Reklama

Aktualności

Papież odwiedził katedrę w Palo

Mimo skrócenia programu pobytu na wyspie Leyte w środkowych Filipinach, ze względu na gwałtowne pogorszenie się pogody, papież zdążył krótko odwiedzić 17 stycznia katedrę pw. Przemienienia Pańskiego w Palo w pobliżu Taclobanu. Według ustalonego wcześniej programu miał się tam spotkać o godz. 15.30 czasu miejscowego z duchowieństwem, osobami zakonnymi, seminarzystami i przedstawicielami osób, które przeżyły niszczycielski tajfun Yolanda z listopada 2013 i wygłosić do nich przemówienie.

[ TEMATY ]

Franciszek na Filipinach

Grzegorz Gałązka

Tymczasem załamanie się pogody - silny wiatr, padający deszcz i zbliżanie się nowego tajfunu - sprawiło, że papież musiał zmienić plany i powrócić do Manili prawie 4 godziny wcześniej niż przewidywał program. Podczas krótkiego pobytu w głównym kościele archidiecezji Paao wygłosił kilka słów do zgromadzonych tam ludzi, poinformował ich o zmianach, odmówił z nimi modlitwę "Zdrowaś Mario" i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. W drodze na lotnisko zatrzymał się jeszcze na krótkiej rozmowie z rodziną rybacką.

Po przybyciu do katedry Ojciec Święty, owacyjnie witany przez zebranych, podziękował za przyjęcie, po czym dodał, że obok towarzyszącego mu metropolity Manili kard. Luisa Tagle jest jeszcze sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, który właśnie dzisiaj obchodzi swe 60. urodziny. Na propozycję papieża, aby coś zaśpiewać solenizantowi, zgromadzeni odśpiewali mu po angielsku "Happy birthday to you, don Pietro", z co podziękował Franciszek.

Następnie przekazał obecnym po włosku i hiszpańsku wiadomość, która - jak zapewnił - nie sprawia mu przyjemności: "Muszę powiedzieć wam coś, co mnie zasmuca. Chodzi o to, że planowany był odlot samolotu do Manili o godz. 17. Ale oto zbliża się tajfun drugiego stopnia i piloci samolotu powiedzieli nam, że musimy odlecieć stąd już o 13. Mamy jedynie czas, żeby dojechać do lotniska, ponieważ prognozy mówią, że pogoda się pogorszy. Proszę więc was o wybaczenie. Jest mi bardzo przykro z tego powodu, gdyż przygotowałem kilka rzeczy, które chciałem wam przekazać. Ale złóżmy to wszystko w ręce Maryi Panny, gdyż wołają mnie, abym już poszedł. Wiecie, o co chodzi? Samolot nie może tu lądować - to jest problem".

Papież wezwał wszystkich o wspólnego odmówienia Pozdrowienia Anielskiego i jako pierwszy zaczął się modlić po włosku, a następnie udzielił zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, po czym opuścił świątynię.

Reklama

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI oświadczył, że w drodze na lotnisko w Palo Franciszek odwiedził jeszcze rodzinę rybacką, a wizyta ta trwała dziesięć minut.

Według służby meteorologicznej zapowiadany tajfun Amang (nazwa międzynarodowa - Mekkhala) może osiągnąć maksymalną prędkość 100 km na godzinę, a główna jego siła ma uderzyć w pobliską wyspę Samar, ok. 62 km na północny wschód od Taclobanu.

2015-01-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wezwał władze Filipin do promowania solidarności, uczciwości i troski o rodzinę

[ TEMATY ]

Franciszek na Filipinach

TV TRWAM

O znaczeniu solidarności wpojonej przez wiarę chrześcijańską, konieczności budowania życia społecznego na poszanowaniu autentycznych wartości ludzkich, uczciwości w życiu publicznym i odrzucania korupcji, wspieraniu rodzin mówił Ojciec Święty podczas spotkania z władzami Filipin. Wskazał też na obowiązek poszanowania nienaruszalnej godności osoby ludzkiej, jej życia od chwili poczęcia aż po naturalną śmierć, zapewnienia integralnego rozwoju młodzieży oraz pokojowego współżycia wszystkich obywateli.

Witając Ojca Świętego prezydent Benigno Aquino III przypomniał dzieje najnowsze swej ojczyzny, a także społeczną rolę Kościoła, szczególnie w okresie stanu wojennego w latach 1972 -1991. Jego słów słuchał także były prezydent, a obecnie burmistrz Manili, Joseph Estrada.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję