich biskupów foldery z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Gdy uzyskaliśmy akceptację KEP, przygotowaliśmy dokumentację na temat duszpasterstwa w naszym kościele. Dnia 6 czerwca 2016 r. bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Ku naszej radości 25 marca br. – w dniu jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji bielsko-żywieckiej, kongregacja wydała dekret ustanawiający bazylikę w Rychwałdzie – mówi o. Kocańda. Dekret podpisał kard. Robert Sarah – prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, i to on będzie przewodniczył Mszy św. 23 lipca o godz. 11 przy ołtarzu polowym przed rychwałdzkim kościołem, na której w imieniu papieża Franciszka oficjalnie ogłosi kościół w Rychwałdzie tytułem bazyliki mniejszej. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim. Mszę św. poprzedzi godzinny występ Braci Golec, a po Mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy z oznaczonym tytułem bazyliki. W tym samym dniu o godz. 20 odbędzie się jeszcze koncert zespołu Trio Appassionata z Rudy Śląskiej pt.: „Muzyczna podróż dookoła świata”.

Wierni wraz franciszkanami z Rychwałdu przygotowywali się do tego wydarzenia na różne sposoby, m.in. poprzez „nowennę tygodni” z udziałem pielgrzymów z dekanatów naszej diecezji. – Od 20 maja do 15 lipca prowadziliśmy spotkania nowennowe, na które zapraszaliśmy w poszczególne soboty dwa lub trzy dekanaty diecezji, w tym też parafie dekanatu żywieckiego. Przybliżaliśmy pielgrzymom historię naszego sanktuarium, odprawialiśmy Msze św., a po niej odmawialiśmy akt zawierzenia Matce Bożej Rychwałdzkiej i namaszczaliśmy wiernych olejkiem radości. Po części modlitewnej zapraszaliśmy uczestników na gorący posiłek – wspomina o. Kocańda.

Reklama

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do historycznej uroczystości było nawiedzenie sanktuarium w Rychwałdzie przez monstrancję fatimską – dar narodu polskiego dla Fatimy za 100-lecie objawień fatimskich. – Tym „czasem łaski dzięki Matce Pana” dziękowaliśmy Maryi za szczególną opiekę nad naszą parafią. Rozpoczęliśmy 13 lipca Nabożeństwem fatimskim pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Na nabożeństwo złożyła się adoracja, Msza św. i procesja fatimska. Następne dwa dni trwała adoracja wdzięczności w ciszy. A peregrynację zakończył odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca, z Sumą odpustową o godz. 11 oraz procesją eucharystyczną z monstrancją fatimską – dodaje kustosz. Przygotowywano się również od strony estetycznej – poprzez różne prace w kościele i wokół niego.

Kościół w Rychwałdzie jest drugim kościołem diecezji podniesionym do godności bazyliki mniejszej. W lipcu 2016 r. oficjalnie taki tytuł uzyskał kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Tagi:
Bazylika Rychwałd

Rychwałd: kilka tysięcy wierncyh na nabożeństwie fatimskim

2018-07-14 11:07

rk / Rychwałd (KAI)

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 13 lipca w nabożeństwie fatimskim w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie koło Żywca. Uroczystościom, w których udział wzięli między innymi członkowie Rycerstwa Niepokalanej z terenu Śląska i Małopolski, przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny wezwał, by naśladując nazareńskie posłuszeństwo Maryi, uczyć się chodzenia drogami wiary.

www.dobremiejsce.org

Analizując Łukaszowy opis zwiastowania, biskup w homilii zwrócił uwagę, jak Maryja reaguje na przedstawiony jej przez archanioła Gabriela Boży plan zbawienia. Podkreślił przy tym, że Maryja nie jest tylko biernym odbiorcą Gabrielowego przesłania.

„Komentatorzy tego wydarzenia zawsze widzieli w słowach i postawie Maryi aktywne wyrażenie swojej woli, a nie tylko bierne, bezduszne poddanie. Pomimo początkowego lęku i zmieszania, Maryja zdecydowała się powiedzieć Bogu ‘tak’! Jednocząc swoją wolę z Bożym planem, stała się doskonałym wzorem wiary żywej” – zaznaczył kaznodzieja.

Uroczystości zakończyła procesja maryjna ze świecami oraz apel maryjny i uroczyste zasłonięcie wizerunku. W konfesjonałach wokół sanktuarium w Rychwałdzie kapłani pełnili posługę miłosierdzia. Przed Mszą św. odczytano intencje, jakie pątnicy przynieśli do tronu Pani Ziemi Żywieckiej.

Wśród pielgrzymów dominowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej z terenu Śląska i Małopolski. Modlili się m.in. diecezjalny asystent tego stowarzyszenia o. Arkadiusz Bąk OFMConv oraz prowincjalny asystent o. Piotr Cuber OFMConv, księża diecezjalni, franciszkanie oraz kapłani i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów

2019-10-14 20:47

wpolityce.pl

PKW podaje pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Wygrywa PiS, zdobywając 43,59 proc. głosów.

Screen TVP Info

W wyborach wzięło udział 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencja wyniosła aż 61,74 proc.! To najlepszy wynik w ostatnim 30-leciu. Liczba głosów nieważnych 207 747, co stanowi 1,11 proc. ogólnej liczby głosów. Jest ona niższa niż w wyborach z 2015 roku - wtedy było ich ponad 394 tysiące.

PSL uzyskało 30 mandatów. PiS zdobyło 235 mandatów. SLD 49 mandatów, Konfederacja 11 mandatów, KO 134 mandaty. Mniejszość niemiecka uzyskała 1 mandat.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem