Reklama

Polska

Dokąd idziesz, Europo?

Wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki i Kościoła z całej Europy spotkali się na I Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi” i podjęli debatę nad kondycją duchową i przyszłością Starego Kontynentu. Kongres, zorganizowany w dniach 19-23 października br. pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, rozpoczął się u Matki Chrystusa na Jasnej Górze. Jego poszczególne sesje miały miejsce w Częstochowie, Łodzi i Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 44/2017, str. 10

[ TEMATY ]

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Sesję w Częstochowie poprzedziła modlitwa Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 19 października br. Poprowadził ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo i zawierzył Matce Bożej dzieło kongresu.

Pierwsza sesja kongresu odnosiła się bezpośrednio do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. Członkowie Ruchu „Europa Christi” podejmują formalne działania o uznanie Papieża Polaka za patrona Europy.

Reklama

Wśród gości i prelegentów przybyłych na obrady do auli „Niedzieli” byli: kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, o. Mariusz Tabulski z Jasnej Góry, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu.

Założyciel i moderator Ruchu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś nakreślił ramy ideowe ruchu. Wyjaśnił, że jest on odpowiedzią na wyzwania czasu. – Trzeba ratować Europę, bo zmierza ku śmierci. Jest chora, traci swoją tożsamość. Zapomina o korzeniach, z których wyrosła jej wielkość – o Chrystusie. Europa usuwa krzyż z przestrzeni publicznej, a przecież wspólnotę europejską zakładali ludzie wierzący, m.in. Robert Schuman i Alcide de Gasperi – powiedział ks. Skubiś i wskazał na hasło częstochowskiej sesji kongresu: „Totus Tuus”, odnoszące się do postaci św. Jana Pawła II i jego całkowitego zawierzenia Maryi.

Do osoby Papieża Polaka jako proponowanego patrona Europy nawiązał w swym wystąpieniu kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat sekretarz Ojca Świętego. Zwrócił uwagę na rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i odzyskaniu wolności narodów Europy, na jego udział w zjednoczeniu Europy, na trafne diagnozowanie zagrożeń Starego Kontynentu i ukazywanie drogi ich przezwyciężania – powrót do ideałów stojących u korzeni kultury europejskiej.

Reklama

Myśli św. Jana Pawła II na temat Europy przybliżył w swoim wystąpieniu abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Skupił się na treściach zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” w kontekście nowych wyzwań. Odniósł się do niebezpiecznej pokusy budowania cywilizacji bez Boga na podobieństwo biblijnej wieży Babel.

Do diagnozy współczesnej Europy jako kontynentu, który utracił nadzieję, odwołał się w swoim wystąpieniu ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

– To nie starzenie się społeczeństw napawa niepokojem – starzenie się jest procesem naturalnym. Niepokojem napawa matematyczny brak dzieci. W takiej sytuacji macierzyństwo staje się misją i wszyscy powinniśmy wspierać rodzinę – przyznał.

O wielkim zawierzeniu Maryi w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej mówił o. dr Mariusz Tabulski OSPPE. – Program duchowy Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”, jest wciąż aktualny, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy – podkreślił o. Tabulski.

Dr hab. Zbigniew Krysiak, profesor SGH, prezes Instytutu Myśli Schumana, mówił o inicjatywach Grup Schumana, które włączyły się w dzieło Ruchu „Europa Christi”. Szczególnie ważne są Europejskie Festiwale Schumana i „Wigilie bez granic”, na które Polacy zapraszają do swoich domów cudzoziemców.

Na pierwszą sesję kongresu przybył do Częstochowy z Włoch Antonio Gaspari, redaktor naczelny portalu „Frammenti di Pace”, który mówił na temat: „Media w służbie idei Europa Christi”. – Media nauczyły nas, że „zła wiadomość to dobra wiadomość”, bo sensacja zwiększa oglądalność programów, napędza czytelników – zwrócił uwagę dziennikarz. – Chcemy odwrócić tę niepisaną w świecie mediów zasadę i promować tezę, że „dobra wiadomość to piękna wiadomość” – podkreślił Antonio Gaspari.

Pierwszej sesji Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” towarzyszył występ znanego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w drodze do Brukseli zawitał do auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Razem z bp. Antonim Długoszem zachwycili zebranych. W kontekście odbywającego się kongresu wymownie wybrzmiał utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budzenie Europy

Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 22

[ TEMATY ]

konferencja

Europa Christi

Natalia Bednarska

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Konferencja „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” została zorganizowana w Wilnie w dniach 8-10 czerwca 2018 r. przez Ruch „Europa Christi” oraz Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie pod przewodnictwem ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia – moderatora Ruchu „Europa Christi”. W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi nie tylko z Polski i Litwy, ale także z Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję