Reklama

Watykan

Watykan: czy zostanie zwiększona liczba kardynałów-elektorów?

W przyszłym konklawe może wziąć udział 140 kardynałów-elektorów – podaje agencja ANSA. Kwestia ta ma być poruszana w dniach 12-13 lutego, podczas najbliższego konsystorza, kiedy omawiane będą propozycje reformy Kurii Rzymskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

Zdaniem włoskiej agencji propozycje te zawarte są w propozycjach przedłożonych Ojcu Świętemu w minionych miesiącach przez kard. Antonio Canizaresa Lloverę, obecnie arcybiskupa Walencji w Hiszpanii, a wcześniej prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Przywilejem kardynałów poniżej 80 roku życia jest wybór papieża. W średniowieczu nie było ich więcej niż 30. W XVI wieku Sykstus V podniósł ją do 70. Ograniczenie to zniósł w1958 roku św. Jan XXIII. Natomiast Paweł VI na mocy Motu Proprio „Ingravescentem aetatem” z 21 listopada 1970 zarządził, że wraz z ukończeniem 80 roku życia kardynałowie tracą prawo wybierania Papieża i obecności na konklawe. Ten sam papież na tajnym konsystorzu 5 listopada 1973 r. ustalił, że liczba kardynałów z prawem wyboru papieża nie może przekroczyć 120. Papież Jan Paweł II konstytucją apostolską „Universi Dominici Gregis” z 22 lutego 1996 potwierdził te dyspozycje.

2015-01-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan musi być bardziej przejrzysty

[ TEMATY ]

konklawe

Johannes Joas / pl.wikipedia.org

Potrzebę większej przejrzystości w Watykanie podkreślił w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica” niemiecki kardynał kurialny Walter Kasper. Jego zdaniem Kuria Rzymska musi zacząć się otwierać i nie bać się transparentności.

Najstarszy spośród kardynałów, którzy za kilka dni wybiorą nowego papieża, zaznaczył, że niezależnie od tego, co wyszło na światło dzienne przy okazji afery Vatileaks, Kuria wymaga gruntownej reorganizacji. Zwrócił przy tym uwagę na potrzebę odejścia od „rzymskiego centralizmu” i ustanowienia kolegialnego kierownictwa we władzach Kościoła. „Centrum” nie jest równoznaczne z „centralizmem”, powiedział były przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Według niego kolegialne władze kościelne muszą bardziej włączyć do współpracy biskupów i cały Lud Boży.

Reforma Kurii Rzymskiej stanowi „wielki problem”, stwierdził 80-letni kardynał. Jego zdaniem, obecnie wewnętrzna komunikacja między urzędami watykańskimi jest niewystarczająca. „To się musi zmienić” – podkreślił.

Jednocześnie wyraził przekonanie, że Kościół musi „poważnie rozważyć” swe postępowanie w stosunku do osób rozwiedzionych, które wstąpiły w ponowne związki małżeńskie. Tutaj każdy przypadek wymaga oddzielnego rozpatrzenia, stwierdził purpurat i dodał, że w sprawie ponownego dopuszczenia do sakramentów tej grupy osób należy sprawdzić indywidualną sytuację każdej z nich.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję