Reklama

Niedziela Lubelska

Czas wdzięczności

W parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie bieżący rok obfituje w liczne wydarzenia. Wiele z nich wpisuje się w obchody 30-lecia parafii

Niedziela lubelska 31/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ewa Kamińska

Wprowadzenie relikwii męczenników

Wprowadzenie relikwii męczenników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2017 upływa pomiędzy kolejnymi stacjami. Był już jubileusz seniorów z bp. Ryszardem Karpińskim, jubileusz osób konsekrowanych z bp. Józefem Wróblem, jubileusz małżonków i rodzin, jubileusz kapłanów i jubileusz młodzieży. Główne uroczystości połączone zostały z obchodami odpustu ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona parafii, których uwieńczeniem był festyn integrujący w radosnej atmosferze parafian i gości. Kolejne stacje to czekające już po wakacjach – jubileusz dzieci oraz jubileusz wspólnot i grup formacyjnych. Zakończeniem obchodów będzie jubileuszowa modlitwa za zmarłych parafian.

Relikwie męczenników

„Gdy się jedzie na misje, trzeba być gotowym na wszystko” – o. Zbigniew Strzałkowski. „Jeśli trzeba będzie dla sprawy Bożej złożyć ofiarę życia, nie będę się wahał” – o. Michał Tomaszek. Obaj franciszkanie zostali zamordowani na misjach w Andach 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów komunistycznej partii Peru „Świetlisty Szlak”. Męczennicy zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote. W Polsce ich wspomnienie obchodzone jest 7 czerwca, w rocznicę święceń kapłańskich bł. Zbigniewa oraz diakonatu bł. Michała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Relikwie męczenników franciszkańskich, dzięki staraniom proboszcza ks. Marka Urbana, zostały wprowadzone do kościoła przy ul. Kasztanowej podczas głównych uroczystości jubileuszowych. Ich przyjęcie było poprzedzone rekolekcjami, które prowadził o. Dariusz Gaczyński OFM Conv. z Sekretariatu Misyjnego Franciszkanów oraz br. Jan Hruszowiec OFM Conv., promotor kultu męczenników. To kolejne relikwie w parafii, obok relikwii św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Pawła II. Dla wspólnoty mają wielkie znaczenie ze względu na ducha franciszkańskiego przenikającego duchowość wspólnoty. – Zostawimy cząstkę braci w waszej parafii na stałe; są to relikwie I stopnia. A dla wszystkich przygotowaliśmy pamiątkowe obrazki z cząstką ubrań beatyfikowanych męczenników. Pragniemy, abyście czuli bliskość z nimi – mówił br. Jan.

Reklama

O. Dariusz, wskazując na przykład męczenników, zachęcał do modlitwy w ramach Krucjaty Różańcowej w obronie przed terroryzmem. Celem krucjaty jest modlitwa o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie z grzechu nienawiści (szczegółowe informacje dostępne pod adresem e-mail: krucjata@franciszkanie.pl). Franciszkanin podkreślił, że błogosławieni o. Michał i o. Zbigniew nie ulegli pokusie ucieczki i chcieli zostać z tamtejszymi mieszkańcami do końca, zdecydowani na wszystko, nawet na śmierć. Dla nich służba Bogu i ludziom była najważniejsza. Warto więc siebie pytać, czy Bóg jest najważniejszy w osobistym życiu. O. Dariusz dodał, że bracia męczennicy zapraszają nas, byśmy Bogu oddali wszystko, poczynając od prozaicznych czynności, bo to gwarantuje wewnętrzną wolność.

Piętnasty kapłan

Znaczącym wydarzeniem były święcenia kapłańskie 15. już parafianina. W tak krótkiej historii wspólnoty tylu kapłanów jest czymś wyjątkowym. Parafia od dawna była nazywana kopalnią powołań.

Ks. Mateusz Wójcik, który otrzymał w lubelskiej archikatedrze święcenia prezbiteratu z rąk abp. Stanisława Budzika, w czasie Mszy św. prymicyjnej w rodzinnej parafii podkreślił znaczenie kapłanów w umacnianiu powołania. – Nie mogę dziś uścisnąć dłoni i podziękować za przykład życia ks. Stanisławowi Rogowi, którego Pan zabrał od nas ponad 2 lata temu. Księże Proboszczu, dziękuję za przykład realizacji kapłaństwa, pokazywanie, jak żyć, aby sobą nie przesłaniać Boga, a pokazywać Go ludziom – powiedział ks. Mateusz. Gorące podziękowania skierował ku obecnemu proboszczowi ks. Markowi Urbanowi za towarzyszenie przez ostatnie 2 lata formacji, cenne wskazówki, a przede wszystkim ogromną troskę, by był dobrym kapłanem.

Uroczystość miała bardzo podniosły i wzruszający charakter. Przybyło wielu księży z bp. Arturem Mizińskim, rodzina, przyjaciele, znajomi i parafianie. Ks. Mateusz dał się poznać od dobrej strony w parafii już od najmłodszych lat, gdy z rodzicami z uwagą i skupieniem uczestniczył w Mszy św. Potem jako ministrant i lektor aktywnie uczestniczył w życiu parafii. – Mieszkaliśmy w bloku na tym samym piętrze. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu rano po Mszy św. w kościele wychodziliśmy razem: ja do kurii, a mały Mateusz z rodzicami do auta, by pojechać do szkoły – wspomniał bp Artur Miziński. Podkreślił rolę domu rodzinnego i jego atmosferę pełną wzajemnej miłości, głębokiej wiary, troski i szacunku dla człowieka, sprzyjającą powstaniu i pogłębianiu powołania.

2017-07-26 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan wielkiego serca

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2012, str. 2

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

T. Szymański

Ks. prał. Aleksander Jaszczur

Ks. prał. Aleksander Jaszczur

W dniach 6-7 października br. miało miejsce uroczyste dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa ks. prał. Aleksandra Jaszczura.
W sobotę 6 października uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w asyście kapłanów z dekanatu myśliborskiego i zaproszonych gości dostojny Jubilat odprawił w kościele parafialnym w Kierzkowie o godz. 12. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Andrzej Buczma.
Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie najpierw był poczęstunek, a potem Benefis Księdza Prałata. Całość prowadzili nauczyciele. W dwugodzinnych wspomnieniach Jubilata brało udział wielu parafian i zaproszonych gości. Snuli oni swoje wspomnienia i ciekawe sytuacje związane z osobą dostojnego Jubilata. W czasie prezentacji multimedialnej wszyscy oglądali zdjęcia Księdza Prałata od najmłodszych lat, opatrzone spontanicznym komentarzem. Było przy tym wiele śmiechu, a także łez i wzruszeń. Program był ubogacony tekstami o kapłaństwie i powołaniu, które odczytały dzieci i młodzież oraz piosenkami wykonywanymi przez zespół seminaryjny „Clerboyz”. Na koniec wszyscy odśpiewali „Sto lat” i wjechał ogromny tort. Po zakończeniu Benefisu nastąpił czas życzeń, który nie miał końca. W uroczystościach w kościele i w szkole wzięło udział ok. 300 osób. A wszystko to przygotowali dawni parafianie Księdza Prałata.
W niedzielę uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez księży proboszczów Myśliborza i Kierzkowa pod przewodnictwem dostojnego Jubilata, a zakończyła je - po procesji różanej - Eucharystia celebrowana w kościele Świętego Krzyża przez abp. Andrzeja Dzięgi, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński mawiał, że dobrzy kapłani rodzą się w dobrej i katolickiej rodzinie. Tak też było w rodzinie Księdza Prałata.
Urodził się 19 lutego 1930 r. w miejscowości Liw w diecezji siedleckiej, obecnie drohiczyńskiej. Jego rodzicami byli Lucjan i Zofia. Studia seminaryjne rozpoczął w Gorzowie Wlkp., gdzie też 5 października 1952 r. otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego Baraniaka. Dziesięć dni później rozpoczął posługę kapłańską w parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. Potem od 1955 r. pracował we Wschowie, gdzie również przez rok pełnił funkcję prefekta w tamtejszym Niższym Seminarium Duchownym. Bardzo wcześnie, bo już w 5. roku kapłaństwa został administratorem w Białogórzynie, a następnie w Cedyni (1962-74) i w Łobzie (1974-85), a począwszy od 1 października 1985 r. proboszczem w Kierzkowie. Ksiądz Prałat pełnił też obowiązki dziekana łobeskiego, ojca duchownego dekanatu myśliborskiego oraz prepozyta Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej. Za całość posługi kapłańskiej papież Paweł VI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości, na papież Benedykt XVI godnością prałata honorowego.
Obecnie Ksiądz Prałat mieszka u sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu, gdzie pełni funkcję kapelana i spowiednika. Całe życie kapłańskie Księdza Prałata to jedna wielka i wspaniała posługa jako sługi Prawdy i szafarza Miłości. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński często powtarzał: „Lepiej być pogardzanym kapłanem niż chwalonym cezarem”. Stąd też słowa: ani większy jestem, gdy mnie chwalą, ani mniejszy, gdy mnie ganią - mają swoje wyjątkowe potwierdzenie w tym szlachetnym Kapłanie. Ksiądz Prałat nigdy nie zabiegał o chwałę, wprost przeciwnie cechuje go ogromna skromność. A ta piękna postawa wypływa z jego szlachetnego serca, serca zatopionego w Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Niepokalanym Sercu Maryi. Także duch ludzkiej wrażliwości i miłosierdzia wypływa z opieki św. s. Faustyny Kowalskiej, której wspomnienie, czyli narodziny dla nieba, obchodzimy 5 października - w dniu święceń kapłańskich Księdza Prałata.
Pokora to przymiot ludzi wielkich i szlachetnych. Wielki polski król Jan III Sobieski, który pokonawszy 12 września 1683 r. Turków pod Wiedniem, wysłał do papieża Innocentego XI list dyplomatyczny o treści: „Venimus, vidimus, Deus vicit” - „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. Ta postaw polskiego króla bardzo podobała się Jezusowi Chrystusowi, który w objawieniach skierowanych do św. Małgorzaty Marii Alacoque (+1690) powiedział te słowa: „dobrze się stało, że znalazł się król, który pokonawszy Turków, nie przypisał sobie zwycięstwa, ale Mnie i Mojej Matce”.
Przewielebny Księże Prałacie, Twoje ciche i pokorne kapłaństwo jest dla nas wzorem, jest wzorem pięknego człowieczeństwa. Bardzo za to Ci dziękujemy i życzymy dalszej mocy Boga Trójjedynego.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję