Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: konkurs na "Wieczernikową Choinkę" rozstrzygnięty

Na Jasnej Górze odbył się dziś wielki finał siódmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Na udekorowane przez dzieci drzewka pielgrzymi odwiedzający sanktuarium oddali w sumie ponad 45 tys. ważnych głosów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs

choinka

PublicDomainPictures

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła choinka z numerem 2, którą przyozdabiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 z Częstochowy. Ich drzewkowyraźnie się wyróżniało. Ozdoby wykonali m.in. z patyczków po lodach. – Nasze gwiazdki, koszyczki, kwiatki wykonywaliśmy półtora miesiąca, dominuje kolor czerwony i złoty, bo to symbole miłości a my wszyscy mamy się kochać – mówili zwycięzcy. Ich choinkę doceniło 8 tys. 111 pielgrzymów.

Drugie miejsce zdobyły Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Ich choinka oznaczona była numerem 30. Uczniowie tej placówki starają się już od kilku lat robić swoje ozdoby z materiałów na pozór niepotrzebnych. – Te ozdoby zrobiliśmy z tektury falistej, z pudełek, w naszej szkole nic się nie marnuje, wykorzystujemy wszystkie odpadki – powiedział Dawid, uczeń szkoły specjalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzecie miejsce zajęła choinka nr 11 Świetlicy Integracyjnej Pszczółki, prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie. - Ubieranie choinki na Jasnej Górze jest wielką radością, cieszymy się, że tak wielu pielgrzymów ogląda nasze drzewka, największą jednak radością jest fakt, że ozdób nie kupujemy, ale robimy sami – wyznała jedna z uczennic.

Wszystkim uczestnikom konkursu i pielgrzymom oddającym głosy na wieczernikowe choinki podziękował przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. – Każda choinka zasługuje w tym konkursie na pierwsze miejsce, ale głosowanie pokazuje, że któraś nie jest lepsza od innej, ale komuś po prostu podobała się bardziej. W każdą włożone zostało serce i to jest wielka radość dla Jezusa, który narodził się dla każdego z nas – mówił o. przeor.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki, książeczki i obrazki z Matką Bożą. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc uhonorowani zostali sprzętem biurowym: drukarką, laminarką i niszczarką oraz albumami jasnogórskimi oraz ufundowanymi przez Lasy Państwowe.

Reklama

Tegoroczne ozdoby choinkowe nawiązywały do: planowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży, posługi misyjnej a także przypominały o modlitwie o pokój, konieczności ewangelizacji i wierności polskiej tradycji.

- Choinki są cudowne, wszystkie zasługują na nagrody, wszystkie są piękne, bo do każdej zostało włożone serce, to powrót do rodzinnego domu, to zachwyt nad pomysłowością dzieci i nauczycieli – dzielili się swoimi wrażeniami jasnogórscy pielgrzymi.

Ozdobione przez dzieci choinki nadal można podziwiać w jasnogórskim Wieczerniku. Pozostaną tam, aż do Środy Popielcowej. W tym roku drzewka dla Jasnej Góry podarowały Lasy Państwowe.

Głównym celem Konkursu na Wieczernikową Choinkę jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.

Organizatorami konkursu są: klasztor oo. paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

2015-01-08 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy narodem życia!

Kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” peregrynuje przez świat - od Władywostoku do Fatimy - w obronie życia. Wędrówka ta rozpoczęła się w Rosji, przebiega przez Azję i Europę - ze Wschodu na Zachód. Matka Boża w kopii Jasnogórskiego Obrazu ma odwiedzić 23 kraje i pokonać 18 tys. km. Zanim jednak Maryja Jasnogórska wyruszyła na szlak peregrynacji, Obraz Nawiedzenia został poświęcony i przyłożony do oryginału podczas uroczystości na Jasnej Górze 28 stycznia 2012 r. Peregrynacja obrazu Matki Bożej przygotowana została przez ruchy obrony życia, zrzeszone w Human Life International.
W dniach 12-26 sierpnia przebywała w Polsce. Na trasie zaplanowano odwiedzenie 9 katedr, 14 sanktuariów i wielu parafii w 22 miejscowościach.
22 sierpnia, w święto Matki Bożej Królowej, kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” dotarła na Jasną Górę. Została ustawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie odprawiono uroczyste Nieszpory z udziałem ojców i braci paulinów, na czele z przeorem Sanktuarium o. Romanem Majewskim.
- Modlimy się przy tej Ikonie o świętość życia ludzkiego i o poszanowanie jego świętości - powiedział o. Roman Majewski. - Dziękujemy wszystkim, którzy tę Ikonę z szacunkiem przenoszą z miasta do miasta, pokonując wiele różnych trudności, wszystkim obrońcom życia z 14 krajów świata, którzy tu, na Jasnej Górze, podjęli taką decyzję, aby obraz Matki Bożej poruszył sumienia w Europie, a być może w przyszłości i na innych kontynentach.
Na Szczycie Jasnogórskim tego dnia była sprawowana kolejna - szósta Msza św. w ramach Nowenny Narodowej przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W czasie tej Eucharystii, sprawowanej w intencji obrony ludzkiego życia, przy ołtarzu została wystawiona kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Modlitwie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali m.in.: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów i o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry oraz kapłani częstochowskich parafii, którzy wraz ze swoimi wiernymi przybyli na Jasną Górę. Zebranych powitał podprzeor Sanktuarium o. Mieczysław Polak. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life.
W homilii abp Depo mówił: - Kiedy w dzisiejsze święto Maryi Królowej uczestniczymy w modlitwie dziękczynnej za wielkie dzieła Boże, które dokonały się przez Maryję - Matkę i Królową - chcemy mocno zaznaczyć, że te dzieła dzieją się nadal w pojedynczych sercach czy wspólnotach, które zawierzą Bogu. Tak dzieje się od 55 lat poprzez dzieło ewangelii pielgrzymującej, którą jest peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego na ziemi polskiej. Tak dzieje się poprzez światową peregrynację Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej „Od Oceanu do Oceanu” w intencji obrony życia ludzkiego. I niech się tak dzieje! Niech ona trwa! Metropolita przypomniał za Janem Pawłem II: „Maryja musi znajdować się na wszystkich drogach codziennego życia Kościoła”.
- Życie człowieka od momentu narodzenia aż do naturalnej śmierci jest darem Boga, a nie własnością czy rzeczą, którą można dowolnie manipulować, decydując o jego pojawieniu się i jego końcu - zaznaczył abp Depo. - Przebaczenie, które idzie od Chrystusa przez wstawiennictwo Maryi, w której oblicze wpatrujemy się, aby podprowadziła nas do swojego Syna, zwłaszcza w dramacie osób, które przeżyły przerwanie życia pod ich sercem. Przebaczenie jest dowodem na to, że miłość Boga jest potężniejsza od naszego grzechu, że miłość Boga jest większa od naszego serca i potężniejsza od śmierci - podkreślił Metropolita Częstochowski. - Pragniemy w tym dniu podziękować Bogu za wielki dar Jego dobroci, jakim nas obdarzył w Maryi, Matce Kościoła i Matce Miłosierdzia. Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy i my stali się światłem i nieśli je przez noce ciemności dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemności, żeby ujrzeli światło, którym jest Chrystus - powiedział. Na zakończenie Liturgii abp Depo skierował do wszystkich zebranych wezwanie: „Bądźmy narodem życia”.
Modlitwę Apelu Jasnogórskiego o godz. 21 prowadził w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Włodzimierz Ogorzałek, paulin, delegat Jasnej Góry ds. peregrynacji Ikony Częstochowskiej, który towarzyszy Obrazowi na terenie Polski.
Przez całą noc w Kaplicy Matki Bożej trwało modlitewne czuwanie. Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” opuściła Jasną Górę 23 sierpnia i została przewieziona do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Następnego dnia nawiedziła klasztor Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, a 25 sierpnia była m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zatrzymała się też w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w Wadowicach. Ostatnie miejsce, które nawiedziła Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” podczas polskiego etapu pielgrzymki w obronie życia, to Bielsko-Biała, skąd 26 sierpnia została przekazana do Czech.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kl. Krzysztof Wowra

W sobotę, 27 kwietnia, jak co roku, łódzcy klerycy roku propedeutycznego z przełożonymi spotkali się z ks. kard. Grzegorzem Rysiem w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję