Reklama

Niedziela Częstochowska

Hartowali ciała i ducha

Podczas ferii zimowych wielu księży z naszej archidiecezji zorganizowało wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Wyruszyli z pasterskim błogosławieństwem abp. Wacława Depo i podziękowaniem dla organizatorów za podjęty trud. Także bp Andrzej Przybylski, który odwiedził niektóre grupy w Zakopanem, wyraził uznanie dla kapłanów. Podkreślili, ile dobra czyni Kościół w pracy z młodymi i jak wielu księży chętnie poświęca swój czas, żeby objąć ich duchową i duszpasterską troską. Zajrzyjmy do kilku miejsc, gdzie zabawie i uprawianiu sportów zimowych towarzyszyło pogłębianie więzi z Panem Bogiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zakopanem

w domu Sióstr od Aniołów wypoczywały dzieci i młodzież z parafii archikatedralnej w Częstochowie i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Organizator tego wyjazdu, ks. Adam Dróżdż, przygotował autorski program formacyjny, oparty na przykładzie życia świętych. Również w Zakopanem swoje zimowe ferie spędzili uczniowie ze szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie przy ul. Łukasińskiego. Duchową opiekę nad tą grupą sprawował ks. Piotr Klekociński.

ap

W Olsztynie

k. Częstochowy w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” odbyło się zimowisko „Jura pełna przygód”. Organizatorem była Caritas naszej archidiecezji wspólnie z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Z oferty skorzystało 90 dzieci z terenów wiejskich. Kierownikiem kolonii była Marta Cierpiał, której towarzyszyło 10 wychowawców. W programie zimowiska znalazły się: gry zespołowe, zabawy integracyjne – Zumba, gry i zabawy terenowe, warsztaty z zakresu zdrowego żywienia oraz z bezpieczeństwa na wsi, zajęcia na hali sportowej w Kamienicy Polskiej, wycieczki autokarowe do Parku Rozrywki „Nemo” w Dąbrowie Górniczej, Kopalni soli w Bochni, Muzeum Zapałek w Częstochowie i na Jasną Górę, spacery po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gry planszowe, spotkanie z Policją i Strażą Pożarną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Paweł Dzierzkowski

W Murzasichlu

Reklama

w willi „Jędruś” zatrzymała sięw dniach 31 stycznia – 5 lutego grupa dzieci i młodzieży z parafii pw. Ducha Świętego, św. Jadwigi Królowej w Częstochowie oraz św. Mikołaja w Mierzynie. W przeddzień wyjazdu otrzymaliśmy dar pasterskiego błogosławieństwa na bezpieczny i szczęśliwy pobyt z rąk ojca naszej archidiecezji – abp. Wacława Depo. Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami Podhala. Nie zabrakło też sportowego szaleństwa na stokach narciarskich. Każdego poranka uczestnicy zimowiska brali czynny udział we Mszy św., której przewodniczyli: kierownik zimowiska – ks. Szymon Stępniak, oraz duszpasterze z parafii: ks. Stanisław Śleziak, ks. Adam Dzieszkowski, ks. Zygmunt Filipczyk i ks. Kazimierz Gajda. Przez pierwsze trzy dni dzieci, które chciały nauczyć się jeździć na nartach, mogły korzystać z pomocy instruktorów w stacji narciarskiej „Hajduk” w Murzasichlu. Natomiast zaawansowani uczestnicy, pod opieką księży i wychowawców, korzystali z zimowej aury na stoku „Kotelnica” w Białce Tatrzańskiej. Największymi atrakcjami jednak okazały się bitwa na śnieżki na terenie pensjonatu oraz wyprawa do Doliny Kościeliskiej. Mimo mokrych ubrań i zmęczenia po całodziennych wyprawach uśmiech nikogo nie opuszczał. Każdy był dla siebie życzliwy, a starsza młodzież bardzo chętnie pomagała młodszym koleżankom i kolegom zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wieczory spędzali na zabawach, tańcach oraz grach zespołowych. W nagrodę za dobre sprawowanie uczestnicy zimowiska w Murzasichlu udali się na baseny termalne znajdujące się w Bukowinie Tatrzańskiej. Po tygodniowym wypoczynku wróciliśmy uśmiechnięci i bez kontuzji do domów oraz gotowi do nauki w nowym semestrze szkolnym. W sercach i pamięci pozostały niesamowite wspomnienia, nowe przyjaźnie, życzliwość opiekunów i rodzinna atmosfera gazdów z willi „Jędruś”.

Karolina Cicha

W Skarżycach k. Zawiercia

w dniach 26-31 stycznia odbyły się rekolekcje zimowe Oazy Dzieci Bożych. Dzieci podczas tych dni poznały historię życia wybranych świętych: Matki Bożej, św. Józefa, bł. Laury Vicuna, bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Marii Goretti. Oprócz podejmowanych refleksji dotyczących życia świętych dzieci miały okazję zobaczyć piękno terenów skarżyckiej ziemi. Spośród uczestników były dzieci od klasy III do VI Szkoły Podstawowej – w sumie 18 uczestników, 5 animatorów i siostra Karoliana. Rekolekcje były prowadzone przez ks. Łukasza Mazurka – wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

łm

W Bystrej Podhalańskiej

dzieci z Wielunia, Krzepic i Częstochowy wzięły udział w „Rekolekcjach z autami”, a ich rodzice w rekolekcjach „Małżeństwo na resorach”.

„Rekolekcje z autami” to nietypowa Oaza Dzieci Bożych, ponieważ dzieci z pomocą animatorów poznawały tajemnice Bożej miłości, grzechu człowieka i zbawienia w Jezusie, czerpiąc wskazówki z przygód Zygzaka McQueena z filmu „Auta 3”. Natomiast „Małżeństwo na resorach” to rekolekcje połączone z warsztatami dla małżonków wokół tematów: „Autoportret małżeński”, „Szczęśliwa alkowa”, „Wychowywać w więzi” i „Nawrócony portfel”. Warsztaty były prowadzone przez Beatę i Macieja Kociołków oraz Aleksandrę i Jerzego Nitkiewiczów. Miłymi akcentami były wycieczki do Wieliczki i Kalwariii Zebrzydowskiej oraz odwiedziny bp. Andrzeja Przybylskiego. Nad całokształtem obu rekolekcji czuwali moderatorzy Małgorzata i Sławomir Wolscy oraz księża Konrad Cygan i Bartosz Lubczyński.

Marta N.

Przesyłajcie do nas swoje wspomnienia z ferii z Panem Bogiem, a zamieścimy je na naszej stronie internetowej.

2018-02-14 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie i co dalej...

Pomysłów na wypoczynek w czasie ferii zapewne nie brakuje, co jednak robić, gdy zabawa w śniegu się znudziła albo – co gorsza – śniegu nie ma...

Znajomi wyjechali, a kolejny serial na Netflixie zamiast bawić, nudzi. Mamy alternatywne rozwiązania na umilenie sobie zimowych dni. Nieśmiertelnym sposobem na zabawę w gronie najbliższych są gry, które przy okazji rozwijają nasze kompetencje interpersonalne, zacieśniają więzy społeczne, a dodatkowo pozwalają sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog

2025-05-05 06:30

[ TEMATY ]

zmarły

Adobe Stock

4 maja 2025 r. w wieku 92 lat zmarł śp. ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog, badacz w zakresie katolickiej nauki społecznej, założyciel Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Wychował i wykształcił liczne grono studentów i naukowców. Był członkiem i aktywnym uczestnikiem wielu polskich i europejskich gremiów oraz towarzystw naukowych. Wykładał na wielu krajowych i europejskich uniwersytetach.

Helmut Juros urodził się 4 sierpnia w 1933 w Krasiejowie k/Opola. W latach 1952-1959 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. W 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Salwatorianów w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję